Hirdetés
Hirdetés

Már csak a nyilvánosság erejében bíznak, nyílt levélben tiltakoznak a tervezett konténeriskola ellen

Ide telepítenék a konténeriskolát •  Fotó: Borbély Fanni

Ide telepítenék a konténeriskolát

Fotó: Borbély Fanni

Továbbra is kitartanak a tiltakozás mellett az erdőalji és csibai lakosok, miután úgy érzik, nem kaptak kielégítő választ kételyeikre a csíkszeredai városvezetéstől a legutóbbi lakossági fórumon, amelyen a csíksomlyói iskola költöztetése volt a téma. A polgármesteri hivatalnak címzett nyílt levélben fordultak panaszaikkal a nyilvánossághoz.

Barabás Hajnal

2024. augusztus 08., 07:562024. augusztus 08., 07:56

A Csíkszeredához tartozó erdőalji és csibai lakosság körében gyakorlatilag kiverte a biztosítékot annak a híre, hogy a csíksomlyói iskolát 95 óvodásával, előkészítősével és elemi iskolásával az erdőalji iskola udvarára költöztetnék egy konténeriskolába a hamarosan kezdődő tanévtől. A csíkszeredai városvezetés a helybéliek többszörös megkeresésére lakossági fórumot tartott a témáról, amely meglehetősen feszült hangulatban zajlott le augusztus elsején.

korábban írtuk

Paprikás hangulatú lakossági fórumon jelezték: nem kérnek a cigány gyerekekből
Paprikás hangulatú lakossági fórumon jelezték: nem kérnek a cigány gyerekekből

Meglehetősen feszült hangulatban zajlott a lakossági fórum az erdőalji iskolában: egymást túlkiabálva fejezte ki aggodalmát az erdőalji iskola szülői közössége amiatt, hogy ősztől oda fog járni a csíksomlyói romatelep közel száz óvodása és elemi iskolása.

Mivel a lakók úgy érzik, kételyeikre, aggályaikra nem kaptak megfelelő választ, ezért a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatalnak címzett nyílt levélben fordultak panaszaikkal a nyilvánossághoz.

A lakossági fórumon a városháza képviseletében Sógor Enikő alpolgármester, a Xántus János Általános Iskola képviseletében pedig Székely Adél iskolaigazgató vett részt.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Pontokba szedett érvek

„A közel két órán át tartó fórum, a téma érzékenysége és a mindkét részről érkező résztvevők kezdeti felháborodása miatt, rendkívül feszült hangulatban zajlott. Mivel többszörös egyeztetés után sem sikerült az elhangzottak alapján az alpolgármester asszonnyal közösen a jegyzőkönyv kiállítása, mi lakók nyílt levélben vagyunk kénytelenek a felhozott érveinket a nyilvánosság elé tárni” – osztották meg a Székelyhonnal a csibai és erdőaljai lakosok.

Hirdetés

Az érveiket több pontba szedve közölték:

1. Véleményük szerint a tervezett iskolabővítéssel a városvezetés „de facto” (azaz tényszerűen) és „de jure” (azaz jogilag) „szegregálja a roma származású gyermekeket” a tanügyminisztérium 2016-ból származó 6134-es számú rendelete 4-es számú cikkelyének 2-es bekezdése értelmében. A jogszabály szerint ugyanis iskolai szegregációnak minősül valamely etnikai csoporthoz tartozó tanulók fizikai elkülönítése az oktatási intézetekben, oktatási épületekben, hátsó padokban stb., amennyiben az adott etnikai csoporthoz tartozó diákok száma aránytalanul viszonyul ahhoz, hogy az érintett közigazgatási egységben (településen) az oktatási ciklusnak megfelelő teljes korú népességnek hány százalékát teszik ki. A panaszos lakók úgy vélik, ezáltal sérül a gyermekek integrációhoz való joga.

2. A szegregáció másik jellemzője – folytatják –, „hogy általában gazdaságilag vagy infrastrukturálisan elmaradott övezetben valósul meg. Ez jelen esetünkben nyilvánvalóan igaz, és felháborodásunknak legitim alapjául szolgál, hiszen a városrész nem rendelkezik az alapvető feltételekkel sem:

  • Véleményünk szerint, a kiszemelt iskolaudvar területe nem elégséges egy 22 konténerből álló építmény és annak közel 100 diákjának befogadására. Amennyiben mégis, úgy szeretnénk látni az erről szóló igazoló dokumentumot.

  • A település területén nincs tiszta ivóvízhálózat még a lakók számára sem; addig, amíg ez nincs megoldva, úgy gondoljuk, nem megfelelő a terület, és nem időszerű az iskola bővítése.

  • A szennyvízhálózat teljes hiánya a másik súlyos probléma, a jelenlegi iskola pöcegödre is bosszúságot okoz a szomszédoknak, jelentős egészségügyi kockázatokat hordoz magában, nem beszélve a nagymértékű környezetszennyezésről.

  • Nincs kiépítve gázhálózat, így villannyal való fűtést terveznek, míg az elektromos áramellátás nem megfelelő jelenleg sem, sokszor van áramszünet (trafóház is gyulladt ki már). Véleményünk szerint a 22 konténer kivilágítása, fűtése, valamint a jelenlegi iskolaépület kivilágítása jelentős terhelést jelentene. Amikor rákérdeztünk, hogy mi a garancia, hogy nem fogja a lakók mindennapjait befolyásolni ez a plusz energiaterhelés, érdemben választ nem kaptunk.

  • Nem utolsó sorban aggódunk a köztisztaság és a közbiztonság fenntarthatósága miatt, egy ilyen túlzsúfolt iskola létrehozásával. Ugyanis itt nemcsak a gyerekekkel kell számolni, hanem azok családtagjaival is, akik »megjelenhetnek« a környéken”.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Nem találtak partnerekre a vitában

A fórum során a helyiek úgy érezték, hogy a megjelent városvezető és iskolaigazgató nem voltak partnerek a vitában, pedig az érintett lakók több javaslatot is megfogalmaztak. Ezeket a nyílt levelükben szintén pontokba szedve közölték:

1. Telepítsék a konténer iskolát a roma gyermekek lakóhelyéhez közel, hogy ne kelljen busszal szállítani őket a város túlsó végébe.

2. Betartva a már nagyon régóta nem alkalmazott iskolakörzeteket, a konténereket és így a gyerekeket is osszák fel a város iskolái között, vagy a Xántus János Általános Iskola alegységei között, hogy ne az erdőalji iskola fogadja be mind a 22 konténert a közel 100 gyerekkel együtt. Kevésbé megterhelő egy iskolának egy-egy osztályt befogadni, mintha egy intézményben csak roma gyerekek lennének.

3. Minden 1-4. osztállyal rendelkező iskolába indítsanak el egy külön osztályt, ha ezáltal könnyebben illeszkednek be, és a gyermekek elosztása is hamarabb menne.

Alpolgármesteri válaszok, amelyekkel nem elégedettek

A nyílt levél szerzői szerint az alpolgármester ugyan megértését fejezte ki a fórumon szóban, de a felsorolt érveikre többek között az alábbi válaszokat adta:

  • a szegregációnak 30 éves „hagyománya” van, amelyet nem tudnak felszámolni

  • a körzetek be nem tartása is régi probléma, nincs ahogy kötelezzék

  • nem találtak két hét alatt másik helyszínt, pedig keresték

  • bárhova vinnék a város területén, mindenhol tiltakozásba ütköznének

  • az iskola az önkormányzat tulajdona, és a lakóknak nincs beleszólása a működtetésbe

  • kizárólag ez az egy helyszín felel meg a célnak, sem más épület, sem más helyszín nem felel meg, és természetesen arra nincs anyagi forrás, hogy más helyszínt béreljenek a konténereknek, vagy más épületet béreljenek, ahogy azt tették eddig a csíksomlyói iskola épületével

  • nincs idő felosztani a gyerekeket sem a Xantus János Általános Iskola alegységeibe, sem a város iskoláiba

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A jelenlévő intézményvezetők érvei korántsem voltak kielégítőek – fogalmaztak továbbá a nyílt levélben a lakók. Mint írták, ugyan elhangzott az alpolgármester részéről, hogy ez a tervezett projekt csak ideiglenes, azonban annak határidejéről nem tudott nyilatkozni.

Idézet
Ugyanakkor a sokszor leértékelő hangnem, ami a lakosság fele szólt, szintén fokozta a paprikás hangulatot, hiszen bizalmat szavaztunk, ehelyett semmi megnyugtató választ nem kaptunk”

– nehezményezték. Végezetül hozzáfűzték, hogy ezek a válaszok jogosan váltottak ki felháborodást a jelenlévőkből. „Beismerjük, hogy voltak nagyon erős szavak és megnyilvánulások a lakosság részéről is, de úgy véljük, annak tudatában, hogy az ügy már nem kezdeti fázisban volt (és talán nem véletlenül), mire a lakosságot is tájékoztatták, a kapott válaszok és az adott helyzet függvényében »ez nem csoda«,

Idézet
úgy érezzük bele lettünk kényszerítve egy általunk igazságtalannak vélt helyzetbe, holott bizalommal voltunk a városvezetők fele”

– jegyezték meg.

Zárásként úgy fogalmaztak, hogy a megbeszélésen gyakorlatilag nem született konszenzus, mivel a tényszerű aggályaikra nem kaptak érdemleges választ, a súlyos infrastrukturális hiányok pótlására sem, így továbbra is kitartanak a tiltakozás mellett.

A csíksomlyói iskolaépületben már nem lesz tanítás az új tanévtől •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A csíksomlyói iskolaépületben már nem lesz tanítás az új tanévtől

Fotó: Pinti Attila

Hirdetés
7 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés