
Fotó: Pinti Attila
Szorít az idő, közeledik a tanév kezdete, a csíkszeredai önkormányzatnak pedig kötelessége mihamarabb infrastruktúrát biztosítani a csíksomlyói iskolának. Az új helyszín az erdőalji iskola udvara lesz, csakhogy ez az intézkedés a helybéliekből tiltakozást váltott ki, nyílt levelet is megfogalmaztak a városházának, amit közzétettünk. Most a csíkszeredai önkormányzat álláspontját közöljük az ügyben.
2024. augusztus 09., 08:052024. augusztus 09., 08:05
Reakció a reakcióra: a csíkszeredai önkormányzat azonnal reagált az erdőalji és csibai lakók csütörtöki nyílt levelére. A Székelyhonnak eljuttatott álláspontjában az önkormányzat már az elején leszögezte: az önkormányzatot törvény kötelezi, hogy megteremtse a feltételeket arra, hogy szeptember 9-én minden diák megkezdhesse a tanévet. Ez érvényes a csíksomlyói elemi iskola tanulóira is.
A kialakult helyzetet ismertetve írták, hogy a Xantus János Általános Iskola a római katolikus Szent Péter és Pál Plébániától bérelte azt a somlyói épületet, amelyben a csíksomlyói diákok tanultak.
Fotó: Pinti Attila
Az egyház a 26866/13.06.2024 számon iktatott átiratában arról tájékoztatta a csíkszeredai városházát, hogy a szakvéleményezés kimutatta: az épület omlásveszélyes, ezért az iskolai tevékenységet sürgősen meg kell szüntetni, és nem hosszabbítják meg a bérleti szerződést.

Továbbra is kitartanak a tiltakozás mellett az erdőalji és csibai lakosok, miután úgy érzik, nem kaptak kielégítő választ kételyeikre a csíkszeredai városvezetéstől a legutóbbi lakossági fórumon, amelyen a csíksomlyói iskola költöztetése volt a téma.
„Az egyház átiratát követően Sógor Enikő alpolgármester koordinálásával számba vettük, hogy a csíksomlyói diákok milyen körülmények között folytathatják a tanulmányaikat.
– indokolták meg azt, hogy miért nem valósítható meg ilyen rövid idő alatt a csibai és erdőalji lakosok azon javaslata, hogy a csíksomlyói iskola csoportjait különböző tanintézmények fogadják be.
Hozzátették, a minisztériumi engedélyt nem igénylő átalakításhoz az alábbi követelményeknek kell eleget tenni:
az oktatási tevékenység megszervezése csakis önkormányzati tulajdonú ingatlanban valósítható meg;
az oktatási tevékenység ideiglenes megszervezése csakis a meglévő iskolák területén folytatható;
a már meglévő beiskolázási terv alapján a 2024–2025-ös tanévben a somlyói iskola 94 tanulója csakis egy tömbben kezelhető, és kizárólag a Xantus János Általános Iskola valamelyik egységében helyezhető el, tehát nem oszthatók több csoportra és nem csoportosítható át más iskolákhoz.
Továbbá figyelembe kell venniük:
a szóban forgó iskolának három helyszínen működnek önkormányzati tulajdonban az egységei (Zsögöd, Erdőalja/Csiba, Hargitafürdő);
a három felsorolt helyszínen meglévő oktatási intézmény egyikében sincs rendelkezésre álló osztályterem, ezért csakis konténerekben kezdődhet el az oktatás;
a három felsorolt helyszín közül csupán az erdőalji teljesíti a szakhatósági jóváhagyások beszerzésének feltételeit (udvar beépíthetőségi aránya).
„Összegzésképpen, szeptember 9-én a szóban forgó gyerekek az önkormányzat számára egyetlen megoldásként, kényszermegoldásként, az Erdőalji Általános Iskola udvarán kialakított konténeriskolában kezdhetik el az új tanévet” – húzták alá.
Fotó: Borbély Fanni
Tájékoztattak arról is, hogy Csíkszereda önkormányzati képviselő-testülete
„Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a különböző iskolákhoz tartozó körzetek kijelölése tanácsi határozat által szabályozott, de a tanfelügyelőség hatáskörébe tartozik, és azt, hogy melyik iskola milyen diákot vesz föl az intézményébe, saját döntése, az önkormányzatnak ebbe nincs beleszólása” – nyomatékosították.
Hozzáfűzték, hogy tudatában vannak annak, hogy a leginkább várt beruházások ebben a városrészben a víz-, szennyvíz- és gázhálózat kiépítése, majd az aszfaltozás. Csiba városrész infrastrukturális fejlesztésével kapcsolatban ezek a legfontosabb tudnivalók.
Vezetékes vízhálózat: a csibai 10,4 km-es szakasz része a Harvíz Rt. projektjének. A teljes munkálat közbeszerzési eljárását tavaly decemberben indították el.
Gázhálózat: a Forest Kistérségi Fejlesztési Társulással partnerségben, a társulás által megnyert pályázatból építjük meg. A 25,23 millió lejes projektet 17,30 millió lejjel támogatja az Anghel Saligny-program. A különbözetet az önkormányzat biztosítja. Jelenleg a megvalósíthatósági tanulmány lezárásának fázisában vagyunk. Következik a kivitelezés tervezése, a folyamatot a 15 km-es vezetékrendszer építése zárja le.
Szennyvízhálózat: az első elképzelés – miszerint a Nagy Infrastruktúrák Operatív Program finanszírozásából az ivóvízhálózattal együtt épült volna meg – elbukott a várostól való távolság és az alacsony lakosságszám miatt. 2021-ben ismét pályáztunk rá, ezúttal az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR). A PNRR Csiba esetében teljes egészében elvetette a szennyvízhálózat projektjét a rendezetlen tulajdonjog miatt. A szennyvízhálózat megépítésére idén a Környezetvédelmi Alaptól várjuk a pályázati kiírást.
„Végezetül fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy teljes mértékben megértjük az érintett városrészben élők aggodalmát, de bízunk abban, hogy önök is megértik a jelenlegi helyzet kényszerítő körülményeit.
– zárták a közleményt.
Fotó: Borbély Fanni
A csíksomlyói iskola sorsáról érdeklődve Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője mindössze annyit válaszolt, hogy

Meglehetősen feszült hangulatban zajlott a lakossági fórum az erdőalji iskolában: egymást túlkiabálva fejezte ki aggodalmát az erdőalji iskola szülői közössége amiatt, hogy ősztől oda fog járni a csíksomlyói romatelep közel száz óvodása és elemi iskolása.
Mint korábban írtuk, annak hírére, hogy a csíksomlyói iskola közel 95 óvodása, előkészítőse és elemi iskolása az erdőalji iskola udvarára felépített konténeriskolába költözik ősztől, tiltakozást váltott ki a helybéliekből.
Lakossági fórumon is kifejezték elégedetlenségüket és nyílt levelet is intéztek az önkormányzathoz, petíciót is adtak le közel 200 aláírással. A Hargita megyei főtanfelügyelőséghez is eljuttatták panaszukat.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere a lakossági fórummal kapcsolatban jelezte, hogy azon többségében nem az erdőalji iskolába járó tanulók szülei vettek részt, hanem a helyi lakók.
„Pontosítanék azon is, hogy többször kérték a fórum megtartását, merthogy július 30-án személyes üzenetben keresték meg a polgármestert, és én már augusztus elsején ott voltam,
– tisztázta az alpolgármester.
Fotó: Borbély Fanni
Továbbá arra is kitért, hogy
„Igazolni tudom, hogy miután megkaptuk a csíksomlyói római katolikus plébániától az átiratot, hogy evakuálni kell az iskolát, és többet nem adják ki bérbe oktatási céllal, akkor feltérképeztük milyen épületeink vannak, milyen más épület jöhet szóba bérlési célzattal. Ezeket egyenként megvizsgáltuk és leírtuk melyik miért nem alkalmas még ideiglenesen sem az iskola áthelyezésére” – magyarázta. Hozzátette, hogy
„Azonban dolgozunk a harminc éve fennálló problémák módszeres kiküszöbölésén” – mondta el zárásként.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.
Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.
Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.
Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.
Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.
Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.
Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
4 hozzászólás