Szabadidő központot képzeltek a Guszti-kertbe

A gyergyóalfalvi Guszti-kertben látványosan halad az építkezési munkálat – ha elkészül az új épület, szociális tevékenységeknek ad majd helyet. Az építkezés mögötti Mikó-kúriát a helyi civil szervezetek rendelkezésére bocsátaná a községvezetés, így a kulturális és a szociális tevékenységek egy helyen zajlanának.

Pethő Melánia

2011. október 31., 16:162011. október 31., 16:16

2011. október 31., 18:372011. október 31., 18:37

Épül a szociális központ, stagnál a  Mikó-kúria felújítása

Községi utak felújítása, víz- és csatornahálózat bővítése, a faluközpont teljes felújítása – ezek azok a nagyobb lépések, melyeket Gyergyóalfalu önkormányzata az Európai Unió Nemzeti Vidékfejlesztési Programja keretében nyert pályázata révén valósíthat meg. A 2,5 millió euró összértékű befektetés részeként épül fel a szociális központ is a Guszti-kertben.

Az építkezés ütemszerűen halad, ha semmi nem hátráltatja a munkálatot, karácsonyra teljesen elkészül. Az engedélyeztetések után ez az épület fog helyet biztosítani az otthoni beteggondozó, illetve a falugondnoki szolgálatnak, és a Csaba testvér által felkarolt, szociálisan hátrányos helyzetű gyerekek délutáni foglalkoztatása is itt kap majd helyet – ismertette a terveket György István polgármester.

A Mikó-kúriába a civil szervezetek költözhetnek be

Az új épület mögötti Mikó-kúria a kulturális és szabadidős tevékenységeket folytató helyi civil szervezeteknek, egyesületeknek biztosít majd helyet. Hogy mikortól, arra egyelőre nincs konkrét válasz.

Bár már három éve elkezdődött az 1800-as években épült kúria rehabilitálása, a munkálatok hosszú ideje stagnálnak. György István tájékoztatása szerint a község tulajdonába került ingatlan rendbetételét az önkormányzat vállalta fel, a rehabilitációs munkálatokra a román kormánytól támogatást is nyertek. A 750 ezer lej értékű támogatásból azonban csupán egy részlet érkezett 2008-ban; a 130 ezer lejből az épület statikai állapotát állították helyre, és kicserélték a tartófalakat. Tavaly tavasszal a tetőszerkezet felújítása is megvalósult, azóta áll a munkálat.

„Első számú célunkat elértük, azt, hogy a tető felújult, és nem romlik az épület. Idén ez a munkálat háttérbe szorult, mert most a pályázati munkák fontosabbak és azokhoz az önrészt, meg a pénzmozgást kell biztosítsuk” – magyarázza a polgármester. Ahhoz, hogy a tervezett rendeltetését szolgálni tudja, még bőven van munka az épületen: következik a nyílászárók cseréje, a falak szigetelése, festése és a homlokzati felújítás.

A községvezető az épület ügyében egy dologban biztos: ha befejeződik a felújítása, itt méltó központra találnak az alfalvi kulturális és szabadidős tevékenységekkel foglalkozó civil szervezetek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 05., szerda

Gyanús, idegen házalók jelentek meg Gyergyószentmiklóson

Ismét megjelentek olyan gyanús emberek Gyergyószentmiklóson, akik jótékonysági célokra hivatkozva vagy különféle termékeket és szolgáltatásokat kínálva kopognak be a helyiekhez, megtévesztő szándékkal – figyelmeztet a város önkormányzata.

Gyanús, idegen házalók jelentek meg Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2025. november 05., szerda

Előadás Salamon Ernő titokzatos életéről

Ferenczi Attila iskolaigazgató, író előadására hív az Itthon közösen a holnapért Egyesület és a Szent István Plébánia. Az előadás címe: Salamon Ernő titokzatos élete, halála és utóélete (Egy költő, akinek a nevét egy iskola viseli).

Előadás Salamon Ernő titokzatos életéről
2025. november 04., kedd

Markológéppel mentettek ki egy lovat a vízcsatornából

Vízelvezető csatornába szorult egy ló kedden Maroshévízen. A tűzoltók a helyi polgármesteri hivatal markológépével emelték ki a sáros állatot szorult helyzetéből. Ugyanezen a napon a tűzoltók egy fán rekedt macskát is megmentettek.

Markológéppel mentettek ki egy lovat a vízcsatornából
2025. november 04., kedd

Elég volt a bezárásból: jövőben mindenképp elkezdenék a gyergyószentmiklósi kultúrház belső felújítását

2022 tavaszán tartották az utolsó próbákat és előadásokat a gyergyószentmiklósi művelődési házban, azóta pedig „hajléktalanná” vált a város kulturális élete. Jövőre – akár saját forrásból is, de – el szeretnék kezdeni az épület belső felújítását.

Elég volt a bezárásból: jövőben mindenképp elkezdenék a gyergyószentmiklósi kultúrház belső felújítását
Hirdetés
2025. november 02., vasárnap

Az omlásveszély ellenére a Békás-szorosban maradnak a szuvenírárusok

Bár év elején megállapodtak arról, hogy elköltöztetik a szuvenírárusok bódéit a Békás-szoros egyik legszűkebb részének számító Pokol tornácáról, a standok azóta is zavartalanul működnek a kőomlásveszélyes útszakaszon.

Az omlásveszély ellenére a Békás-szorosban maradnak a szuvenírárusok
2025. október 31., péntek

Csúszik a fizetős parkolás újraindítása Gyergyószentmiklóson

November elsejétől tervezték újraindítani a fizetős parkolási rendszert Gyergyószentmiklóson, de technikai okok miatt pár hetes csúszás várható. A város addig nem szed parkolási díjat – az autósok ingyenesen használhatják a kijelölt parkolóhelyeket.

Csúszik a fizetős parkolás újraindítása Gyergyószentmiklóson
2025. október 30., csütörtök

Új iskolaorvosa van Gyergyószentmiklósnak

Több mint két év szünet után újra van iskolaorvosa Gyergyószentmiklósnak: dr. Kiss-Tróznai Zsuzsanna szeptembertől felügyeli a város több mint 3400 gyermekének egészségét.

Új iskolaorvosa van Gyergyószentmiklósnak
Új iskolaorvosa van Gyergyószentmiklósnak
2025. október 30., csütörtök

Új iskolaorvosa van Gyergyószentmiklósnak

Hirdetés
2025. október 28., kedd

Négy fiatalt ápolnak kórházban a tragikus gyergyóalfalvi baleset után

Négy kiskorút ápolnak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a hétfő esti, Gyergyóalfalu környékén történt súlyos közlekedési baleset után.

Négy fiatalt ápolnak kórházban a tragikus gyergyóalfalvi baleset után
2025. október 27., hétfő

Meghalt egy kiskorú, miután egy kvad lesodródott az útról Gyergyóalfaluban

Utánfutóval ellátott kvad sodródott le egy erdei útról hétfőn este Gyergyóalfaluban; a járműben hét 15 és 17 év közötti fiatal utazott, akik közül többen megsérültek – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Meghalt egy kiskorú, miután egy kvad lesodródott az útról Gyergyóalfaluban
2025. október 27., hétfő

Húszméteres szakadékba zuhant és autójában rekedt egy sofőr

Lesodródott az úttestről, majd 20 méteres szakadékba zuhant hétfőn este egy sofőr Gyergyószentmiklós Gyilkos-tó felőli kijáratánál. Az autóból kiszabadított sofőr nem engedte, hogy kórházba szállítsák – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Húszméteres szakadékba zuhant és autójában rekedt egy sofőr
Hirdetés