Antal István parlamenti képviselő pénteken, február 1-jén sajtótájékoztatón számolt be az RMDSZ-frakció képviselőházi, januári tevékenységéről, és állást foglalt a közelmúltban nagy port kavaró RMDSZ–MSZP együttműködési megállapodás ügyében.
2013. február 02., 10:072013. február 02., 10:07
2013. február 04., 10:202013. február 04., 10:20
A Romániai Demokrata Szövetség parlamenti képviselője Székelyudvarhelyen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az országgyűlésben általánosan megvitatták a 2013-as évi költségvetés tervezetét megyénként visszaosztott pénzek szintjén. Kiemelte, hogy a végső jóváhagyástól függetlenül az előirányzott összegeket, módosító indítványokat a szövetség képviselői egytől egyig visszautasították. Néhány számadattal bemutatta, hogy miként oszlanak az idei alapok Hargita megye településeinek. Például a megyének visszaosztott szolgáltatásokra (egészségügyre, tanügyre, speciális oktatásprogramokra) költhető összeg idén 36 millió 409 ezer lej, amikor igény lenne 46 millió 422 ezer lejre.
Továbbá megtudtuk, szociális támogatásokra 159 millió 80 ezer lejt kapnak a megye közigazgatási egységei az igényelt 198 millió 806 ezer lej helyett. Nem jó a helyzet az utakra kiutalandó pénzösszeg körül sem: 8 millió 230 ezer lejt kap a megye a szükséges 22 millió 738 ezer lej helyett. Megjegyezte a képviselő, hogy az önkormányzatok idén összesen 35 millió 764 ezer lej visszaosztott pénzből gazdálkodhatnak, holott szükség lenne 62 millió 600 ezer lejre.
A költségvetés-kiegészítést 99 millió 97 ezer lejre tervezte a kormány Hargita megye számára, de a képviselő hozzátette, kikötötte a kormány, hogy új beruházásokra csak akkor utalnak ki pénzt, ha a folyamatban levőket befejezték.
Antal beszámolt Victor Ponta miniszterelnök január 29-ei RMDSZ-frakcióhoz tett látogatásáról. A kormányfővel tárgyalásokat folytatnak több erdélyi projektről. Ezúttal megbeszélték az észak-erdélyi autópálya helyzetét, mely során kiderült, hogy az idei költségvetésben 46 millió euró van betáblázva erre a projektre: pontosan annyi, amennyi a tartozás az eddig megépített szakaszokra az építőnek, a Bechtel amerikai építkezési vállalkozásnak.
Megtudtuk, hogy a megbeszélésen a miniszterelnöktől érdeklődtek a villamosítási programról. Jelenleg Romániában 2284 településen részben elektromos áram nélkül élnek, és 97 településen egyáltalán nincs áram. Hargita megyében 2400 gazdaság létezik elektromos szolgáltatás nélkül. Mivel az energetikai miniszter nem volt jelen a megbeszélésen, a kérdések feleletlenül maradtak, tájékoztatott a képviselő.
Kifejtette álláspontját a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyar Szocialista Párt Kolozsváron kötött megállapodásáról. Antal azzal védekezett, hogy az RMDSZ megalakulása óta kereste az együttműködést hazai és külhoni „nem szélsőséges” politikai szervezetekkel. Ez a hozzáállás azt kellene bizonyítsa, hogy a szervezet nyitott az összefogásra. Szerinte senkinek nincs joga ebbe a nyitottságba beleszólni, „senki sem tilthatja meg másnak, hogy kivel tárgyaljon”.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!