Frunda és Borbély határozottságot vár el

Határozottabb fellépést vár el Frunda György volt szenátor és Borbély László parlamenti képviselő a marosvásárhelyi RMDSZ-es képviselőktől – derült ki azon beszélgetésen, amelyet a Maros-parti majális részeként szerveztek, és amelyen az érdekvédelmi szervezet képviselői, újságírók és néhány érdeklődő vett részt. A régi Marosvásárhely kulturális örökségének felhasználásával építjük együtt az új Marosvásárhelyt lett volna az eredeti téma, de ettől igen gyakran eltértek a vitázók.

Simon Virág

2013. május 02., 18:052013. május 02., 18:05

2013. május 02., 20:492013. május 02., 20:49

 

A beszélgetés kezdetén Peti András önkormányzati képviselő elmondta, hogy bizonyos kiszivárogtatott információk szerint Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere utasítást adott arra, hogy minden emléket, épületet, fát, tűzcsapot, egyszóval mindent, ami más polgármesterre, korra utal, semmisítsenek meg, tüntessenek el, irtsanak ki. „Fontos, hogy tudatosan küzdjünk ez ellen a tendencia ellen, figyeljünk a még meglevő értékeinkre. Ebben a harcban szükségünk van a civil szervezetekre, a fiatalokra és idősebbekre, politikusokra, magyarokra és románokra egyaránt.”

Konkrét elképzelésekkel, hogy miként lehetne a régit megőrizve az újat építeni, az értékeket megvédve és gyarapítva, Frunda György volt szenátor állt elő. Elmondta, az érvényben lévő törvények értelmében, aki szecessziós épületet újít fel, az mentesül az adótól és európai uniós támogatást is kérhet állagmegőrzésre.

„Nagyapám az 1920-as években vette meg azt a szecessziós házat, amely most a lányaimé, és amelyet tavaly állítottunk vissza eredeti állapotába. Tudjuk, hogy Marosvásárhelyen csupán a főtéren több szecessziós épület áll. Jó lenne elindítani egy olyan folyamatot, amelynek során magyar és román épülettulajdonosoknak felhívnánk a figyelmét erre az adómentesség-lehetőségre. Igaz, hogy a terv és a munkálat jelentős összegbe kerül, de az néhány éven belül visszatérül, és így sikerülne megőrizni Marosvásárhely régi arculatát is” – hangoztatta Frunda György.

A városvezető egyedül nem dönthet

A volt szenátor szerint a Maros híd melletti régi kaszárnya épületében szállodákat és wellness központot kellene létrehozni, mert jelenleg a városban működő egyéb hasonló központokba sokan jönnek máshonnan pihenni, kikapcsolódni. Felmerült a Liget korszerűsítésének kérdése is, Frunda György szerint nem szabad megengedni a polgármesternek, hogy építkezési engedély, a helyi képviselő-testület beleegyezése nélkül tervezzen, dolgoztasson. „Floreát be kell perelni minden esetben, amikor törvénysértést követ el. Ha két-három pert megnyernek ellene, akkor bizonyára kétszer is meggondolja majd, hogy mit tehet meg és mit nem. Azt tanácsolom, hogy a képviselők jól fontolják meg, hogy milyen döntéseket hoznak, ha egy-egy kérdésben nem látnak tisztán, nem áll rendelkezésükre minden szükséges információ, akkor inkább kérjenek halasztást, mint rossz döntést hozzanak.”

Frunda Györgyhöz csatlakozva Borbély László elmondta, hogy közbenjárására több nagyméretű terv megvalósítására biztosított pénzt a kormány: a Somostető és a vár korszerűsítésére valóban felhasználták a pénzt, de a terelőútra biztosítottat vissza kellett adniuk. „Hol vannak a mi képviselőink, amikor Florea önkényesen tervez, utasít és dolgoztat? Össze kell fogni a románokkal, hiszen ők sem nézik jó szemmel, hogy a városvezető önkényes döntéseket hoz. Közös városunk Marosvásárhely, közösen kell megőrizni a régi értékeket” – mondta Borbély László.

Haller Béla önkormányzati képviselő szerint nagyon fontos, hogy erősítsük a fiatalok otthonossági érzését, hogy megismerjék, szeressék és ápolják a marosvásárhelyi magyar értékeket. „A negyedekben működő iskolákba járó diákok többségét a szórványosodás fenyegeti, számukra is kell kulturális rendezvényeket, iskolanapokat szervezni, kötelezni kell a tanintézetek vezetőit, hogy a magyarokra is fordítsanak kellő figyelmet az iskolai ünnepélyek, a különböző kulturális rendezvények során”.

Peti: nehéz megegyezésre jutni

Lehet-e az RMDSZ-es, a magyar elképzeléseket érvényesíteni a jelenlegi marosvásárhelyi önkormányzatban, lehet-e akár a megbeszélésen elhangzott javaslatokat elfogadtatni, életbe ültetni? – kérdeztük Peti Andrástól, az RMDSZ marosvásárhelyi elnökétől. Az önkormányzati képviselő elmondta, nagyon nagy nyomás nehezedik a román képviselőkre, és sok esetben nemzetiségi kérdésként kezelnek minden magyarságot érintő határozatot. „Nehéz érvényesíteni a minket érintő határozattervezeteket, de nem lehetetlen. A májusi ülésre több tervezetet nyújtottam be, részben megelőzve a majálison szervezett beszélgetésen elhangzottakat. Az egyik természetesen a Bernády iskola névadási ügye, a másik a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezése, két tervezet foglalkozik a Székelyföld Európa Kulturális Fővárosa pályázattal. Hiszen, bár Florea tanácsadója, Csegzi Sándor kijelentette, hogy Marosvásárhely is csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, a város polgármestere egyedül nem dönthet erről, így most kezdeményeztem, hogy szavazzunk róla. Ehhez kapcsolódik a Sütő András ülőszobrának elhelyezése is a Színház téren. Azt szeretném, ha a májusi tanácsülés napirendjén ezek elsőként szerepelnének, hogy a döntések ismeretében szavazzunk a többi határozattervezetről” – hangsúlyozta Peti András.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 06., hétfő

Útlezárással járó fakivágás az országút marosvécsi szakaszán

A közlekedésre is veszélyes fákat vágnak ki a 15-ös országút Marosvécs községhez tartozó szakaszán, így több napig útlezárásokra kell számítani a helyszínen reggel nyolc és délután négy óra között – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

Útlezárással járó fakivágás az országút marosvécsi szakaszán
Hirdetés
2026. július 06., hétfő

Lézersugarakkal vakították meg a mentőhelikopter pilótáit

Rendőrségi nyomozás indult, miután vasárnap este egy Marosvásárhelyről Besztercére tartó mentőhelikoptert lézersugarakkal világítottak meg, veszélybe sodorva a pilóták életét.

Lézersugarakkal vakították meg a mentőhelikopter pilótáit
2026. július 06., hétfő

Menhelybotrány: iratok nélkül, ismeretlen betegségekkel érkeztek az áthelyezett gondozottak Maros megyébe

Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.

Menhelybotrány: iratok nélkül, ismeretlen betegségekkel érkeztek az áthelyezett gondozottak Maros megyébe
2026. július 06., hétfő

Lakott területen száguldott 122-vel, négy hónapra ugrott a jogosítványa

Több mint 220 közlekedési bírságot szabtak ki a Maros megyei rendőrök vasárnap a 15-ös országúton tartott ellenőrzés során. A legtöbb szabálysértés ezúttal is gyorshajtás volt, egy sofőrt pedig 122 kilométer/órás sebességgel mértek lakott területen.

Lakott területen száguldott 122-vel, négy hónapra ugrott a jogosítványa
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban

Súlyos kvadbalesethez riasztották vasárnap délután a mentőegységeket a Kelemen-havasokba.

Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban
Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban
2026. július 05., vasárnap

Súlyos kvadbaleset a Kelemen-havasokban

2026. július 05., vasárnap

Látványosan meghasadt az erdélyi autópálya

Óriási hasadás keletkezett az A10-es sztráda Szászsebes és Torda közötti szakaszán, a sofőröket óvatosságra intik.

Látványosan meghasadt az erdélyi autópálya
2026. július 05., vasárnap

Kamion gyulladt ki Nyárádselye és Nyárádmagyarós között

Tűz ütött ki vasárnap délután egy teherautóban a Nyárádselye és Nyárádmagyarós közötti útszakaszon. A forgalom a helyszínen váltakozó irányban, egy sávon haladt.

Kamion gyulladt ki Nyárádselye és Nyárádmagyarós között
Hirdetés
2026. július 04., szombat

Tűz ütött ki egy családi háznál Göcsön

Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.

Tűz ütött ki egy családi háznál Göcsön
2026. július 04., szombat

Ezrek buliztak pénteken is a Vibe Fesztiválon

Esővel indult, de fergeteges koncertekkel folytatódott a Vibe Fesztivál pénteki napja. A sár sem tántorította el a bulizókat, a ValMar, T. Danny, Dzsúdló, a Döndi Duó és Inna koncertjeire ezrek voltak kíváncsiak a Maros-parti fesztiválon.

Ezrek buliztak pénteken is a Vibe Fesztiválon
2026. július 04., szombat

Kigyulladt egy melléképület Füleházán

Tűz ütött ki szombaton délután egy melléképületben a Maros megyei Füleházán. Szerencsére senki nem sérült meg.

Kigyulladt egy melléképület Füleházán
Kigyulladt egy melléképület Füleházán
2026. július 04., szombat

Kigyulladt egy melléképület Füleházán

Hirdetés