A családorvosok és iskolaorvosok elvégezték a tanév elején szokásos szűrővizsgálatokat, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság összesítése szerint a megyében összesen 48 157 gyereket vizsgáltak meg. A szülők igényére válaszolva, a csíkszeredai napközik, óvodák két laborvizsgálatot is kértek a gyerekektől, garatváladék- és székletvizsgálat után mehettek csak oviba az egészséges gyerekek.
2011. szeptember 20., 17:222011. szeptember 20., 17:22
2012. február 10., 13:492012. február 10., 13:49
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság összesítése szerint a megyében szűrővizsgálaton átesett 48 157 gyerek közül 1231-nél fedeztek fel valamilyen megbetegedést. A leggyakoribb probléma a piros torok, a torokgyulladás volt, 748 gyereknél észlelték ezt. Tetvesség 257 gyereknél, rüh 73 esetben fordult elő. Felfedeztek 15 rózsahimlős és 16 akut hasmenéses esetet is, 79 gyereknél pedig valamilyen gombás fertőzést állapítottak meg.
Tavalyhoz képest idén több a torokgyulladás. Ugyanakkor előző évhez viszonyítva csökkent megyeszinten a tetvesség előfordulása, amint azonban dr. Gáll Anna csíkszeredai iskolaorvos közölte, Csíkszeredában idén gyakoribb a tetű és a rüh. A három általános iskolában iskolaorvosi tisztséget ellátó szakember elmondta, az általa ellenőrzött iskolákban eddig nem volt, most viszont ismét felbukkant a tetvesség és a rühösség, kollégái eredményeire hivatkozva pedig azt is közölte, hogy középiskolában is felfedeztek eseteket. Ez egyrészt a nem megfelelő tisztálkodásnak tudható be, de a doktornő szerint az is szerepet játszik benne, hogy egyes szülők nem figyelnek oda megfelelően a gyerekekre.
A rendszer sem egészséges
Számos probléma van az iskolaorvosi rendszer működésében, ezek egyike pedig az, hogy az iskolaorvosok nem adhatnak ingyenes vizsgálatokra feljogosító beutalót a gyerekeknek, ha valami problémát észlelnek és további kivizsgálásra lenne szükség. Az a szokás, hogy ha valami gond van, akkor a családorvosához küldjük a gyereket, és ő írja fel az ingyenes vizsgálatokat – mondta el dr. Gáll Anna. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, az iskolaorvosok nem állnak szerződéses viszonyban az Egészségbiztosító Pénztárral, ezért nem küldhetik ingyenes vizsgálatokra a gyerekeket. Az iskolaorvosi rendszer ezen problémáját jelezte Ritli László egészségügyi miniszternek, aki azt mondta, szívügye az iskolaorvosi hálózat fejlesztése, és megoldást fognak keresni arra, hogy az iskolaorvosok is írhassanak fel ingyenes gyógyszert és adhassanak ingyenes vizsgálatokra feljogosító beutalókat – közölte Tar Gyöngyi.
Lehet-e ingyenesen?
Széklet- és garatvizsgálatot kértek a gyerekektől az idei tanévkezdés előtt a csíkszeredai óvodák és napközik, a vizsgálat során valamilyen fertőzéssel azonosított gyerekek pedig csak a szükséges kezelés után mehettek oviba. Ambrus Éva, a csíkszeredai Aranyalma óvoda igazgatója elmondta, a szülők javasolták már tavaly, hogy találjanak ki valamit, mert az addig kért orvosi igazolások által nem szűrődtek ki teljesen a beteg vagy hordozó gyerekek és egy héttel tanévkezdés után elkezdődtek a megbetegedések a csoportokban. Az óvoda ezért belefoglalta a belső rendszabályzatába, hogy garatváladék- és székletvizsgálatot kérnek. Nagyon sok szülő most szembesült azzal, hogy tünetmentes, de fertőzött volt a gyerekek, például streptococcus baktériumot hordozott – ismertette az igazgató, aki szerint nagyon hasznosak voltak ezek a vizsgálatok.
Mivel kérésre történő laborvizsgálatokról van szó, ezekért fizetni kell. A szülők egy része kifizette a 19 lejbe kerülő vizsgálatokat, de olyan is volt, akinek betegség gyanújára hivatkozva felírta ingyenesen a családorvosa.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, régebb a közegészségügy finanszírozhatta a tanév eleji szűrővizsgálatok nyomán felmerülő esetleges további laborvizsgálatokat, jelenleg azonban csak akkor végezhetnek ingyenes vizsgálatokat, ha valamelyik iskolában fertőzési gócot igazolnak. A közegészségügy vezetője ezért felvetette, hogy a családorvosok által évi egy alkalommal az egészségbiztosító rendszer keretében végzett, ingyenes, felmérő jellegű vizsgálat keretében lehetne elvégeztetni az óvodák által kért vizsgálatokat, és ily módon a szülőknek nem kerülne pénzébe. A szülők kérhetnék, hogy a családorvos szeptemberben végezze el ezt a vizsgálatot – mondta Tar Gyöngyi.
Dr. Soós Szabó Klára csíkszeredai családorvos szerint viszont törvényesen nem kivitelezhető ez a javaslat, és praktikus szempontok szerint sem oldható meg. Kifejtette, ebbe az évi egy, felmérő jellegű, klinikai vizsgálatba a laborvizsgálatra küldés nem fér bele akkor, ha a gyerek torka nem piros vagy nem indokolja semmi a székletvizsgálatot, küldőpapírt ugyanis csak betegség gyanúja esetén adhatnak. A családorvos szerint az sem kivitelezhető, hogy szeptemberben oldják meg ezeket a periodikus vizsgálatokat, hisz a törvény szerint csak napi húsz beteget vizsgálhatnak meg ingyenesen, és ha behívják a kisgyerekeket, akkor nem maradna lehetőség a többi beteg számára. A családorvos leszögezte, törvény szerint a betegeknek ki kell fizetniük a kérésre történő vizsgálatokat, és ebben az esetben, ha a szülők kérték a laborvizsgálatokat, akkor azokért fizetni kell. Véleménye szerint ezen vizsgálatok ingyenessé tételére az lenne az egyetlen megoldás, ha az egészségügyi minisztérium ismét finanszírozná ezeket, és a közegészségügyön keresztül el lehetne őket végezni.
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezérigazgatója megerősítette, hogy létezik a rendszerben az évi egy kivizsgálás, amit ingyenesen végeznek a családorvosok és elmondta, ennek keretében a gyerekek vizsgálatát akár úgy is ütemezhetnék, hogy az tanévkezdés előtt legyen, azonban ő is leszögezte azt, hogy ha nem beteg, akkor nem küldheti tovább laborvizsgálatra a gyereket a családorvos. A vezérigazgató ugyanakkor hozzátette, attól függően, hogy milyen besorolást ad az esetnek a családorvos – a betegségeket különböző kódok szerint azonosítják a küldőpapírokon –, van lehetőség ezen vizsgálatok ingyenes elvégzésére. A lehetőségek kifejtésére visszatérünk.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!