Hirdetés
Hirdetés

Bábszínházi világnap Székelyudvarhelyen: „ami most lesz, olyan még nem volt”

Nagy Pál, Lukács Emőke és Pál Attila •  Fotó: Péter Beáta

Nagy Pál, Lukács Emőke és Pál Attila

Fotó: Péter Beáta

Kétnapos rendezvénysorozattal ünneplik Székelyudvarhelyen a bábszínház világnapját. A Tomcsa Sándor Színház keretében működő Udvarhely Bábműhely március 24-én és 25-én izgalmas eseményekre várja a kicsiket és nagyokat: előadások, kiállítások, koncertek sorjáznak a programban, és egy különleges könyv is napvilágot látott erre az alkalomra.

Péter Beáta

Péter Beáta

2024. március 20., 15:592024. március 20., 15:59

2024. március 21., 13:332024. március 21., 13:33

Március 21-én ünnepeljük a bábszínház világnapját, ehhez kapcsolódóan a Tomcsa Sándor Színház Udvarhely Bábműhelye pedig ebben az évben is színes programokkal várja a közönséget – erről számolt be Nagy Pál, a színház igazgatója, Lukács Emőke, a bábműhely vezetője, valamint Pál Attila színész, zenész a szerdán tartott sajtótájékoztatón.

Hirdetés

Az idei rendezvény a legszínesebb az eddigiekhez képest – fogalmazott Nagy Pál.

Idézet
Ez azt is jelenti, hogy az Udvarhely Bábműhely kezdte megvetni a talpát a színházban, és a városban is egyre nagyobb lenyomatot hagy maga után. Tulajdonképpen ez is volt a célunk, amikor elkezdtük.

Kiemelte, eddig is volt bábszínházi világnapi esemény, de „ami most lesz, olyan még nem volt.”

Március 24-én, vasárnap családi napra várják a művelődési házba a kicsiket és nagyokat: 10 és 18 óra között a koncertteremben bábkiállítás lesz – zenesarokkal, bábkészítéssel, árnykuckóval. Az előtérben a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bábszínész és média szakos hallgatóinak munkáiból nyílik fotókiállítás.

Lukács Emőke elmondta, fontosnak tartották, hogy egy hétvégi napon a gyerekek a szülőkkel együtt vehessenek részt a programokon. „A szokásokhoz híven bábkiállítással készülünk, a bábbirodalmat minden évben nagyon kedvelték a gyerekek. Idén rendhagyó a fotókiállítás, amely inkább a felnőttek felé nyit. Egyrészt különleges, hogy a fiatalok hogyan dolgoznak, milyen elképzeléseik vannak színházról, bábszínházról, médiáról, másrészt nagyon érdekes, hogy befotóztak a paraván mögé, munka közben kapták lencsevégre a bábszínészt, és ebből hoznak el huszonnégy fotót.”

11 és 13 órától Fabók Mancsi Bábszínháza előadásában látható A háromágú tölgyfa tündére című előadás. A Blattner Géza-díjas Fabók Mariann rendezte produkciót 5 éves kortól ajánlják. 17 órától Nagy Regina rendezésében látható a szatmárnémeti Brighella Bábszínház Tejkút című előadása, amelyet 6 éven felülieknek ajánlanak. A Down-szindrómás gyerekek és felnőttek, illetve családjaik számára az előadás ingyenes.

Idézet
Március 21-e a Down-szindróma világnapja is, és ennek apropóján már évek óta a Down-szindrómás gyerekeknek és családjuknak ingyenes előadást biztosítunk. Este, fél héttől pedig lesz egy koncert, mert nincs ünneplés muzsika nélkül: a Magyar Örökség-díjas, magyarországi Makám zenekart várjuk nagy reményekkel és örömmel

– magyarázta Lukács Emőke.

Bábkiállítás a 2023-as rendezvényen •  Fotó: Forrás: Tomcsa Sándor Színház Galéria

Bábkiállítás a 2023-as rendezvényen

Fotó: Forrás: Tomcsa Sándor Színház

Hétfőn szervezett csoportok látogatják a bábkiállítást, a színpadi stúdióban pedig 10 és 12 órától tekinthető meg a Tejkút című előadás.

Holdfényből létrát – lemez és mesekönyv

Igazi különlegessége az idei rendezvénynek a hétfő délutáni lemezbemutató mesekoncert: a Holdfényből létrát című rendezvényen az elmúlt évadok gyerekelőadásainak dalaiból hallható válogatás. „Amikor létrejön egy bábelőadás, gyermekszínházi előadás, sokat dolgozunk rajta, nemcsak színészileg, de zeneileg is, de amint lekerül a repertoárról, elfelejtődik. És adódott a kérdés, hogy mit tudnánk belőlük megmenteni, így adta magát, hogy a zenei anyagot” – mutatott rá az Udvarhely Bábműhely vezetője. A dalokat – egy kivételével – Pál Attila zenésítette meg, és a koncertre is ő válogatta ki, majd összekötötte egy laza mesei szállal. De, a történet nem áll meg itt, hiszen ezek a dalok lemezre kerültek, majd készült egy mesekönyv is.

A kiadványok – meséskönyv, CD és USB adathordozó – megvásárolhatóak lesznek a koncert után

– derült ki a sajtótájékoztatón.

„Amikor összeválogattam a dalokat, azon gondolkodtam, hogy kellene valami összekötő, kitaláltam egy mesét, gyorsan kipróbáltam a fiaimon, és működött. Emőke segítségével pedig kigyúrtuk úgy, hogy ez tényleg jó legyen. Itt jött Borbély Hunor – aki elsősorban zenész – a képbe, aki játszott már két előadásunkban, rá gondoltunk, hogy egészítse ki a zenekart, mint zenész, énekes, gitáros. Amikor felmerült, hogy rögzítsük az anyagot, akkor jelezte, hogy ő ezt meg tudja csinálni, mert van egy stúdiója. Vele dolgoztunk, ő a hangmérnöke, hangszerelője, felvevője, énekese a lemeznek. De azt éreztük útközben, hogy hárman kevesek vagyunk a zenei részéhez, úgyhogy bővült a zenekar két taggal, illetve a projektben még részt vesznek bedolgozó bábos kolléganők” – sorolta Pál Attila.

A lemezen hallható alkotók: Borbély Hunor, Lukács Emőke, Stekbauer-Hanzi Réka, a Griff Bábszínház bábszínésze, Tőrös Szilvia, a Griff Bábszínház bábszínésze, Nagy Tímea, az Ariel Színház bábszínésze, Vén Evelin doktorandusz hallgató, bábszínész, valamint Pál Attila. Közreműködött Pál Soma és Pál Regő.

A Tomcsa Sándor Színház idén kettős évfordulót ünnepel. Negyed évszázados fennállásának öröme mellett boldogan summázzák azt is, hogy pontosan 10 éve, 2014-ben mutatták be az első bábelőadásukat, valamint, hogy azóta a Tomcsa Sándor Színházban állandó a bábszínházi jelenlét

– olvasható a könyv előszavában. A lemezről pedig kiemelik: az együtt játszás, zenélés öröme gyűjtötte egybe a tizenkét dalt. „Közösen mesélni, énekelni, nevetni, izgulni valódi öröm, lelke és szellemet megtartó erő” – vallják.

A könyvben és a lemezen szereplő két dalhoz – Tárgyak dala, Cipő-dal – pedig videó is született: egy animáció (Szucher Ágnes grafikáival) és egy videóklip.

Az előadásokra a jegyek egységesen 10 lejbe kerülnek, a koncertekre gyerekek számára a belépés ingyenes, felnőttek számára pedig 10 lej. Jegyeket vásárolni és további információkat kapni a színház jegypénztárában, vagy a 0743-212 131-es telefonszámon lehet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Ha hív az El Camino – útravaló a felkészüléshez

Sokak bakancslistáján rajta van, hogy végigjárják az El Caminót. De mire is kell figyelni az út során? És az út előtt? Benedek Enikő a múlt évben szerzett életre szóló élményeket az út bejárása során, őt kértük meg, hogy ossza meg tapasztalatait.

Ha hív az El Camino – útravaló a felkészüléshez
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Akinek a lelke mindig itthon volt. Domokos Pál Péterre emlékezünk

A csángók apostola – így emlegetik. Százhuszonöt éve született Várdotfalván Domokos Pál Péter Széchenyi-díjas tanár, néprajzkutató, történész. Az évforduló apropóján lányával, Domokos Máriával beszélgettünk.

Akinek a lelke mindig itthon volt. Domokos Pál Péterre emlékezünk
2026. június 27., szombat

A múlt fűszerezte jelen: Észak-Komárom ízei és kincsei nyomában

Büszkék gazdag szellemi örökségükre, jeles személyiségeikre, történelmi múltjukra, és szívesen meg is mutatják, mesélnek ezekről az idelátogatóknak. A felvidéki városban, a magyar-szlovák határ menti Észak-Komáromban jártunk.

A múlt fűszerezte jelen: Észak-Komárom ízei és kincsei nyomában
2026. június 25., csütörtök

Erősödhetnek a színházi kapcsolatok: több társulat is csatlakozott a Magyar Színházi Társasághoz

Új lehetőségeket remélnek az erdélyi magyar színházak attól, hogy csatlakozhattak a Magyar Színházi Társasághoz. A tagságtól szorosabb szakmai kapcsolatokat, koprodukciókat és nagyobb mobilitást várnak a társulatok.

Erősödhetnek a színházi kapcsolatok: több társulat is csatlakozott a Magyar Színházi Társasághoz
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tócsni – videó

Kívül aranybarna és ropogós, belül pedig puha a klasszikus magyar házi konyha egyik legegyszerűbben elkészíthető fogása. A fokhagymás tejföllel kínált tócsni különösen népszerű, hiszen az ízek tökéletes harmóniát alkotnak.

Tócsni – videó
Tócsni – videó
2026. június 24., szerda

Tócsni – videó

2026. június 22., hétfő

Azzal kezdett a Sárkányok háza ami két évvel ezelőtt a finálé kellett volna legyen

Erősen, üresjáratok nélkül indult a Trónok harca első előzménysorozatának, a 2022-ben indult Sárkányok házának legújabb, harmadik évada. Spoileres epizód-áttekintő.

Azzal kezdett a Sárkányok háza ami két évvel ezelőtt a finálé kellett volna legyen
2026. június 20., szombat

Bőröndből előbújó dallamok

A zene, a vers szeretete hozta őket össze, s noha volt idő, hogy nem zenéltek együtt, évek múltán is elő tudtak húzni egy-egy dalt a „bőröndből”. A Bőröndös zenekar tagjaival, Bíró Hunorral, Székely Norberttel és Moldován Balázzsal beszélgettünk.

Bőröndből előbújó dallamok
Bőröndből előbújó dallamok
2026. június 20., szombat

Bőröndből előbújó dallamok

Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Ötven festmény a kerítésen: így költözött Nagy Imre művészete Csíkszereda utcáira

Ötven alkotás, több száz járókelő és egy különleges évforduló. A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola kerítés-kiállítással tiszteleg névadója előtt, közelebb hozva a művészetet a város lakóihoz.

Ötven festmény a kerítésen: így költözött Nagy Imre művészete Csíkszereda utcáira
2026. június 17., szerda

Sült paradicsomos salsa – videó

A lassan sült paradicsom mély, telt íze és a jalapeno harmonikus fúziója képes minden partit és meccsnézést felejthetetlenné tenni. A ropogós tortilla chips és ez a sűrű szósz olyan páros, amiből sosem elég egy tálka.

Sült paradicsomos salsa – videó
Sült paradicsomos salsa – videó
2026. június 17., szerda

Sült paradicsomos salsa – videó

2026. június 16., kedd

Amikor a fürdővízzel a gyereket is kiöntik – megnéztük az Arany Pálmát nyert Fjord-ot

Részletesen bemutatott társadalmi látlelet Cristian Mungiu legújabb filmje a Fjord, amiben a rendező egy nagy botrányt kavaró történést dolgoz fel, a keleti és nyugati világ találkozási pontjánál. Kritika.

Amikor a fürdővízzel a gyereket is kiöntik – megnéztük az Arany Pálmát nyert Fjord-ot
Hirdetés