
Fotó: Mihály László
Népes részvétel mellett zajlott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai épületében első alkalommal megtartott Csíki Magbörze. A háztáji kertészkedők számára szervezett rendezvényen lehetőség volt arra, hogy a résztvevők egymás között csereberéljék a bevált zöldségek, virágok magvait. Emellett a jelenlevők különböző szakmai előadásokat is hallhattak.
2013. február 24., 12:392013. február 24., 12:39
2013. február 24., 14:132013. február 24., 14:13
„Lassan itt a tavasz. Tapasztalatom szerint ilyenkor az emberek egymás közt cserélgetik azokat a magokat, amelyeket ősszel vagy a nyár folyamán begyűjtöttek. Úgy gondoltuk, jó lenne, ha szervezett keretet adnánk ennek a csereberének” – fogalmazott az első Csíki Magbörze megvalósításának ötletével kapcsolatban Daczó Dénes. Az Agrár Média Egyesület munkatársa és a 7határ.ro gazdaportál főszerkesztője kifejtette, céljuk azt volt, hogy lehetőséget adjanak a gazdáknak és kertészeknek a személyes találkozásra.
Emellett a szakmai ismeretek bővítését is szem előtt tartották a meghívott szakemberek előadásai által. A jelenlevők megtudhatták például azt, hogyan kell előkészíteni a magágyakat, és miért fontosak a földben élő mikroorganizmusok. Ugyanakkor a vetőmag típusainak a kiválasztásáról és a nem vegyszer típusú tápanyag utánpótlásról is hallhattak előadást a résztvevők. A nap utolsó értekezletéből az is kiderült, milyen gyógynövényeket lehet a kertben termeszteni úgy, hogy azok akár a kert díszei is legyenek. Az elhangzott előadások egyébként a 7hatar.ron is elérhetők lesznek.
„Hajlamosak vagyunk arra, hogy elmenjünk az üzletbe és megvegyük a magokat. Viszont fogalmunk sincs, milyen eredményt fog hozni, de elültetjük és várunk. Vannak meglepetések, köztük olyanok is, amelyek nem kellemesek. Az emberek közti személyes információ- és tapasztalatcsere sokkal megbízhatóbb és jobb eredményre vezet” – foglalta össze az első magbörze tapasztalatait Daczó Dénes. A szakember úgy vélte, nagyon fontos lenne az, hogy ha van lehetőségünk rá, akkor az otthoni kiskertekben termeljük meg a zöldséget. „Kertjeink vannak bőven, ha kihasználjuk az ezek által nyújtott lehetőségeket, akkor ez mindenkinek jó lesz” – fogalmazott Daczó.
Ismét benőtte a nád az egykori csíkszeredai Suta-tavat, miközben 19 évvel a lecsapolása után továbbra sem kezdődtek újra a rehabilitációs munkálatok. A közbeszerzési eljárás ugyan újraindult, de az eredményt megóvták, így a kivitelezés ismét várat magára.
Négy éve avatták fel a magyar állami támogatással épült gyimesbükki óvodát, amely mára megtelt élettel. A kezdeti nehézségek után ma már 70 gyermek tanul itt, az intézmény pedig a helyi közösség megmaradásának egyik záloga lett.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Ingyenes vércukormérést szervez kedden és szerdán délután négy órától a Hargita Megyei Vöröskereszt a csíkszeredai Szabadság téren.
Hajnali keresztúttól az esti feltámadási körmenetig részletes rend szerint zajlik a húsvéti ünnepkör Csíksomlyón, miközben Csíkcsobotfalván a népszokások is élő közösségi élményt kínálnak.
A húsvéti ünnepekre való tekintettel a Csíki Trans autóbuszai nem a megszokott menetrend szerint közlekednek péntektől keddig.
Nem csak a fuvarleveleket tudja majd ellenőrizni, hanem a rakomány méretét is az a mesterséges intelligenciát használó rendszer, amelyet a rönkszállítmányok figyelése érdekében helyeznek üzembe. Ennek részeként kamerák telepítése van folyamatban.
Hiába Csíkszereda város része, megőrizte és továbbra is megőrizné falusi jellegét Csobotfalva – lakossági fórumot tartottak kedd este a helyi kultúrotthonban, ahol a jelenlevők a városrészt érintő problémákról beszélgettek Korodi Attila polgármesterrel.
Júniusig kell befejezni az Olt-folyó mentén épülő kerékpárutat Hargita megyében, mintegy 45 kilométer hosszan. A tavaly elkezdett kivitelezés a téli szünet után folytatódik, jelenleg a növényzeti réteg eltávolításán és az átjárók kialakításán dolgoznak.
Nem lehet már sokáig halogatni, szükség van a víztartályok telepítésére Tusnád község településein, enélkül ugyanis nem lehet csatlakozni a most épülő, a községen áthaladó vízvezetékre, amely Tusnádfürdőt is el fogja látni.
szóljon hozzá!