Gyakorlati megvalósításokról, lehetőségekről, konkrétumokról értekeztek a hétvégén Marosvásárhelyen megtartott vidékfejlesztési fórumon, amelyen a magyarországi Megújuló Hangya-2010 Szövetkezet küldöttsége adta át bátorító tapasztalatát az erdélyi gazdáknak.
2013. április 16., 13:192013. április 16., 13:19
2013. április 16., 13:452013. április 16., 13:45
A rendezvény lényege az volt, hogy a vidékfejlesztést a gyakorlati oldaláról közelítsék meg, ne csupán előadásokat hallgathassanak a részvevők, hanem konkrét lépések történjenek a magyar gazdák összefogásának és felkarolásának érdekében. A marosvásárhelyi Ipari Parkban székelő Pimurmagnet értéklánc klaszter vezérigazgatója, Nagy László Mihály elmondta, a Megújuló Hangya-2010 küldöttségét látták vendégül, akik a magyarországi vidékfejlesztési, illetve nemzetgazdasági minisztérium támogatását is megnyerték. A rendezvényt négy részre osztották: a plenáris ülést négy csoportban végzett műhelymunka követte, majd a végkövetkeztetéseket tartalmazó zárónyilatkozatot fogadták el, végül az együttműködés következő lépését, eseményét tervezték meg. „Minden gazda számára kínáltunk információt, az egy tehenestől a száz hektáron gazdálkodóig, hiszen az a célunk, hogy mindenik érvényesülni tudjon, és a termék megvásárlásakor a termelőt, a gazdát is lássuk” – mondta Nagy László a Székelyhon.ronak.
A Megújuló Hangya-2010 Szövetkezet elnökhelyettese, Mészáros István ismertette a 65 év után újraindult szervezet elképzelését és terveit; Európa egykori egyik legnagyobb vállalatának utódjaként hogyan veszik fel a versenyt a „pénzuzsorával, az áruuzsorával, a kis- és középbirtok agonizálásával”.
„A gazdáinknak nem kizárólag alapanyagot kell termelniük, hanem végterméket, mert pénz a hozzáadott értékből lesz. Erről szól a Termelői Iskolánk, ahol 18–55 év közötti gazdáknak tanítjuk meg az új termelési technológiákat, és ezt támogatja a nemzeti vidékstratégia Darányi Ignác-terve. Az európai uniós pénzeket nem el kell költeni, hanem fel kell használni, ez pedig mentalitásváltást jelent. Partnerségre hívunk és várunk mindenkit, de nincs idő mindenkit megvárni” – ismertette Mészáros István.
A találkozó végén a felek abban egyeztek meg, hogy május közepéig a Megújuló Hangya küldöttsége ismét Marosvásárhelyre látogat, amikor együttműködési megállapodást kötnek, rögzítik a konkrét célokat és tervet annak érdekében, hogy a vidék, a falu és a város együttműködésén alapuló nemzet- és népességmegtartó, eltartó képesség érvényesüljön.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!