
Maradnak a konténeriskolában a csíksomlyói kisiskolások. Új iskolaépület építésére volna szükség számukra
Fotó: Borbély Fanni
Hosszú távon egy új iskolaépület jelentene megoldást a csíksomlyói diákok számára, ehhez keres alkalmas területet a csíkszeredai városháza. A tanulók addig is az erdőalji konténeriskolában maradnak. Régi iskolájukban a jövőben paplakásokat hoznak létre.
2025. december 02., 07:552025. december 02., 07:55
Tavaly ősszel léphették át először az erdőalji iskola mellett létrehozott konténeriskola küszöbét a csíksomlyói gyerekek, akiknek oktatását ezen az új helyszínen kellett megoldania a csíkszeredai önkormányzatnak, miután kiköltözni kényszerültek a csíksomlyói iskola épületéből.
Az idei tanévet is a moduláris iskolában kezdték meg a diákok, ezért Sógor Enikő csíkszeredai alpolgármestertől arról érdeklődtünk, hosszabb távon hogyan kívánják rendezni az iskola ügyét?
„Tervünkben van egy iskolaépítésre alkalmas terület beszerzése. Egy ilyen területnek azonban több feltételnek is meg kell felelnie, például a város olyan részében kell elhelyezkedjen, ahol a lakosság sűrűsége indokolja egy új iskola építését. Továbbá fontos a könnyű megközelíthetőség és a parkolási lehetőség biztosítása is. Jelenleg Csíkszereda nem rendelkezik ilyen területtel, viszont minisztériumi
– osztotta meg a fejleményeket az alpolgármester.
Új iskolaépületnek is alkalmas lehetne a csendőrség Hunyadi János utcai területe
Fotó: Pinti Attila
Hozzátette, a tanulók jelenleg is az erdőaljai moduláris iskolaépületben folytatják tanulmányaikat. „A tapasztalatok alapján az infrastruktúra működőképes és biztonságos, a korábbi csíksomlyói épülethez képest modernebb, megfelelőbb körülményeket biztosít a tanulók számára” – fogalmazott.
„Mivel ez a moduláris építmény tökéletesen megfelel az oktatásra, amíg nem sikerül kidolgozni jobb megoldást, addig egy óvodai csoport, egy előkészítő és négy elemi osztály továbbra is ott marad” – közölte Sógor Enikő.
A régi csíksomlyói iskola épületét a római katolikus egyháztól bérelte a csíkszeredai önkormányzat, de mivel omlásveszélyessé vált, nem hosszabbították meg a bérleti szerződést az önkormányzattal.
Megérett a felújításra a csíksomlyói iskola volt épülete. A rendbetétele után paplakásokat alakítanak ki benne
Fotó: Pinti Attila
Tavaly még nem lehetett tudni, hogy az épületnek milyen rendeltetést szánnak, ezúttal azonban érdeklődésünkre Péter György, a Szamaritánusok Egyesületének elnöke új hírekkel szolgált. Mint mondta,
Hozzátette, egyre több a nyugdíjas pap, így az épület jó megoldást jelent, hogy a lelkipásztorok csak akkor vonuljanak papi öregotthonba, amikor már nem tudnak egyedül boldogulni. A tervek szerint az épületben lesz egy kis kápolna és iroda is, a papok étkeztetését pedig a Jakab Antal Házból oldják majd meg.
Az épület egyelőre azonban felújításra szorul, ehhez
Ebből elkezdték az épület újrafödését, hogy ne ázzon tovább. Ezen kívül további magyarországi és romániai forrásokra számítanak a felújítás befejezésére.
Az idei Tusványos talán legbarátságosabb estéjén már érezni lehetett, hogy közeleg a búcsú, de a nagyszínpad előtti hangulaton ennek nyoma sem látszott.
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
Egy limonádéért 15, egy hamburgerért akár 65 lejt is elkérnek a 35. Tusványoson. Körbejártuk a vendéglátósort és összegyűjtöttük, mennyibe kerülnek idén a legnépszerűbb ételek és italok.
A zene képes hidakat építeni emberek között, nemzetiségtől és anyanyelvtől függetlenül összekötve a tömeget – bizonyította a csütörtök esti Horváth Tamás- és Holograf-koncert Tusványoson.
A tusványosi kempingben van, ahol katonás rend fogad, máshol pokrócok, matracok és hátizsákok között próbálnak kényelmesen berendezkedni a lakók. Megnéztük, hogyan telnek a mindennapok ezekben az ideiglenes otthonokban.
Történelmi jelentőségű eseménynek adott otthont a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: kedden négyes ikrek jöttek világra az intézményben. A kórházi nyilvántartás szerint ez az első alkalom, hogy négyes ikerszülés történt a csíkszeredai kórházban.
„Maximális fordulatszámra kapcsoltunk” – fogalmazott Bors Béla csíkszeredai alpolgármester, hiszen a PNRR-s finanszírozás megtartásához augusztus 30-ig a munkálatok legalább 95 százalékát el kell végezni a városháza és a színház épületénél.
Két, merőben más zenei élményt kínáló együttes váltotta egymást szerda este Tusványos nagyszínpadán.
Csángó dallamok, kopogó cipők és felszabadult nevetés töltötte meg a Kriza János csűrt a Tusványos első napján. A moldvai és gyimesi táncházba bárki bekapcsolódhatott, egyetlen feltétellel: tartani kellett a jókedvet.
Újabb kutyaharapásos esetre derült fény Csíkszeredában: egy kislányra támadt rá az eb egy vendéglátóhely teraszán néhány hete. Az állat tulajdonosát kétezer lejre bírságolták, mivel nem tartotta be a veszélyes kutyákra vonatkozó jogszabályi előírásokat.
2 hozzászólás