A 4×100 és 4×200 m rekorder staféta 1923-ban. Balról: Donogán Gerő, Bíró Ferenc, Péter László, Somodi István, Welser Tibor és Kormos László
Fotó: Erdélyi Audiovizuális Archívum/Killyéni András magángyűjteménye
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
2025. április 16., 09:442025. április 16., 09:44
A szerző lapunknak elmondta, legújabb könyve Háromszék sporttörténelmét veszi számba egészen a 18. század végétől, amikor – Mária Terézia idején – a Magyar Királyság tanintézményeiben már engedélyezik a tornaórák megtartását, igaz, akkor még nem kötelező jelleggel, és kizárólag fiúk számára. Iskolai sportéletről azonban csak az 1867-es kiegyezés után beszélhetünk, Háromszék esetében pedig dokumentálhatóan
1892 után, amikor a Székely Mikó Kollégium főgimnáziumi rangot nyert, minden tanévzárót tornabemutatóval, vetélkedőkkel tettek ünnepélyesebbé, és az ott folyó sportélet hatékonyságát jól mutatja, hogy az 1903-ban Budapesten megtartott első országos tornaünnepélyen a tanintézet csapata az előkelő 10. helyen végzett. Ahhoz, hogy aztán négy év múlva ugyanitt le is arassa a babérokat!
A kötet részletesen, a megye fontosabb településeire lebontva foglalkozik sportegyesületek történetével, külön a kiemelten eredményes sportágakban elért sikerekkel, így például a labdarúgás, az atlétika vagy a kosárlabda múltjával.
A Háromszéki sportcsillagokat szerdán mutatják be Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Tortoma Kiadó
Kézdivásárhely is külön fejezetet kapott, annál is inkább, mert 1912-ben itt jött létre a megye első – és ma is működő – sportegyesülete, de emellett az atlétikában, asztaliteniszben elért sikerei révén kitörölhetetlenül beírta nevét a magyar sport aranykönyvébe.
Természetesen nem hiányozhat a háromszéki olimpikonok bemutatása sem, kezdve
az 1928-as olimpián megforduló sepsiszentgyörgyi Péter Lászlóval, kézdivásárhelyi Reznek Jenővel, komollói Dávid Józseffel,
az 1932-ben párbajtőrben elődöntőt vívó kézdivásárhelyi Benkő Tiborral,
az 1936-os berlini olimpián az atlétikát képviselő baróti Bodosi Mihállyal;
el egészen a legutóbbi párizsi játékok háromszéki szereplőiig.
A legismertebb közülük minden bizonnyal
de a román kézilabda-válogatott oszlopos tagjaként 1972-ben és 1976-ban ezüst-, illetve bronzérmet hazahozó, imecsfalvi születésű Kicsid Gáborral is hosszabb beszélgetést olvashatunk a kötetben.
{A}
Ugyanakkor az 1970-es, ’80-as évek sportéletének kulisszái mögé is betekintést nyerünk.
Remekbe szabott monográfia tehát a Háromszék sportcsillagai, amit „a teljesség igénye nélkül, a történelmi hűségre való törekvést jó adag szubjektivizmussal elegyítve” állított össze Csinta Samu. „Hiszen a történelem – még inkább a sporttörténelem – képlékeny dolog, szinte havonta változik, alakul, és mivel olyan műfaj, amelynek legtöbbünk résztvevője, egyben szakértője,
Tények, dokumentumok, élmények és eredmények kavarognak, kedvencek, örömök és csalódások egyaránt felbukkannak. Akár az életünkben, amelynek egyik leghűbb tükre maga a sport. Háromszéken is” – vallja a szerző.
Csinta Samu, a szerző maga is remek sprinter volt ifjú korában
Fotó: Csinta Samu személyes archívuma
A Háromszék sportcsillagai című kötet megírására egy évet áldozott, a Szabó Kati életét bemutató Ötödik szer és a sepsiszentgyörgyi foci százéves történetét feldolgozó Álmok álmodói után ez a harmadik sporttémájú könyve.
Gyalog az olimpiára
Az 1928-as olimpiára eredetileg 12 atlétát és 10 vívót jelöltek ki eredményeik alapján, hogy képviseljék Romániát, és – az Ellenzék az évi július 18-i száma tudósítása szerint – már az is le volt szögezve, hogy „az olimpikonok július 21-én du. 6 órakor indulnak Bukarestből a Kürtös–Budapest–Bécs–München útvonalon Amszterdamba.” Az atléták névsora a következő: 1. Péter László, 2. Albrich Lothár, 3. Schöpp Ottó, 4. Virgil Ioan, 5. Cristescu Vintilă, 6. Russu Tibor, 7. Rottmann Ottó, 8. Dávid József, 9. Fritz Sándor, 10. Csegezi György, 11. Kelly I. [Jikeli] Berta, 12. Orendi Irén. A neveket elnézve nem csoda, hogy a Román Olimpiai Bizottság végül „nem tudott” pénzt szerezni a kiutaztatásukhoz, így kénytelenek voltak zsebből vagy más forrásból fizetni a vonatjegyet.
A sepsiszentgyörgyi születésű (1899) Péter Lászlónak a főnöke, a temesvári bank igazgatója a fizetése terhére előlegezett egy összeget, amivel elutazhatott a holland fővárosba. Harmadosztályú vagonban, autóstoppal, szekéren utazott, és még gyalogolt is, hogy idejében ott legyen a rajtnál. Egy nappal az előfutamok előtt, holtfáradtan és betegen érkezett meg az olimpia városába, másnap már rajthoz is állt, de az utazási körülmények következtében a selejtezőből sem jutott tovább.
Kovászna városa újabb beruházás megvalósítására készül a fejlesztési minisztérium közreműködésével: a felek aláírták a Petőfi Sándor utca felső szakaszának korszerűsítésére vonatkozó finanszírozási szerződést.
Fesztivállal, versenyekkel, izgalmas kihívásokkal készülnek az idei futószezonra Sepsiszentgyörgyön. Az egészséges életmódot és a sportolást népszerűsítő eseményekről kedden számoltak be a város futóklubjai, szervezetei.
Ismét megrendezik május 21-22. között Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Középiskolás Sportolimpiát. Az első háromszéki sportolimpiának 250 résztvevője volt, idén ennél is több jelentkezőre számítanak.
Mélyen a zsebükbe nyúltak azok, akik megtehették: a Panorama Boutique Hotel rendezvénysátrában megtartott április 11-i Rotary-bálon összesen 263 300 lej adomány gyűlt össze a közel 250 jelenlévőtől, akik nemes célra adakoztak.
Egy személyautó és egy motorkerékpár ütközött össze Kézdivásárhelyen vasárnap délután. A baleset következtében a motoros könnyebb sérüléseket szenvedett.
A közlekedés biztonsága nem csak a sofőrökön múlik. Például a mobiltelefon képernyőjét böngészve még az arra kijelölt helyen is veszélyes lehet átkelni az úttesten.
Újabb látványossága van a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Sugásfürdőnek: megnyílt a Vadon Egyesület látogatóközpontja, amely látványosan és játékosan oktatja természetismeretre a gyerekeket.
A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház sebészeti osztályának új laparoszkópos tornyát már egy daganateltávolító műtétnél is használták. A kórházban 2017 óta végeznek hasonló jellegű beavatkozásokat.
Mazsorettek, táncosok és tornászok veszik birtokukba a kézdivásárhelyi Kicsid Gábor Sportcsarnokot szombaton délután, a Kézdi Kupa nevet viselő tánc- és tornaverseny kiírásán.
A történet főszereplői Mása és Tánya, mindketten rajonganak Csehov művészetéért. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház pénteken és szombaton 19 órától játssza legújabb, Mikor lesz nyár? című előadását.
szóljon hozzá!