
Héderfáján a leégett haranglábat kell helyreállítani
Fotó: Gálna Zoltán
Nyárádszereda, Ákosfalva, Gyulakuta és Küküllőszéplak részesül az RMDSZ Maros megyei szervezete által 2018-ban létrehozott Szolidaritási Alapból, hogy folytathassák egy-egy műemlék épület felújítását.
2021. március 26., 08:572021. március 26., 08:57
2021. március 26., 11:022021. március 26., 11:02
A Maros megyei települések életében jelentőséggel bíró, közösségformáló erejű, közérdekű beruházásokat támogatják a Szolidaritási Alapból az RMDSZ-es polgármesterek a megyei költségvetésből, a településeiknek visszaosztott keretösszeg egy bizonyos százalékával. Ahogy Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, a szervezet megyei elnöke hangsúlyozta,
„Idén négy beruházás érdekében mondtak le költségvetésük egy részéről, így az összesen 920 ezer lejes Szolidaritási Alapból Nyárádszereda, Ákosfalva, Gyulakuta és Küküllőszéplak részesül” – fejtette ki Péter Ferenc.
A legtöbb pénzt – 650 ezer lejt – Nyárádszereda önkormányzata kapta egy műemlék épület rendbetételére. A Kós Károly tervei alapján épült ingatlan jelenleg magántulajdonban van, az önkormányzat pedig szeretné megvásárolni, hogy inkubátorházat működtessen itt.
A kastélyt nagyercsei Tholdalagi Zsigmond, illetve unokája, gróf Tholdalagi Zsigmond építette az 1800-as években. A kommunizmus éveiben a helyi állami mezőgazdaság székhelye volt. Az önkormányzat a rendszerváltás után vette át a romos állapotban levő kastélyt, és néhány éve elkezdték az eredeti állapot visszaállítását. Ahogy Osváth Csaba polgármester a Székelyhonnak elmondta,
„Köszönöm a polgármestereknek, akik a segítségünkre vannak és támogatnak egy ilyen nagy projekt megvalósításában” – fogalmazott az ákosfalvi elöljáró.
Gyulakután a református templom tatarozásához van szükség a támogatásra
Fotó: Haáz Vince
Gyulakuta és Küküllőszéplak egyformán 50–50 ezer lejes támogatásban részesült a Szolidaritási Alapból. Ahogy a Székelyhon már írt róla, a gyulakutai református templom felújítási munkálatainál végzett régészeti ásatások során egy Árpád-kori templom alapja, valamint egy érintetlen 17. századi kripta is előkerült. Az önkormányzat a felújítást támogatná ebből az összegből.

Árpád-kori templom maradványait és egy 17. századi érintetlen kriptát tártak fel többek közt a Maros megyei múzeum munkatársai a gyulakutai református templom felújításakor végzett régészeti kutatások során. A kriptához lejáratot építenének, hogy látogatható legyen.
Amint korábban beszámoltunk róla, Héderfáján tavaly februárban gyújtogatás következtében leégett a harangláb, amelynek helyreállítása meghaladja az egyházköség anyagi lehetőségeit, ezért szükséges és jól fog a támogatás.

A magyar állam segítségével Székelyudvarhelyen két új harangot öntöttek a februárban tűzvész martalékává lett héderfáji harangok helyébe. Nagy Csaba református lelkipásztor tájékoztatása szerint hamarosan hazaszállítják az új harangokat, de a harangtorony építésével még várni kell.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
szóljon hozzá!