Hatalmas porfelhő keletkezett az omlás következtében a térfigyelő kamera felvételei szerint
A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség munkatársai érkeztek meg elsőként a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlott épületrészéhez hétfőn, így az esetleges veszélyeket figyelmen kívül hagyva ők kezdték meg a mentést a közelben dolgozó építkezési munkásokkal közösen. Elhaló segélykéréseket hallottak a romok közül, így kénytelenek voltak rögtön nekilátni a törmelékek eltakarításának.
2023. december 22., 10:202023. december 22., 10:20
2023. december 22., 13:082023. december 22., 13:08
Hétfőn délután négy órakor érkezett egy telefonhívás a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség diszpécserszolgálatára, hogy valami történhetett a Baróti Szabó Dávid utcában. Ügyeletes kollégájuk ekkor pillantotta meg a porfelhőt az ottani térfigyelő kamerán – emlékezett vissza lapunknak a tragédia első pillanataira László Szabolcs, az egység vezetője, aki még mindig a történtek hatása alatt volt beszélgetésünk során. Mint mondta,
A helyi rendőrség első egysége gyakorlatilag a tragédia után mindössze három perccel már a helyszínre ért – elsőként a hatóságok közül –, és azonnal jelentette, hogy sérültek is vannak, hiszen hangok hallatszanak a romok közül – folytatta a történtek felelevenítését László Szabolcs, aki telefonon keresztül azonnal parancsot adott a helyszínen tartózkodó munkatársainak, hogy zárják le a helyszínt, és kezdjék el a mentést, illetve a sérültek beazonosítását. Közben pedig vigyázzanak a saját, illetve a körülöttük lévők testi épségére.
A mentés első percei helyi rendőrökkel, tűzoltókkal, civilekkel
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
További három perc múlva újabb kollégák értek a helyszínre, majd rövid időn belül az egység igazgatója, László Szabolcs is odaért. Ekkora összegyűltek a helyszínen az ott, valamint egy közeli építkezésen dolgozó munkások, továbbá egy hivatásos tűzoltó is megjelent.
Ekkor még azt sem tudták, hányan szorulhattak a romok közé, ráadásul a környéken összegyűlt emberek miatt keletkező zaj sem könnyített a helyzeten.
Gyorsan mentőcsapattá szerveződtek. Kézről kézre adták a téglákat
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
A segélykéréseket hallva nem volt mit tenni, a helyi rendőrség vezetője, illetve a helyszínen lévő (civil ruhás) tűzoltó csapattá szervezték a jelenlévő civileket is, és
„Óriási segítséget jelentett a civilekkel való összefogás, nagy elismerést érdemelnek, hiszen a veszélyekkel nem törődve láttak munkához csapatunkkal közösen. Egyszerűen nem lehetett ott csak úgy állni, főleg az áldozatok hangjait hallva. Menteni akartuk a menthetőt” – emlékezett vissza László Szabolcs.
Időközben rendre a helyszínre értek a hivatásos tűzoltók, az állami rendőrség, a csendőrség, a mentőszolgálat alkalmazottai, a mentőkutyás szakemberek, illetve a hegyimentők munkatársai is, akárcsak a környékbeli önkéntes tűzoltóegységek, valamint civil szervezetek. A hatóságok hamar át is vették a mentés irányítását – az összefogásnak köszönhetően ekkor már valamivel egyszerűbben hatolhattak be az épületbe.
Nagyjából 30–40 perc múlva találtak rá az első lányra a mentőcsapatok, rövid idő múlva pedig újabb sérültet sikerült kiemelni a romok közül. Tőlük tudták meg, hogy egy másik lány is tartózkodott a kollégiumi szobájukban.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
„Eközben sikerült összegezni azon fiatalok számát is, akik nem tartózkodtak az épületben a tragédia idején, így tudtuk, hogy korábbi feltételezéseinkkel ellentétben nem hat, hanem négy áldozatot keresünk. Amikor megkerült a harmadik lány is, akkor már tudtuk, hogy még egy fiút kell megkeressünk” – sorolta László Szabolcs.
Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.
A mentés során sokat segített a bentlakás nevelőnője is, aki
Az elkövetkezőkben sikerült megtalálni az elhunyt áldozatot is. A biztonság kedvéért este kilenc óráig folytatódott még a keresés, illetve a helyszín biztosítása, hiszen még véletlenül sem szerették volna, hogy esetleg valaki a romok között maradjon.
László Szabolcs hangsúlyozta, a mai napig döbbenten áll a történtek előtt, ugyanakkor részvétét fejezi ki az elhunyt diák családjának, továbbá a sérültek felépülésében bízik. Rámutatott, a történtek bebizonyították, hogy bár sok esetben a szigorú szabályok betartatása elégedetlenségeket szül a lakók körében, mégis elkerülhetetlen ezek alkalmazása.
Állapotfelmérésre érkeznek a szakemberek csütörtökön
Fotó: László Ildikó
„Csak akkor tudjuk elkerülni a hasonló tragédiákat, ha betartjuk az előírásokat a mindennapjaink minden területén” – szögezte le az igazgató.
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a bentlakás udvarán zajló munkálatokat látva előzetesen ellenőrizték a helyszínt. Ugyanakkor felvették a kapcsolatot a polgármesteri hivatal urbanisztikai osztályával is, hogy megbizonyosodjanak az építkezési engedély létezéséről, illetve hogy megtudják, milyen jellegű munkálatokról van szó. A hatáskörüknek megfelelő ellenőrzés során
Ezt követően a mérnökellenőr feladata volt a munkálatok felügyelete. Ők rendszerint csak az építkezés végeztével kell újabb ellenőrzést végezzenek.
Fotó: László Ildikó
Természetesen beavatkozhatnak egy esetleges rendellenességgel kapcsolatos bejelentést vagy észlelést követően, de erre a bentlakásnál nem volt példa.
így a problémák észlelésére is nehéz lett volna, főleg ha nem egy szakember veszi észre. „Egységünknek nem kötelessége, hogy napi szinten kövesse a történteket, de ez lehetetlen is lenne, hiszen jelenleg is mintegy kétszáz kisebb-nagyobb építkezés zajlik Székelyudvarhelyen” – tette hozzá az igazgató.
„Senki nem tudott felkészülni arra, hogy egy ilyen mentésben kell részt vegyen, hiszen az elmúlt évtizedek során szerencsére nem történt hasonló tragédia. Ennek ellenére meg vagyok győződve arról, hogy mindenki megtett mindent, a legjobb tudása szerint” – szögezte le László. Hangsúlyozta, egy ilyen helyzetből nem lehet győztesen kijönni, de mindent megtettek, hogy a lehető legkevesebb áldozat legyen. Úgy gondolja, hogy a továbbiakban a hatóságok és az intézmények is mindent meg fognak tenni egy hasonló tragédia elkerülése érdekében.
Folyamatos a gyertyagyújtás
Fotó: László Ildikó
„Bár eddig is igyekeztünk mindent megtenni, a továbbiakban még szigorúbban fogunk ellenőrizni minden téren. Mindemellett merész dolog lenne kijelenteni, hogy a mostani eset megelőzhető lett volna egy egyszerű jelenléttel, ehhez inkább szakmai jelenlétre lett volna szükség” – tette hozzá.
Azonnal kell tárcsázni
László Szabolcs a kamerafelvételeket átvizsgálva döbbenten látta, hogy a falomlást követően sokan érdeklődve szemlélték a történteket, ahelyett hogy azonnal segítséget kérjenek. Többen is egyszerűen bámészkodtak, talán nem tudták felmérni a helyzet súlyosságát. Éppen ezért felhívta a figyelmet, hogy ilyen esetekben elsőként a hatóságokat kell értesíteni a 112-es segélyhívószámon, hiszen minden másodperc számít a mentőegységeknek, a késlekedés emberi életekbe kerülhet. „Bárhol találkozhatunk hasonló helyzetekkel, így fontos, hogy az első reakciónk a hatóságok értesítése legyen” – nyomatékosított.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Közzétették az éppen aktuális légúti fertőzéses esetek (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) számát az országban, ami egyik szempontból sok, másik szempontból pedig nem.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
1 hozzászólás