Két éve történt a székelyudvarhelyi tragédia, lassú a felelősségre vonás

Napra pontosan két évvel ezelőtt, 2023. december 18-án leomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, a romok négy diákot temettek maguk alá, közülük ketten életüket vesztették. A felelősségre vonás lassan halad.

Kovács Attila

2025. december 18., 07:382025. december 18., 07:38

2025. december 18., 11:432025. december 18., 11:43

•  Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség

Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség

Napra pontosan két évvel ezelőtt, 2023. december 18-án leomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, a romok négy diákot temettek maguk alá, közülük ketten életüket vesztették. A felelősségre vonás lassan halad.

Kovács Attila

2025. december 18., 07:382025. december 18., 07:38

2025. december 18., 11:432025. december 18., 11:43

•  Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség

Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség

A tragédia során a diákok egyike, a farkaslaki S. Dávid a helyszínen elhunyt, a válságos állapotba került fehéregyházi B. Orsolya pedig néhány héttel később, 2024 január 9-én vesztette életét a Maros Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban. A másik két áldozat viszonylag könnyebb sérülésekkel átvészelte a történteket.

korábban írtuk

Tragédia Székelyudvarhelyen – gyerekek szorultak a bentlakás összeomlott fala alá
Tragédia Székelyudvarhelyen – gyerekek szorultak a bentlakás összeomlott fala alá

Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.

A tragédia azután következett be, hogy az épület felújítására készülve a megbízott kivitelező a vízszigetelés elkészítése és a vízelvezetés érdekében

több mint két méter mély árkot ásott a bentlakás épületének külső falánál.
•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

A tragikus események után gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával kezdte el a vizsgálatot a Marosvásárhelyi Ítélőtáblai Ügyészség, majd

a bíróság a vízelvezető árok ásását végző cég ügyvezetőjét, a tervezőt és a projektmenedzsert hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezte.

korábban írtuk

Falomlás és porfelhő – az udvarhelyi mentés első pillanatai
Falomlás és porfelhő – az udvarhelyi mentés első pillanatai

A helyi rendőrség munkatársai érkeztek meg elsőként a leomlott kollégiumi épületrészhez hétfőn, így a veszélyeket figyelmen kívül hagyva ők kezdték meg a mentést az építkezési munkásokkal közösen. Elhaló segélykéréseket hallottak a romok közül...

Őket az építkezések minőségi követelményeire vonatkozó törvény megsértésével, gondatlanságból elkövetett emberöléssel és gondatlanságból elkövetett testi sértéssel gyanúsították.

Az épület helyreállítására még várni kell. Két éve történt a tragédia. Archív •  Fotó: László Ildikó

Az épület helyreállítására még várni kell. Két éve történt a tragédia. Archív

Fotó: László Ildikó

Egy éve iktatták a vádiratot

Majdnem egy évvel a tragédiát követően, tavaly decemberben iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken az ügy vádiratát, amelyben V. Zsolt műépítészt, L. Szilveszter Sándort, az ásást végző cég ügyvezetőjét és S. Károly Róbertet, aki az épület tulajdonosát, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Érsekséget képviselte az épületfelújítási projektben, az 1995. évi 10. számú törvény előírásainak megsértésével vádolják.

korábban írtuk

Vizsgálják a falomlást, bírságokat helyeztek kilátásba
Vizsgálják a falomlást, bírságokat helyeztek kilátásba

A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának felújítása során elkövetett szabálysértések felelőseit meg fogják büntetni – áll a Hargita megyei prefektúra csütörtöki közleményében, amelyet a mai ülés után adtak ki.

Ezek az előírások olyan építkezés tervezését, tervellenőrzését, szakértői vizsgálatát, kivitelezését büntetik, amelynek során

nem tartották be a stabilitásra vonatkozó műszaki előírásokat, ezzel veszélyeztetve egy vagy több személy életét vagy testi épségét,

és emberéletek elvesztésével, súlyos sérüléseket, az épület vagy berendezések részleges vagy teljes megsemmisülését eredményezték. Úgyszintén két személy sérelmére elkövetett bántalmazással, valamint engedély nélkül, vagy az előírások betartásának elmulasztásával végzett építkezési munkálatokban való bűnrészességgel is vádolják őket.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Az előkészítő ülésnél tartanak

A perben polgári félként további 11 személy szerepel, az elhunytak és sérültek családtagjai, ők erkölcsi kártérítési igényeket fogalmaztak meg, amelyek összege egyenként 125 ezer, és 600 ezer euró között változik, az összérték pedig eléri a 4,7 millió eurót.

korábban írtuk

Gyásznapra ébredt Székelyudvarhely, megszólalnak a harangok a beomlott bentlakás áldozataiért
Gyásznapra ébredt Székelyudvarhely, megszólalnak a harangok a beomlott bentlakás áldozataiért

Négy diákot temettek maguk alá a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium tavaly december 18-án beomlott bentlakásának romjai. Közülük ketten életüket vesztették. Az ügyészség továbbra is nyomoz, a közösség nem felejti a tragédiát.

Noha a Hargita Megyei Törvényszék kitűzte az előkészítő tárgyalás időpontját,

az ügyet áthelyezték a Maros Megyei Törvényszékre, mivel nem volt megfelelő büntetőbíró,

aki vezethette volna a tárgyalást – akire ezt rábízták, közben a Kolozsvári Ítélőtáblához távozott. A Maros Megyei Törvényszéken később megtartották az előkészítő ülést, de ennél több egyelőre nem történt.

korábban írtuk

Áprilisban kezdődik a bentlakásomlás törvényszéki tárgyalása
Áprilisban kezdődik a bentlakásomlás törvényszéki tárgyalása

Kitűzte az első időpontot a Hargita Megyei Törvényszék a 2023 decemberében történt székelyudvarhelyi tragédia vádlottjai perének tárgyalására. Az előkészítő szakaszban levő levő bírósági eljárás első tárgyalása áprilisban lesz.

korábban írtuk

Bíróság előtt a székelyudvarhelyi bentlakásomlás-ügy vádlottjai
Bíróság előtt a székelyudvarhelyi bentlakásomlás-ügy vádlottjai

Három személy ellen emelt vádat az ügyészség a Székelyudvarhelyen több mint egy éve történt tragédia miatt, amikor a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának omlása nyomán két diák életét vesztette. A bíróságra benyújtott vádiratból szemléztünk.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Mentőhelikoptert hívtak a Sikaszó közelében balesetet szenvedett biciklishez

Balesetet szenvedett egy kerékpáros Sikaszó közelében, a 138-as megyei úton péntek délután.

Mentőhelikoptert hívtak a Sikaszó közelében balesetet szenvedett biciklishez
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Nagyobb a baj az Orbán Balázs iskolánál, mint azt korábban sejtették

Teljes szerkezeti megerősítésre szorul a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola épülete, a szakértői vélemény szerint ugyanis nemcsak az új munkálatokat nem bírja el, hanem jelenlegi állapotában is veszélyes. A felelősségre vonás sem marad el.

Nagyobb a baj az Orbán Balázs iskolánál, mint azt korábban sejtették
2026. június 04., csütörtök

Több százan vettek részt az úrnapi búcsún Székelyudvarhelyen – videóval

Zsúfolásig megtelt a székelyudvarhelyi Márton Áron tér úrnapján. A Székelyudvarhelyi Főesperesi Kerület hagyományos búcsújára idén is számos udvarhelyszéki településről érkeztek keresztalják, hogy részt vegyenek az ünnepi szentmisén és körmeneten.

Több százan vettek részt az úrnapi búcsún Székelyudvarhelyen – videóval
2026. június 04., csütörtök

Kiállítással ünneplik a Nemzeti Összetartozás Napját Székelyudvarhelyen

Kiállítás nyílik a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából Székelyudvarhelyen csütörtök délután.

Kiállítással ünneplik a Nemzeti Összetartozás Napját Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Másképp közlekednek a városi buszok is a lezárások miatt Székelyudvarhelyen

Az úrnapi búcsú idején életbe lépő útlezárások miatt a városi buszjáratok közlekedésében átmeneti változásokra kell számítani Székelyudvarhelyen. Mutatjuk, mi változik.

Másképp közlekednek a városi buszok is a lezárások miatt Székelyudvarhelyen
2026. június 04., csütörtök

Délutáni szakrendeléseket indított a székelyudvarhelyi kórház

Bevezették a délutáni járóbeteg-szakrendeléseket a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, így a páciensek munkaidő után is igénybe vehetnek bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat.

Délutáni szakrendeléseket indított a székelyudvarhelyi kórház
2026. június 03., szerda

A Bagossy Brothers Company lesz az Udvarhely Napok kiemelt fellépője

Alig több mint három hét múlva kezdődik az Udvarhely Napok, melynek részleteiről tartott ma délelőtt sajtótájékoztató Szakács-Paál István polgármester, Simon Mária Tímea, a Művelődési Központ vezetője és Tornai Szilárd UIET-elnök.

A Bagossy Brothers Company lesz az Udvarhely Napok kiemelt fellépője
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Lezárják Székelyudvarhely központját az úrnapi búcsú idejére

Idén is megtartják az Úrnapi búcsút Székelyudvarhelyen, a szentmise csütörtök délelőtt 11 órától kezdődik a Márton Áron téren. Az esemény miatt már szerdától útlezárásokra kell számítani a városközpontban.

Lezárják Székelyudvarhely központját az úrnapi búcsú idejére
2026. június 03., szerda

Jövőre elkezdenék az ANL-lakások építését Székelyudvarhelyen

Ingyenesen használhatja az Országos Lakásügynökség (ANL) azt a területet, ahol 42 ifjúsági lakást fognak építeni – hozta meg a döntést szerdán a székelyudvarhelyi képviselő-testület. A városnapi árusokra vonatkozó szabályzatot is jóváhagyták.

Jövőre elkezdenék az ANL-lakások építését Székelyudvarhelyen
2026. június 03., szerda

Pincében lőtték ki a garázdálkodó medvét

Naponta többször is megjelent egy három-négy éves medve a sikaszói nyaralók és házak között, ráadásul többször betört az udvarokra és épületekbe, hűtőt és kerítéseket rongálva meg. Végül kedden délután lőtték ki, amikor egy épület pincéjében volt.

Pincében lőtték ki a garázdálkodó medvét
Hirdetés