Kigyulladt a donyecki repülőtér, építik a „falat” az orosz határon

Kigyulladt péntekre virradóra a kelet-ukrajnai szakadárok által ostromolt donyecki nemzetközi repülőtér, és megszakadt a reptér áramellátása is. A kijevi kormány utasítására pénteken hozzáláttak az orosz–ukrán határ elkerítéséhez, műszaki lezárásához.

MTI

2014. szeptember 26., 16:112014. szeptember 26., 16:11


Az ukrán fegyveres erők kezén lévő légikikötőt – a március 5-ei minszki tűzszüneti megállapodás ellenére – hetek óta tüzérségi fegyverekkel ostromolják az oroszbarát szeparatisták. Szemtanúk szerint a városban is igen feszülten telt az éjszaka, a helybeliek több kerületből tüzérségi lövedékek robaját jelentették. Sérültekről, áldozatokról nem érkezett hír.

Az ukrán „terrorellenes” erők sajtóközpontja közölte, hogy az éjjel több más településnél is támadás érte a hadsereg állásait. Folytatódtak a szeparatista támadások a Donyecktől északra fekvő Debalcevénél, illetve a két város közötti található Nyikisine és Maloorlivka településnél, valamint még északabbra, Luhanszk megyében Piszki, Popaszna és Scsasztya települések térségében érte támadás a „terrorellenes” erőket. Scsasztyában találatot kapott a helyi kórház is.

A felsorolt települések mind beletartoznak abba a nehézfegyverektől mentesítendő övezetbe, amelynek kijelöléséről múlt pénteki minszki találkozójukon állapodtak meg az ukrán kormányzat és az oroszbarát szakadárok, valamint Oroszország és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői.

Hírügynökségi jelentések szerint pénteken egy Donyecktől északra lévő helyszínen újabb tárgyalásokat kezdtek magas rangú orosz és ukrán katonai tisztségviselők, valamint az EBESZ képviselői, hogy kijelöljék az említett ütközőövezet „határait”. A Luhanszk és Donyeck megyét kettészelő, keletről nyugatra, majd délnek forduló, 30 kilométer széles elválasztó vonal kialakításának célja, hogy tartósan biztosítsa a szeptember 5-én Minszkben született tűzszünet betartását.

Az ukrán kormány pénteken hivatalos honlapján bejelentette, hogy megkezdték a „fal” építését az orosz–ukrán határon, s a létesítmény első szakasza a tervek szerint szeptember 30-ára kész lesz. A projekt megvalósítását, vagyis az orosz–ukrán határ elkerítését teljes hosszában szeptember 3-án jelentette be Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök.

Petro Porosenko ukrán elnök csütörtöki kijevi sajtóértekezletén azt mondta, „erősen hisz” a kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezésének lehetőségében. Hivatala aznap közölte, hogy az elnök rendeletet írt alá az orosz–ukrán határ teljes hosszának a határforgalom előli átmeneti lezárásáról. Az ukrán média híradása szerint péntekre a 65 határátkelőhelyből már 16-ot lezártak a forgalom elől.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 19., csütörtök

Donald Trump: Orbán Viktor a teljes támogatásomat élvezi

Teljes támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt Donald Trump amerikai elnök Washingtonban csütörtökön, az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén.

Donald Trump: Orbán Viktor a teljes támogatásomat élvezi
Hirdetés
2026. február 17., kedd

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét

Romániának a Béketanács ülésén való jelenléte segít tisztázni az ország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét – jelentette ki kedden Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét
2026. február 16., hétfő

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány

Magyarország fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá az Egyesült Államokkal – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint hétfőn Budapesten.

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány
2026. február 14., szombat

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz

A 2026-os év a győzelem éve lesz: a győzelem éve a családoknak, a jobboldalnak, a Fidesznek és a győzelem éve Magyarországnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszéde végén szombaton Budapesten, a Várkert Bazárban.

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban

George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan államfő, aki szerint ez sokat elárul a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének külföldi megítéléséről.

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban
2026. február 09., hétfő

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz
2026. február 09., hétfő

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban

Mintegy hárommilliárd maszkot semmisítettek meg Németországban, olyan védőeszközöket, amelyeket a koronavírus-világjárvány idején szereztek be, de nem használták fel és időközben lejártak – jelentette be a múlt héten a német kormány.

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit

A benne ülő ötéves kisfiúval együtt lopott el egy autót egy húszéves férfi a Pest vármegyei Sülysápon szerdán, majd a gyermeket hat kilométerrel arrébb Úriban egy bolt előtt magára hagyta és továbbhajtott.

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit
2026. január 30., péntek

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban

Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban
2026. január 29., csütörtök

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök

Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök
Hirdetés