Hirdetés
Hirdetés

Örökségünk őrei: vetélkedőből mozgalom

Novák Zoltán, Csép Andrea és Winkler Gyula értékelte a műemlékeket örökbefogadó csapatok tevékenységét •  Fotó: Haáz Vince

Novák Zoltán, Csép Andrea és Winkler Gyula értékelte a műemlékeket örökbefogadó csapatok tevékenységét

Fotó: Haáz Vince

A fiatalok ráéreztek arra, hogy a történelem izgalmas dolog, hogy érdemes műemlékekkel foglalkozni, a múltjukat kutatni, illetve azt a közösséggel is megismertetni – ez a legnagyobb eredménye a múlt év októberében indult Örökségünk őrei projektnek, amelynek szerda este megtartották az elődöntőjét, csütörtökön pedig sajtótájékoztatón értékelték a szervezők.

Antal Erika

2018. február 15., 17:082018. február 15., 17:08

2018. február 15., 17:132018. február 15., 17:13

Múlt év októberében indult az Örökségünk őrei Maros megyében is. A felhívásra nem csak Marosvásárhely, de a vidék is bekapcsolódott,

a csapatok tevékenysége minden várakozást felülmúlt

– hangzott el a csütörtöki sajtótájékoztatón, amelyen Csép Andrea parlamenti képviselő és Novák Zoltán szenátor, a Maros megyei projekt szervezői, illetve Winkler Gyula, EP-képviselő beszélt a kezdeményezésről.

Hirdetés

A rendezvény legnagyobb eredménye – mint fogalmaztak ˜–, hogy a fiatalok ráéreztek arra, hogy a történelem izgalmas dolog, hogy érdemes olyan műemlékekkel foglalkozni, a múltjukat kutatni, illetve azt a közösséggel is megismertetni, amelyek sokszor alig kéznyújtásnyira találhatók, de valami miatt feledésbe merültek, illetve fontosságukra, értékükre kevésbé figyelnek a közösség tagjai.

A marosvásárhelyiek közül az előválogatón sikerrel szerepelt a Ferences templom tornyát örökbe fogadó csapat, a Koncz József sírját ápoló, a Toldalagi-palotát, a gernyeszegi templomot és Teleki-kastélyt, valamint a Teleki-házat népszerűsítő csapat. A szászrégeniek közül a Kemény-kastély, valamint a Huszár-kastély őrzői, továbbjutott a dicsőszentmártoni unitárius templom, a nyárádszentlászlói unitárius templom és az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély őrző csapat is.

A megyei döntőt március 14-én tartják a Kultúrpalotában, ahol a versenyben maradt örökség őrök egy-egy 7–10 perces színdarabbal mutatják be az általuk örökbe fogadott műemléket. Az eseményen jelen lesznek azok is, akik nem jutottak tovább, de – ahogy Csép Andrea fogalmazott – senki nem vesztes, valamennyien nyertesként vesznek részt a projektben.

Novák Zoltán szerint ez a kezdeményezés,

a diákok és irányító tanáraik hozzáállását tekintve már nem csak egy egyszerű vetélkedő, hanem valóságos mozgalom.

A csapatok kihasználták a lehetőségek széles eszköztárát, kreatívak voltak, rengeteg fiatalos ötletet megvalósítottak egy-egy választott érték bemutatásánál, népszerűsítésénél. Többek konferencia, előadás, idegenvezetés, fotóverseny, slam poetry, kisfilm szerepelt az eszközök között, illetve sikerrel éltek a média adta lehetőségekkel is, rádiós- és tévés szerepléseik is jók voltak, ahogy az írott sajtóban is megállták a helyüket.

A 2018-as év az Európai Unióban a Kulturális örökség európai éve – hívta fel a figyelmet Winkler Gyula, aki felidézte a kezdeteket, amikor 2012-ben Hegedűs Csilla kezdeményezésére a szórványban elindult a program, amelybe mindenki, tanuló és tanár egyforma nagy lelkesedéssel kapcsolódott be.

Aztán jött Kolozsvár, majd az ősszel Maros megye. A három legjobb csapat – a szórványból, Kolozsvárról és Maros megyéből – egy-egy brüsszeli úttal gazdagodik. Az európai parlamenti képviselő, aki kezdettől fogva fővédnöke ennek a kezdeményezésnek, elmondta egy tíz perces angol nyelvű prezentációval kell készülniük a csapatoknak, amelyek az a lehetőség is megadatik, hogy az Európai Parlament előtt ismertessék az általuk kiválasztott műemléket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 29., vasárnap

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát

A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Üzemanyagárak: ez a két intézkedés hozhat valós csökkenést a szakminiszter szerint

Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.

Üzemanyagárak: ez a két intézkedés hozhat valós csökkenést a szakminiszter szerint
2026. március 29., vasárnap

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében is

Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében is
2026. március 29., vasárnap

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban

Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert

Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Havazást is jósolnak Hargita megyében
Havazást is jósolnak Hargita megyében
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

2026. március 29., vasárnap

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében

Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat

Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat
2026. március 29., vasárnap

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön
2026. március 28., szombat

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok
Hirdetés