A biztonságos turizmusért

Hegyi menedékek ellenőrzésével, jelzésfestéssel foglalatoskodtak az elmúlt napokban a gyergyói hegyimentők, illetve egy már életveszélyes állapotban lévő átjáró felújítását tervezik.

Baricz-Tamás Imola

2013. szeptember 16., 17:072013. szeptember 16., 17:07

Rendszeresen ellenőrzik a hegyi menedékeket, tudtuk meg Keresztes Emiltől, a Dancurás Hegyimentő Egyesület tagjától. Az egyesülethez tartozó három hegyi menedéket látogatták meg nemrég: Likas-mezejében, Fehér-mezőben és a Görgényi-havasokban lévő Kis-Somlyói menedéknél jártak. „Az ellenőrzések során mindent rendben találtunk, nem voltak rongálások, épen vannak az információs táblák. A naplókat olvasgatva kiderült, biza jó szolgálatot tesznek a menedékhelyek, több bejegyzés volt, melyből kiderült, eltévedt turisták szálltak meg éjszakára, vagy éppen a kifüggesztett telefonszámok bizonyultak hasznosnak\" – számolt be Keresztes Emil. Hozzáfűzte: „aki a hegyet járja, az nem rongálja a hegyi menedéket, mert tudatában van annak, hogy a turistáknak, a bajbajutottaknak mit jelent, ha fedél van a fejük fölött, vagy éppen forrás a közelben, és az is fontos, hogy mindhárom menedéknél mobiltelefon-jel is van”.

A jelzésfestéssel is haladnak a hegyimentők, az elmúlt hétvégén is dolgoztak. Az ösvényeket szintén járhatóvá teszik, illetve digitális térképet készítenek a hitelesített turistaösvényekről. \"A Hargita Közösségi Fejlesztési Társulásnál a Dancurás Hegyimentő Egyesület sikeresen pályázott összesen 150 kilométernyi ösvény felújítására. A kövekező útvonalakon vezenek ezek az ösvények: Nyerges-puszta–Hágótő–Cengellér és Gyergyószentmiklós–Borzóka-csúcs–Gyergyószentmiklós, valamint Marosfő–Fekete-Rez–Sipos-tető–Meggyes-tető és Szárhegy–Pricske-tető–Both-vára, ebből már 21 kilométer készen van\" – sorolta a hegyimentő. 

Életveszélyes a híd a Kis-Békáson

A közösségi oldalakon is megosztották a hegyimentők, hogy a Kis-Békáson lévő átjáró életveszélyes állapotban van. A körülbelül három éve pályázatból készült hidat már egyszer kijavította a kivitelező, de újra járhatatlan, a deszkák alatti gerendák el vannak korhadva.

A hegyimentők úgy vélik tölgyfára lenne szükség, hogy a tavasz folyamán nekiláthassanak a híd teljes felújításához, és már többen is jelezték, hogy segítenének a munkálatok során. A hegyimentôk hangsúlyozták: a Kis-Békáson lévő hidat ne használják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 18., vasárnap

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson

Dr. Bíró Levente tüdőgyógyász A leggyakoribb légúti betegségek megelőzése címmel tart előadást Gyergyószentmiklóson.

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban

Tájékoztató megbeszélésre hívja a lakosságot Gyergyóalfalu községvezetése az autópálya-beruházással kapcsolatban. Az esemény január 22-én, csütörtökön 12 órára van meghirdetve a helyi kultúrház színháztermébe.

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban
2026. január 15., csütörtök

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója

Noha hosszú sorok nem alakultak ki, folyamatos a forgalom a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal adóosztályának pénztáránál. Január 15-től lehet befizetni a 2026-os évi helyi adókat.

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója
2026. január 15., csütörtök

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját

Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson

Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson
2026. január 10., szombat

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?

Gyergyószentmiklós viseli Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa címet idén, amelyet Cegléd testvérvárossal párban nyert el. A kitüntetéssel járó 100 millió forintos támogatás konkrét fejlesztéseket hoz: például ifjúsági központ épül.

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?
2026. január 07., szerda

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve

Súlyos tűzesethez riasztották a tűzoltókat: Salamáson lángra kapott a helyi rendőrőrs épülete. A tűz az épület tetőszerkezetét és a manzárdot érinti, mintegy 200 négyzetméteres felületen.

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve
Hirdetés
2026. január 07., szerda

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok

Egy lángoló mezőgazdasági épülethez riasztották szerdán reggel a tűzoltókat Gyergyóremetére: egy nagyméretű istálló gyulladt ki egy farmon. Szerencsére sem emberi sérülés nem történt, sem állatokban nem esett kár.

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok
2026. január 06., kedd

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson

A lakosság kisebb arányban volt jó adófizető, a cégeknél viszont jelentős adósságcsökkenés történt 2025-ben Gyergyószentmiklóson. A 2026-os évre vonatkozó helyi adók és illetékek befizetése január 15-től lehetséges a városban.

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson
2026. január 04., vasárnap

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak

Turisztikai Desztináció Menedzsment alapításával tenné ismertebbé, vonzóbbá a városi és gyilkostói vendéglátóhelyeket, valamint a turisztikai kínálatot Gyergyószentmiklós. Az új évtől bevezetett idegenforgalmi illeték teremti meg ehhez az alapot.

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak
Hirdetés