Fotó: Csató Andrea
Négy diákot temettek maguk alá a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium tavaly december 18-án beomlott bentlakásának romjai. Közülük ketten életüket vesztették. Az ügyészség továbbra is nyomoz, a közösség nem felejti a tragédiát.
2024. december 18., 07:522024. december 18., 07:52
2024. december 18., 15:082024. december 18., 15:08
Egy éve omlott le a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egyharmada, a romok pedig négy tanulót temettek maguk alá.
Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.
A diákok egyike, a farkaslaki S. Dávid a helyszínen elhunyt, a szintén válságos állapotban lévő fehéregyházi B. Orsolya pedig a tragédia után néhány héttel, január 9-én vesztette életét a Maros Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban. A másik két áldozat viszonylag könnyebb sérülésekkel átvészelte a történteket.
Fotó: Csató Andrea
„Nem volt könnyű évük a diákoknak, de az eredmények azt mutatják, hogy sikerült visszaterelni a normális mederbe az oktatást” – nyilatkozta lapunknak Laczkó György, a Tamási Áron Gimnázium igazgatója. Mint mondta,
Azt is megtudtuk tőle, hogy a vidéki diákok jó része most is a város más bentlakásaiban van elszállásolva. Az ügyben zajló nyomozásról nem adhatott információkat az igazgató, hiszen erről őt sem tájékoztatták.
Fotó: Csató Andrea
A történtek évfordulóján a gimnázium megemlékezik a tragédiáról:
Ez kifejezetten a tanulóknak és az iskola munkatársainak szól.
Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere azt közölte, hogy
„Fohászkodjunk, hogy soha ne érje a közösségünket hasonló csapás” – fogalmaz az őt idéző városházi tájékoztatásban. Azt is megjegyzi, hogy jogos megállapítás, miszerint nagyon lassú az ügyben az igazságszolgáltatás.
Mint ismert, nagyjából két méter mély vízelvezető árkot ásott a kivitelező a bentlakás épületének külső falánál, ezt követően következett be a tragédia. Az omlás után sokan a helyszínre siettek, hogy segítsenek: a hatóságok és civilek közösen próbálták kimenteni a romok között rekedt diákokat. A tragédia másnapján és az elkövetkező napokban rengeteg gyertyát gyújtottak a székelyudvarhelyiek a helyszínen.
A helyi rendőrség munkatársai érkeztek meg elsőként a leomlott kollégiumi épületrészhez hétfőn, így a veszélyeket figyelmen kívül hagyva ők kezdték meg a mentést az építkezési munkásokkal közösen. Elhaló segélykéréseket hallottak a romok közül...
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának felújítása során elkövetett szabálysértések felelőseit meg fogják büntetni – áll a Hargita megyei prefektúra csütörtöki közleményében, amelyet a mai ülés után adtak ki.
A későbbiekben gyűjtéseket szervezetek az iskolának és az áldozatok hozzátartozóinak,
A szakértői vélemények alapján elrendelték a korábban kiásott gödör visszatömését, ugyanakkor a bentlakás szerkezete és a közelben lévő domboldal megerősítését is, ami márciusban fejeződött be.
Befejeződött a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának megerősítése és biztonságossá tétele – derül ki a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal tájékoztatásából.
Azt is tudni kell, hogy
Fotó: Csató Andrea
A székelyudvarhelyi tragikus esemény első évfordulójához közeledve több kérdéssel fordultunk a Marosvásárhelyi Fellebbviteli Főügyészséghez, amely a történtek után
Azt szerettük volna megtudni, hogy mi történt az eltelt időszakban, milyen vizsgálatokat folytattak le eddig, és hogy áll jelenleg a kivizsgálás menete. Egyúttal azt is megkérdeztük, van-e már lehetőség arra, hogy vádemelési javaslattal éljenek különböző személyek ellen a történtek miatt, valamint arra is kíváncsiak voltunk, hogy mikor fejeződhet be az ügyészségi eljárás.
A Marosvásárhelyi Fellebbviteli Főügyészség meglehetősen rövid válaszban adta tudtunkra, hogy
Ezért az érvényben levő jogszabályok szerint, mivel ez a folyamat nem publikus, erre vonatkozó információkat nem közölhetnek.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
1 hozzászólás