A csíkszeredai Fürdő utcában lakó Józsa család hatezer lejes állami támogatással – és ötezer lejes önrésszel – vásárolta meg a családi házuk napkollektoros rendszerét, amivel az év bármely időszakában meleg vizet tudnak előállítani.
2011. június 17., 16:172011. június 17., 16:17
Napkollektor a zsögödi családi házon. Meleg víz télen-nyáron
„Saját kényelmünkről van szó: nem kell befűteni, mégis folyamatosan van meleg vizünk” – meséli a rendszer előnyét Józsa Ildikó és Sántha István, akik máris azon törik a fejüket, hogy amint lehetőség nyílik, egy pelettes kazánra is benyújtják pályázatukat. „A napkollektor megvásárlásánál és beszerelésénél ötezer lej volt a mi részünk, a többit, hatezer lejt pedig a Környezetvédelmi Alap állta. Megérte pályázni” – teszik hozzá.
12500 pályázatot iktattak
„A Zöld Ház Program második pályázati időszaka június elsején indult, három hét alatt országos viszonylatban több mint 12 500 pályázatot iktattunk, így a százmillió lejes keretösszeg háromnegyedére már van jelentkező” – ezt már Lőrincz Csilla, a Környezetvédelmi Alap Ügyvezetőségének alelnöke mondta. A tavalyi pályázati időszak kapcsán kifejtette: még mintegy kétezer dosszié elbírálása hátravan, olyanoké, amelyeket tavaly decemberben, illetve idén januárban nyújtottak be. „Ezek a pályázók júliusban írhatják alá szerződésüket.” Hargita megyében 290-en már hozzájutottak a támogatáshoz, összesen 1.000.500 lejt nyertek.
Tavaly jogi személyek és egyházak is pályázhattak a Zöld Ház Programra, összesen kilencszáz ilyen dosszié érkezett be, azoknak a napokban zajlik az elbírálásuk.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!