
Fotó: Pethő Melánia
A gyergyószentmiklósi városi tanács által ez év tavaszán elfogadott legeltetési szabályzat értelmében idéntől október elseje és tízedike közötti időszakra tolódott a gyergyói pásztorok által őrzött állatok behajtása a havasi legelőkről.
2010. szeptember 30., 19:362010. szeptember 30., 19:36
Fotó: Pethő Melánia
A rendelkezés a megművelt mezőgazdasági területek megóvásának érdekében született, hisz az előző években rengeteg kellemetlenség adódott abból, hogy a kora ősszel a város szélére behajtott állatok magánterületeken tanyáztak, kárt téve a sarjúban, esetenként az őszi vetésben.
A nyájak tehát elsejétől kezdődően tíz napon át az alacsonyabban fekvő újrabérelt területeken legelhetnek, a pásztorok pedig tízedike után adják számba a gazdáknak a szarvasmarhákat; a juhok, kecskék legeltetése tovább tart.
A város belterületein, az úgynevezett cárinában továbbra is tilos a legeltetés, ezekről a területrészekről minden gazda a polgármesteri hivatal által kiállított térképpel rendelkezik. A legeltetési szabályzat előírásainak be nem tartása pénzbüntetést von maga után, bizonyos kihágások esetében a főgazda a következő évi legeltetési jogát is elveszítheti.
A legeltetéssel kapcsolatos minden nemű panaszt, észrevételt a polgármesteri hivatal legelőfelelősének kell jelenteni.
Megtalálták, de sajnos már nem volt életben a Gyergyóalfaluból eltűnt 63 éves férfi – közölték Gyergyóalfalu község Facebook-oldalán a hétfői nagyszabású keresőakciót követően.
Két új szociális intézkedéssel bővíti támogatási rendszerét Gyergyószentmiklós önkormányzata: az egyik a fogyatékkal élő személyek adóterhein könnyít, a másik pedig váratlan, súlyos egészségügyi helyzetekben nyújt gyors segítséget.
Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluban, a család és a helyi közösség segítséget kér a megtalálásához.
Hivatalosan is megkezdődött Gyergyószentmiklóson a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026-os évadának nyitánya.
Idén is meghirdeti a hagyományossá vált facsemete-ültetési programját a gyergyószentmiklósi RMDSZ, melynek alkalmával 50 családot ajándékoznak meg facsemetékkel.
Fogyatékkal élők számára az adófizetéshez, jövedelem nélkülieknek pedig az egészségügyi ellátáshoz nyújt támogatást Gyergyószentmiklós önkormányzata. Több utcafelújítási projekt előkészítése és a Monturist-ügy is napirendre került a csütörtöki ülésen.
Harminckilenc díjazott vehetett át elismerést a 2026. évi Hargita megyei Lovasgálán. A Gyergyóremetén megrendezett eseményen Nacsa Lőrinc államtitkár bejelentette, napokon belül meghirdetik az idei Kárpát-medencei Lovas Programot.
Erdőt is fenyeget a szerda esti tarlótűz Maroshévíz környékén, mintegy öt hektáron ég a száraz növényzet, hivatásos és önkéntes tűzoltók dolgoznak a lángok megfékezésén.
Látványos koncerttel indul a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa programsorozat Gyergyószentmiklóson. Szombaton 20 órától a Basilides Tibor Sportcsarnok ad helyet annak az eseménynek, ahol a gyergyói zenei élet ismert előadói lépnek színpadra.
A Szülőnek lenni előadás-sorozat újabb alkalommal várja az érdeklődőket március 20-án, pénteken 18 órától Gyergyószentmiklóson, az örmény katolikus templomban. Az esemény meghívott előadója Sisak Imola lesz.