
Héderfáján a leégett haranglábat kell helyreállítani
Fotó: Gálna Zoltán
Nyárádszereda, Ákosfalva, Gyulakuta és Küküllőszéplak részesül az RMDSZ Maros megyei szervezete által 2018-ban létrehozott Szolidaritási Alapból, hogy folytathassák egy-egy műemlék épület felújítását.
2021. március 26., 08:572021. március 26., 08:57
2021. március 26., 11:022021. március 26., 11:02
A Maros megyei települések életében jelentőséggel bíró, közösségformáló erejű, közérdekű beruházásokat támogatják a Szolidaritási Alapból az RMDSZ-es polgármesterek a megyei költségvetésből, a településeiknek visszaosztott keretösszeg egy bizonyos százalékával. Ahogy Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, a szervezet megyei elnöke hangsúlyozta,
„Idén négy beruházás érdekében mondtak le költségvetésük egy részéről, így az összesen 920 ezer lejes Szolidaritási Alapból Nyárádszereda, Ákosfalva, Gyulakuta és Küküllőszéplak részesül” – fejtette ki Péter Ferenc.
A legtöbb pénzt – 650 ezer lejt – Nyárádszereda önkormányzata kapta egy műemlék épület rendbetételére. A Kós Károly tervei alapján épült ingatlan jelenleg magántulajdonban van, az önkormányzat pedig szeretné megvásárolni, hogy inkubátorházat működtessen itt.
A kastélyt nagyercsei Tholdalagi Zsigmond, illetve unokája, gróf Tholdalagi Zsigmond építette az 1800-as években. A kommunizmus éveiben a helyi állami mezőgazdaság székhelye volt. Az önkormányzat a rendszerváltás után vette át a romos állapotban levő kastélyt, és néhány éve elkezdték az eredeti állapot visszaállítását. Ahogy Osváth Csaba polgármester a Székelyhonnak elmondta,
„Köszönöm a polgármestereknek, akik a segítségünkre vannak és támogatnak egy ilyen nagy projekt megvalósításában” – fogalmazott az ákosfalvi elöljáró.
Gyulakután a református templom tatarozásához van szükség a támogatásra
Fotó: Haáz Vince
Gyulakuta és Küküllőszéplak egyformán 50–50 ezer lejes támogatásban részesült a Szolidaritási Alapból. Ahogy a Székelyhon már írt róla, a gyulakutai református templom felújítási munkálatainál végzett régészeti ásatások során egy Árpád-kori templom alapja, valamint egy érintetlen 17. századi kripta is előkerült. Az önkormányzat a felújítást támogatná ebből az összegből.

Árpád-kori templom maradványait és egy 17. századi érintetlen kriptát tártak fel többek közt a Maros megyei múzeum munkatársai a gyulakutai református templom felújításakor végzett régészeti kutatások során. A kriptához lejáratot építenének, hogy látogatható legyen.
Amint korábban beszámoltunk róla, Héderfáján tavaly februárban gyújtogatás következtében leégett a harangláb, amelynek helyreállítása meghaladja az egyházköség anyagi lehetőségeit, ezért szükséges és jól fog a támogatás.

A magyar állam segítségével Székelyudvarhelyen két új harangot öntöttek a februárban tűzvész martalékává lett héderfáji harangok helyébe. Nagy Csaba református lelkipásztor tájékoztatása szerint hamarosan hazaszállítják az új harangokat, de a harangtorony építésével még várni kell.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!