A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Történelmi emlékezés lesz Szépvízen: különleges kiállítás mutatja be a székely katonák sorsát az első világháborúban. A képekkel, leírásokkal és előadással kísért tárlat csütörtökön este nyílik meg a szépvízi Kultúrbisztróban.
Azzal a szándékkal utaztunk minap a Beszterce-Naszód megyei Nagysajóra, hogy azonosítsuk és koszorút helyezzünk el Schuth Tibor százados sírjára. A kézdivásárhelyi m. kir. 24. határvadász-zászlóalj utolsó parancsnoka ugyanis ott van eltemetve.
Raffay Ernő szerint még a területi autonómia sem lenne megfelelő gyógyír. A történész a Magyar Polgári Erő meghívására Trianon: a megoldás lehetősége címmel tartott előadást Kézdivásárhelyen.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Rögtön tudta Kádár L. Gellértről Bán Mór, a Hunyadi-regények szerzője, hogy méltó megformálója lesz Hunyadinak. Az íróval a regényekről, a filmről és jövőbeni terveiről a Székelyudvarhelyi Könyvünnepen beszélgettünk.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
A Maksa község területéhez tartozó Óriáspince-tetőn újra felújításra – és némi modernizálásra – szorult a Háromszéki Magyarok Emlékparkja. Ez tavaly nagyobbrészt megtörtént, a júnusi Székely Vágtára látogatókat már a megújult létesítmény fogadja.
A Kőrösi Csoma Sándor emlékére idén 35. alkalommal megszervezett Csoma-napok apropóján a magyar utazóról elnevezett kovásznai emlékközpont két értékes alkotással gazdagodott.
A 18. század második felében erőszakkal megalakított székely határőrezredek tagjai tulajdonképpen a császárnak esküdtek hűséget. Ám amikor 1848-ban a bécsi udvar szembefordult a felelős magyar kormánnyal, nem sokat teketóriáztak: a haza mellé álltak.
Két új, egykor a Hátszegi-medencében élt dinoszauruszfajt azonosított egy nemzetközi kutatócsoport, ezek egyike nagyméretű, ami árnyalja az erdélyi dinoszauruszokról alkotott eddigi nézeteket.
Elrajtolt a Székely Sport új műsora, a Helyzetbe hozunk! Gyurka Csabával és Szabó Előd-Zsolttal.
A jeles író napra pontosan 200 évvel ezelőtt született, aminek tiszteletére 2025-öt még tavaly a nevével (is) fémjelzett emlékévnek nyilvánította a Magyar Országgyűlés. Mi ez alkalommal Jókai Mór székelyföldi kiruccanásait vesszük számba.
Kazahsztánba mindenképp érdemes ellátogatni az elkövetkező négy-öt évben, mielőtt túl felkapott lenne – mondja Hegedűs István újságíró. Nemcsak a kiváló sízési lehetőségek vagy a páratlan szépségű látnivalók okán: távoli rokonaink is élnek ott.
Önálló kötelező tantárgy lesz a középiskolákban Románia történelme – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Daniel David oktatási miniszter.
Idén is megszervezte a budapesti kitörés áldozatainak emléke előtt tisztelgő túrát a Hőseink ösvényén túracsapat, és a téli táj csendjében felidézték az akkori borzalmakat.
A pár évvel ezelőtt feltárt, középső bronzkori lósírok most egy újabb, hasonló temetkezéssel bővültek – számoltak be a régészek a sepsiszentgyörgyi Hosszú-láb nevű többhektáros régészeti lelőhelyen tett felfedezésekről.
Ellenzi Hargita megye újabb címertervét a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma, azt állítva, hogy nincs benne utalás a székelyföldi megyében élő román közösségre.
Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából emlékünnepség-sorozatot szervez a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum február 9–12. között.