A legősibb szakma virágzása eleinknél

Jacques Rolla, a dekadens arisztokrata és Marion, a fiatal prostituált Henri Gervex (1852–1929) híres festményén

Jacques Rolla, a dekadens arisztokrata és Marion, a fiatal prostituált Henri Gervex (1852–1929) híres festményén

Fotó: Musée d’Orsay, Párizs

A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.

Kocsis Károly

2025. május 11., 08:592025. május 11., 08:59

2025. május 11., 14:232025. május 11., 14:23

Sorozatunk első részében a régi székelyek erkölcsi megbicsaklásaira világítottunk rá, de korántsem a feddés szándékával. Most a legősibb szakma itteni térhódításának megismeréséhez szolgálunk pár érdekes adalékkal. Igen, legősibb, hiszen a prostitúció egyidős az emberiséggel:

amikor az első nő rájött arra, hogy a férfi képes honorálni a neki nyújtott élvezetet, rögvest igyekezett azt ki is használni.

Sokkal kifizetődőbbnek bizonyult, mint fülig szerelembe esni.

Hérodotosz meséli, hogy „Babylonban minden bennszülött nőnek kötelességévé tették, hogy életében egyszer Melitta (Vénusz) templomában magát egy idegen férfinak megszabott pénzösszegért átengedje.” A történetírás atyja rabszolgalányokra, egész éjszakára bérelhető fuvoláslányokra, a kuncsaftjaikat utcáról toborzó porné kaszthoz tartozókra, és a prostitúciót szakrális magasságokba emelő, nagy műveltségű heterákra osztotta fel a kéjt fizetségért kínálókat.

Prostituált az 1880-as években. A legősibb szakma Galéria

Prostituált az 1880-as években. A legősibb szakma

Fotó: Kozmata Ferenc (1839–1902)

A sumer és akkád városállamok templomai mellett külön kolostorokban élő papnőket ma közönséges szajháknak neveznénk, holott akkoriban általános tisztelet és nagyrabecsülés övezte őket. Ugyanígy a Királyok Könyvében is olvashatunk Jeruzsálem temploma melletti bordélyházakról, az egyiptomi Isis és Osiris kultuszából sem hiányzik a pajzánkodás, Sztrabón tudósítása szerint a perzsák alig 12 éves „szűzies leányokat” vontak be vallási „szertartásaikba”. Mert

az ilyesfajta praktikákat ugye csak úgy lehetett törvényesen művelni, ha azt isteni parancsnak való engedelmességnek állították be, mondjuk a bő termés előidézése érdekében.

Ugyanígy emlegethetnénk a föníciai Astarte templomában bemutatott „áldozásokat”, de az örmény Anaitis vagy a karthágói Succoth-Benoth egyaránt „a fajtalanság istenei vagy istennői voltak, és templomaikban a vallás ürügye alatt prostitúciót űztek” – legalábbis a Pallas Nagy Lexikona meglátásában.

Összeomlott Báál-ház

A kereszténység megjelenése keresztbe tett ezen „iparág” fejlődésének, elvégre már a hetedik parancsolatunk tiltja a paráználkodást, ám megszüntetni nem tudta – legfeljebb nem a vallás álcája alatt gyakorolták tovább. Akár a lovagi eszményképet megformáló keresztes háborúk idején is. Az egyházi és világi elöljárók szigorúan tiltották, de

a hadban álló katonák számára többé-kevésbé szervezett formában tették lehetővé, és a 12–16. századi Franciaországban, Angliában törvényesen is működtek bordélyházak.

A Kárpát-medencében sem lehettünk nagy lemaradásban ezen a téren, hiszen mind a bordély, mind a kurva szavunk a 15. század legelejétől adatolható, és 1434-ben Pozsonyban is megalakul a város tulajdonát képező „asszonyok háza”, nem sokkal megelőzve az eperjesi, nagyszebeni és budai hasonló „intézményeket”.

Marosvásárhely 1910-ben Galéria

Marosvásárhely 1910-ben

Fotó: Korabeli képeslap (Pethő Csongor gyűjteményéből)

Egy 1573-as adat utalást tesz kolozsvári jelenlétére – még ha a kincses városban gr. Rhédei Mihály csak 1778-ban is próbálkozik „egy nagy Báál-ház” építésével, ami időnap előtt összeomlik – tájékoztat Asztalos Lajos helytörténész.

Miközben Kolozsváron még 1584-ben is háromnapi szobafogsággal, illetve számkivetettséggel fenyegették a testüket pénzért árulókat, és itt még a 19. század legelején is hasonló sors várt arra, akit örömtanyán értek tetten,

légyen az tulajdonos vagy alkalmazott, Kr. e. 600 évvel Szolón athéni politikus úgy szabályozta ezek működését, hogy megadóztatta. Nem hiába sorolták a hét görög bölcs közé. A Vénusz-Pándémosz védelme alatt álló első görög állami bordélyt tehát Athén városában húzták fel, és diktérionnak nevezték; az orgiáról, kicsapongásairól híres ókori Rómában később lupanarium volt a neve.

Engedélyezve, szabályozva

Az athéni módit mifelénk főleg a 19. század második felében kezdték szélesebb körben alkalmazni (bár Mária Terézia korából is van tudomásunk „fürdős kurvákat” foglalkoztató ún. vizes bordélyokról), nem is annyira adóvonzati megfontolásból, mint inkább a nemi betegségek rohamszerű terjedésének megfékezése céljából.

Pesten már 1827-ben előírták a prostituáltak háromhavonta történő orvosi vizsgálatát, és az első, modern értelemben vett szabályrendelet is ott született meg 40 évvel később,

hogy aztán onnantól kezdve a különböző törvényhatóságok által hozott, illetve helyi jellegű szabályrendeletek mintájául szolgáljon. 1879-ben már törvénycikkely írja elő: „kéjnők, a kik a reájuk vonatkozó hatósági szabályokat meg nem tartják: egy hónapig terjedhető elzárással büntettetnek.” A bordélyházak ez idő tájt élték fénykorukat.

Székelyföld ezen a téren sem akart leszakadni az ország nyugatibb felétől.

Egy korabeli kimutatás szerint 1881-ben csak Árva, Győr, Kis-Küküllő és Kolozs vármegyében nem voltak prostituáltak hivatalosan számon tartva. Ekkor összesen mintegy 7000, Marosvásárhelyen 110 kéjnőről tudtak. Összehasonlításképpen: Párizsban 1107, Budapesten 433, Aradon 195, Nagyváradon 170, Szatmárnémetiben 130 szerepelt nyilvántartásban. Aztán az első világháborút megelőző években fővárosunk már a harmadik helyen állt európai viszonylatban, Párizs, Berlin után.

A marosvásárhelyi Ferenc József-laktanya. Lakói gyakori vendégei voltak a bordélyházaknak Galéria

A marosvásárhelyi Ferenc József-laktanya. Lakói gyakori vendégei voltak a bordélyházaknak

Fotó: Korabeli képeslap (Pethő Csongor gyűjteményéből)

Körtesi Zsuzsanna, a Román Akadémia marosvásárhelyi fiókintézetének könyvtárosa kutatásaiból kiderül,

a 19–20. század fordulóján az akkor valamivel több, mint 25 ezer lakost számláló Marosvásárhelyen három bordélyházat, 29 kéjnőt és 30, orvosi felügyelet alatt álló magánzót tartottak nyilván;

1917-ben 59, az 1921–1950 közötti időszakból 170 prostituáltról van adata.

A Csillag-köztől a Hidegvölgyig

A város egyik legismertebb, főként közkatonák, inasok által látogatott bordélyháza a Csillag-közben működött. Ezt Legények házaként is aposztrofálták, Elefánt Károly terveztette Toroczkai Wigand Ede építésszel. Egy vendéglőteremből és több, közös udvarról nyíló, de külön bejáratú helyiségből állt, a szomszéd házban lakó tulajdonos egy belső ajtón keresztül közlekedve felügyelte a lányokat és a vendégeket.

Idézet
A kellemetlen helyzetek elkerülése végett a bordélyokat hátulsó kijárattal is ellátták, szükség esetén ezeken a kijáratokon pillanatok alatt el lehetett tűnni a szomszédos mellékutcákban”

– olvashatjuk a Keresztes Gyula Marosvásárhely régi épületei című kötetében.

A másik, az úgyszintén belső udvaros Malom utcai számított elegánsabbnak, ennek törzsvendég gárdáját inkább tisztek és jobb módú férfiak képezték, bár nem kizárólag szexuális szolgáltatásért jártak ide, hanem italozni, kártyázni, nézelődni is.

Idézet
A berendezés megfelelt a jobb ízlés követelményeinek, ugyanakkor a szobák falait különböző pikáns freskókkal és festményekkel díszítették, amelyek a vendégek vágyait voltak hivatottak növelni.”

A Palás-köz amolyan székely fővárosi Rákóczi térként fungált, ahol az ún. szabad prostituáltak kínálták szolgáltatásaikat. A Hidegvölgy is hasonló szereppel bírt, de sokkal veszélyesebb hírében állt, miután itt több ügyfelet is kiraboltak.

A marosvásárhelyi „Székely kioszk”, ahol a madám ünnepeltette a születésnapját Galéria

A marosvásárhelyi „Székely kioszk”, ahol a madám ünnepeltette a születésnapját

Fotó: Korabeli képeslap (Pethő Csongor gyűjteményéből)

A Malom utcai, 1878-ban megnyílt Stein-féle bordélyt a környékén lakók 1908-ban el akarták költöztetni, mondván, az éjszakai duhajkodás zavarja nyugalmukat, és e célból beadvánnyal fordultak a városvezetéshez.

Az akkoriban oda kerülő 30 éves madám azonban jól érvelhetett, mert maga Bernády György polgármester sietett a megmentésére, szembeszállva a tanács döntésével.

Ennek eredményeként a nyilvánosház a helyén maradhatott, igaz, a kedélyek lecsillapítása érdekében a Kossuth utcai rendőrposztot ide költöztették.

Saját lányait futtató rendőr

Pedig a rendőrség jelenléte nem föltétlenül jelentette a törvényesség betartását, különösen a fizetett szerelem piacán. Jó pénzért, netán szolgáltatásáért cserében gyakorta szemet hunytak a kihágások fölött, elnézték a szabadon praktizálók ténykedését, sőt nem egy esetben maguk futtatták őket. Mint például Adorján Ferenc, akinek esetét a következőképpen taglalta a Székely Lapok 1901. aug. 18-i száma:

Idézet
Adorján rendőr évek óta leánykereskedéssel foglalkozik, sőt az utóbbi időben annyira ment, hogy két leányát sem átallotta áruba bocsátani. Valóságos bordélyháza volt, melyről a hatóság csak most vesz tudomást, holott Adorján bűnös üzelmeit több mint 3–4 éve űzi.

Egy közszolgálatban álló közeg, hivatala negligálásával, évek hosszú során üzelmeket folytat, és lakásán állandólag 3–4 kétes egzisztencziájú nő tartózkodott, daczára mindezeknek, senki se tette meg eddig a lépéseket az iránt, hogy a prostitucziónak ezt a »hivatalos helyét« lerombolják. Pedig ennek létezéséről tudtak. Most azonban már tűrhetetlenné vált a dolog (talán a konczon többen verekedtek), és feljelentést tettek Adorján ellen. Hofbauer polgármester-helyettes azonnal elbocsátotta Adorjánt szolgálatából, s vizsgálatot indíttatott…”

A tiszti pavilon vendégei inkább a Malom utcai bordélyházat látogatták Galéria

A tiszti pavilon vendégei inkább a Malom utcai bordélyházat látogatták

Fotó: Korabeli képeslap (Pethő Csongor gyűjteményéből)

A vizsgálat eredményéről nem találtunk hírt, ám ugyanezen lapszám egy másik, fölöttébb fura helyzetre is rávilágít, miszerint

a felső vagy fiúiskolát, „amelynek két osztálya az Újvárosban van elhelyezve”, mindössze egy alacsony deszkakorlát választja el a mellette működő örömtanyától.

Ráadásul azon „egy ajtó van az átjárhatásra, mert az ott lakók is az iskola kútjának vizét használják. Ha összeférhetetlen a rendőri állással az olyan nemű foglalkozás, ami miatt ama rendőr – igen helyesen – elmenesztetett, mennyivel inkább össze nem egyeztethető egy iskola erkölcsi nívójával... s már évek óta van így. Tenni kell hát itt is valamit, s ha a rendőri kar becsületét megreperálták, őrizzük meg az iskola erkölcsét is a mételytől.”

Detektív a madám nyomában

Hegedüs Sándor rendőr-főkapitánynak is gyakorta szemére hányták, túlságosan is toleráns a törvénytelen kéjtanyákkal szemben. A Székelység 1904. máj. 22-i számában két ilyet is a figyelmébe ajánlanak (a Fürdő utca 5. és 8. szám alatti lakásokat), miközben a cikkíró imigyen morfondírozik:

Idézet
Ha tiltja a törvény, akkor nincs semmi baj, mert nyomban kiűzhetik onnan a prostitúciót, ha nem tiltja, vagy bizonyos formaságok mellett megengedi, akkor nincs más mód, csak az, hogy az érdekeltek gyűjtést rendezzenek maguk közt,

összeadván annyi pénzt, hogy abból házakért járó bért a háztulajdonosoknak megfizetik, és kérik szépen, hogy ne adjanak helyet a prostitúciónak, hiszen anyagi kárt nem szenvednek, de szolgálatot tesznek – a közügynek!”

Hogy a rendőrök becsületét mennyire sikerült „megreperálni”, azt nem tudjuk, de még 1917-ben is az akkori főispán annyira „bízott” bennük, hogy Budapestről kért katonai detektívet a tiltott bordélyházak, be nem jelentett utcanők felderítésére. Ennek a Hochstatter Mihálynak a ténykedése nyomán aztán a legális nyilvánosházak matrónáinak visszaélései is kitudódtak.

Idézet
A Csillag-közben dolgozó kéjnők minden használati cikket (ruhanemű, cigaretta, szépítőszerek) csakis a tulajdonostól vásárolhattak meg négy- vagy ötszörös áron...

Az is kiderült, hogy Elefánt Károlyné, a Csillag-közi madame a Székely kioszkban ünnepeltette meg a születésnapját, és a számlát a meghívott prostituáltakkal fizettette ki” – írja Körtesi Zsuzsanna a 2023-as Székely Kalendáriumban.

A marosvásárhelyi egykori Legények háza manapság Galéria

A marosvásárhelyi egykori Legények háza manapság

Fotó: Haáz Vince

A madámok rovásán azonban ennél sokkal súlyosabb törvényszegések is szerepeltek: nem minden alkalmazottjukat jelentették be időben, nem kötelezték orvosi vizsgálatra őket.

Volt olyan örömlány, aki három éjszaka 14 ügyfelet szolgált ki anélkül, hogy a bárcája rendben lett volna.

Így nem csoda, hogy Szentpétery Gyula honvéd főorvosnak a nemi betegek számának ijesztő emelkedésére kell figyelmeztetnie a főispánt. Kimutatása szerint csak 1916. október 20-a és 1917. április 3-a között 235 személyt utaltak be különböző nemi betegségekkel, köztük 40 bordélyházi foglalkoztatottat. Ugyanő a cselédek, tésztaárusok, cirkuszisták, pincérlányok, orfeumi énekesnők karhatalommal történő megvizsgáltatását is kérte a prefektustól, hiszen a jelzett időszakban megvizsgált 26 vendéglői cselédlány közül 11 nemi betegnek bizonyult.

Marosvásárhelyen a bordélyházakat államosították, későbbi sorsuk másfajta történelem lapjaira kívánkozik. Mi pedig a következő részben a szomszédos székely vármegyékbe ruccanunk át.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 24., kedd

Még az AUR is támogatta az állandó magyar tanácstag kinevezését Brassóban

Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a dél-erdélyi nagyvárosban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba.

Még az AUR is támogatta az állandó magyar tanácstag kinevezését Brassóban
2025. június 24., kedd

Korlátozzák a vonatok sebességét a kánikula miatt

A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.

Korlátozzák a vonatok sebességét a kánikula miatt
2025. június 24., kedd

Elkészült a magyar AI-kézikönyv, szabadon letölthető

Magyar mesterséges intelligencia (AI/MI) kézikönyvet készített több kommunikációs szakmai szervezet, amely a szándék szerint átlátható keretrendszer mentén gyakorlati útmutatást kínál az AI felhasználásához.

Elkészült a magyar AI-kézikönyv, szabadon letölthető
2025. június 24., kedd

Grindeanu lett a képviselőház, Mircea Abrudean pedig a szenátus elnöke

Sorin Grindeanu szociáldemokrata párti képviselő tölti be keddtől a képviselőház elnöki tisztségét. A kormánykoalíció által támogatott Mircea Abrudean liberális szenátort választotta meg kedden házelnökének a szenátus plénuma.

Grindeanu lett a képviselőház, Mircea Abrudean pedig a szenátus elnöke
2025. június 24., kedd

Alkotmánybíróvá választották Asztalos Csabát

Megszavazta kedden a képviselőház plénuma Asztalos Csaba alkotmánybírói kinevezését.

Alkotmánybíróvá választották Asztalos Csabát
2025. június 24., kedd

Június elején a Vatikánban koncertezett, a hónap végén Gyimesbükkben lép fel

Idén is lesz Stradivari-hegedűkoncert Gyimesbükkben. Alexandru Tomescu világhírű hegedűművész 22 állomásos turnéra indult, pénteken, június 27-én este a gyimesbükki római katolikus templomban is megcsodálhatjuk.

Június elején a Vatikánban koncertezett, a hónap végén Gyimesbükkben lép fel
2025. június 24., kedd

NASA: szerdán indulhatnak a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tiborék

Helyi idő szerint szerda hajnalra tűzték ki az Axiom 4 űrmisszió indítását Floridából a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – közölte kedden az amerikai űrhivatal (NASA) a honlapján.

NASA: szerdán indulhatnak a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tiborék
2025. június 24., kedd

Előkerült a kislányával ismeretlen helyre távozó nő – frissítve

Jelentkezett a gyermekjogvédelem székhelyén az a sepsiszentgyörgyi nő és lánya, akiket kedd reggel óta keresett a Kovászna megyei rendőrség.

Előkerült a kislányával ismeretlen helyre távozó nő – frissítve
2025. június 24., kedd

Megszondáztatták Maros és Kovászna megyét, sokan fennakadtak a rostán

Több ezer sofőrt ellenőriztek Kovászna és Maros megyében az európai szintű kampány részeként, amely az ittas vagy tudatmódosító szerek hatása alatt vezető járművezetők kiszűrésére irányult.

Megszondáztatták Maros és Kovászna megyét, sokan fennakadtak a rostán
2025. június 24., kedd

Ne használják felelőtlenül a vizet – korlátozás több száz Maros megyei háztartásban

Vízkorlátozást vezettek be Maros megyében, összesen 39 település érintett. Vannak olyan falvak, ahol csak éjszaka folyik a csapból a víz. Kedden a marosvásárhelyiek is arra ébredtek, hogy nincs ivóvizük.

Ne használják felelőtlenül a vizet – korlátozás több száz Maros megyei háztartásban