
Fotó: Kozán István
Az autonómia nem követelés, hanem prognózis, mert autonómia lesz. Előbb vagy utóbb, de lesz – jelentette ki Németh Zsolt a bálványosi szabadegyetem pénteki délelőtti főelőadásán.
2011. július 22., 14:222011. július 22., 14:22
2011. július 23., 16:382011. július 23., 16:38
Egy asztalnál az erdélyi magyarság „nagyágyúi”. Jobbra néz, balra néz
Nem kellett üresen hagyni Kelemen Hunor székét (ahogy mondta pár nappal ezelőtt Toró T. Tibor arra az esetre, ha Kelemen nem fogadja el a meghívást), mivel az RMDSZ elnöke is részt vett az Autonómia változó feltételei címet viselő kerekasztal-beszélgetésen, ahol kihangsúlyozta, a magyarság érdekeit elősegítő eseményekre nem kérdés, hogy ellátogat-e.
„Makacsok vagyunk”
„Az autonómia tekintetében nem mondunk le céljainkról, makacsok vagyunk, ha kell, minden nap elölről kezdjük, de nem adjuk fel” – szögezte le az RMDSZ autonómia-kérdésben foglalt álláspontját a szervezet elnöke. Hozzátette, céljaik elérésében szükségük van Budapest támogatására, és arra, hogy a magyar fővárosnak szava legyen a régióban, de azt is látni kell, hogy Budapest sem Kárpátalján, sem Felvidéken, sem pedig Erdélyben nem tudja az ottani magyar képviselet nélkül egymagában megoldani az autonómia kérdését. A következő év nagy kihívásának a parlamentben való bent maradást tartó Kelemen aláhúzta: a romániai magyar politikusokban, függetlenül pártállásuktól, van annyi felelősségtudat, hogy elősegítsék ennek a célnak a megvalósítását.
„A helyzet változatlan”
„Autonómia-fronton a helyzet változatlan” – parafrazált Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke, feltévén a kérdést, hogy az autonómia tematikáját meg lehetne-e tisztítani a pártpolitikai sallangtól. „Kételyeim vannak, mert a pártpolitikai erők ideológiájának meghatározása az autonómia-törekvés hangsúlyozása. Ugyanakkor egy szűk erdélyi magyar elitnek nem áll érdekében az önrendelkezés kivívása, őket ugyanis minden szál Bukarestbe köti” – fogalmazott Toró T. Tibor.
A politikus egy Kolozsvár – Marosvásárhely – Székelyudvarhely – Csíkszereda – Sepsiszentgyörgy tengely kiépítéséről is beszélt, amely tengely mentén a meghatározó erdélyi magyar erők össze tudnának fogni. „Sem a magyar kormány, sem Brüsszel, sem az Egyesült Államok, vagy Kína nem tud segíteni, ha a házi feladatot nem végezzük el itthon” – nyugtázta Toró.
„Felvonultak a magyar rendek”
„Örülök, hogy felvonultak a Kárpát-medencei magyar rendek” – e szavakkal kezdte előadását Németh Zsolt, a magyar Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, utalva arra, hogy végre egy asztalhoz ültek Magyarország és a környékbeli országok magyarjainak képviselői. „Az autonómia kapcsán ma már nem kérdés az, hogy kell. Ma már az jelenti a vita tárgyát, hogy hogyan tudjuk megvalósítani a céljainkat, most erre kell összpontosítanunk” – figyelmeztetett Németh Zsolt. „Van egy csapat, amely ebben a kérdésben elkötelezett. Ennek a csapatnak sport szóval élve, több ligában kell játszani: az egyik a budapesti, a másik az adott belpolitikai. Ebben a csíkszeredai jégkorongcsapatnak már van tapasztalata, az ugyanis a román és a magyar bajnokságban is hokizik” – mutatott rá. Meglátása szerint az önrendelkezés kiharcolása szempontjából Erdély kulcsfontosságú: nagy szolgálatot tesznek az erdélyiek, ha ebben a kérdésben áttörést érnek el.
Az eseményen Vajdaságból jelen volt Pásztor István VMSZ-elnök, Felvidékről Berényi József MKP-elnök, Kárpátaljáról pedig Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke, illetve Brenzovics László, a KMKSZ alelnöke.
Az előadás végén Németh Zsolt megnyitotta a szabadegyetem mottójául választott Összenő, ami összetartozik című kiállítást.
A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.
Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.
Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.
Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.
Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.
Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.
A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.
A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!