Összegyűlt a pénz Varga Sanyikának

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Sok segíteni akaró ember válaszolt a portálunkon megjelent segélykérésre, így összegyűlt a pénz az izomsorvadásban szenvedő, 16 éves csíkmenasági fiú, Varga Sándor budapesti kivizsgálására. A szülők csütörtökön keresték fel szerkesztőségünket, hogy megköszönjék a jó szándékú adakozóknak a támogatást.

Szőcs Lóránt

2013. január 24., 19:262013. január 24., 19:26

2013. január 25., 11:442013. január 25., 11:44

 

„Az összefogással az emberek megmutatták, hogy a hegyeket is meg lehet mozgatni. Mindig elérzékenyülök, mikor arra gondolok, hogy kezdetben nem volt semmink. Nagyon nehéz volt az első lépésre elszánni magunkat. Az adakozók segítségével azonban sikerült az akadályokon túltennünk magunkat. A Jóisten fizesse meg mindenkinek a jólelkűségét” – mondta meghatottan a beteg kisfiú édesanyja, Varga Erzsébet.

Igyekszik meggyógyulni

Próbálták a gyerek előtt palástolni izgatottságukat, de Sanyika mindent megérzett, ő is izgult azért, hogy sor kerülhet-e a vizsgálatra – mesélte az édesanya. A fiú egyáltalán nem fél az úttól, sőt a példás összefogás hatására fellelkesült, a napokban azt jelentette ki, hogy a jó szándékú emberek segítettek, így most már rajta a sor, hogy meggyógyuljon.

A járni képtelen csíkmenasági Varga Sanyika betegségét öt éve diagnosztizálták Marosvásárhelyen, ahol megállapították, hogy a Duchenne-féle izomdisztrófiában szenved. A felírt gyógyszerek és a gyógytorna segítettek abban, hogy a beteg gyerek állapota ne romoljon, de javulást sem észleltek.

Sanyika a csíkszeredai Kós Károly Építészeti Szakközépiskolában tanul. Egyik tanárnője, Péter Mária Magdolna talált rá a világhálón a budapesti Neuromuscularis Centrumra, amelyet nemrégiben hoztak létre, és ahol éppen izomsorvadásos betegségek korszerű kezelésével foglalkoznak. Az egészségügyi központ vezetője, Hercegfalvi Ágnes, a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika gyermekneurológus osztályvezető főorvosa azt tanácsolta, hogy mindenekelőtt egy újabb diagnosztizálásra lenne szükség, hisz az izomsorvadásnak több válfaja van, a kezelést ennek függvényében kell végezni. A vizsgálatok 300 ezer forintba kerülnek, mivel az esetleges csontvelő-átültetés érdekében a szülőktől is DNS-mintát kell venni, hogy meg tudják állapítani, ki lehet donor.

Két hét múlva indulnak

Mivel a család segélykérésére összegyűlt a vizsgálatokhoz szükséges összeg, így már nyugodtan indulhatnak Budapestre. Az édesapa, id. Varga Sándor elmondta, február 9-én indulnak, Diószegen rokonoknál megpihennek, mert Sanyikának hosszú lenne az utazás, ha egyből tennék meg a távot. A budapesti klinikán február 11-én reggel várják őket.


Széleskörű összefogás

A segélykérésre elsősorban Sanyika szülőfalujában, Csíkmenaságon adakoztak, ahol az iskola és egyházközség is gyűjtést szervezett. Ugyanitt a csíkszentgyörgyi Fehér Zoltán és Vitos Imre humoristák alkotta Székely Góbék jótékony előadásán is jelentős összeg gyűlt. Ezenkívül Csíkszentimréről és Csíkmindszentről is érkeztek támogatások, de Csíkszeredában a szerkesztőségünket is felkeresték adakozók, továbbá a Kós Károly Építészeti Iskolában is gyűjtöttek, és az erre a célra létrehozott bankszámlákra szintén érkeztek juttatások. Varga Sanyika szülei azt is elmondták, hogy a pénztöbbletet, amely a kivizsgáláshoz szükséges összegen felül gyűlt, a számlán hagyják, hogy a továbbiakban az izomsorvadásos gyermekük kezelésre fordíthassák.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 07., szombat

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó

A kolbászkészítésre is igaz, hogy ahány ház, annyi szokás – kinek sósabban, kinek paprikásabban ízlik jobban a termék.

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Folytatódhat a tanuszoda építése Csíkszentkirályon, de csak mértékkel

A tavalyi megszorítások után idén is csak mértékkel biztosítják a finanszírozást a csíkszentkirályi tanuszoda folyamatban levő építésére, így várhatóan lassú lesz az előrehaladás. Ha minden jól megy, legalább félig elkészülhet a beruházás.

Folytatódhat a tanuszoda építése Csíkszentkirályon, de csak mértékkel
2026. február 06., péntek

Meg kell küzdeni a kátyúkkal Szécsenyben és Csibában  

Az átlagosnál is jobban megviselte a Csíkszereda peremterületein levő makadámutakat a szigorúbb téli időjárás. Az ideiglenes sürgősségi beavatkozáshoz keresik a megoldást, de nagyobb javítás csak a több hónap múlva lehetséges.

Meg kell küzdeni a kátyúkkal Szécsenyben és Csibában   
2026. február 04., szerda

Négy méter magas medveszobrot állítottak fel Tusnádfürdőn

A medvék által oly gyakran látogatott Tusnádfürdőn állították fel a turistalátványosságnak szánt, négy méter magas medveszobrot. Az impozáns fémalkotást szerdán avatták fel.

Négy méter magas medveszobrot állítottak fel Tusnádfürdőn
Hirdetés
2026. február 03., kedd

Tudomásul vették Csíkszeredában a pénzügyminisztérium adómegtartó levelét

Jelenleg nem lehet módosítani az adók mértékén – tudomásul vette a csíkszeredai képviselő-testület keddi azonnali ülésén a pénzügyminisztérium hivatalos levelét.

Tudomásul vették Csíkszeredában a pénzügyminisztérium adómegtartó levelét
2026. február 03., kedd

Baleset történt Csíkszereda és Szentegyháza között, egy ember megsérült

Baleset történt Szentegyháza és Csíkszereda között kedden délelőtt, egy ember megsérült.

Baleset történt Csíkszereda és Szentegyháza között, egy ember megsérült
2026. február 03., kedd

Menyhárt Korodinál járt, a polgármester a kormányhoz fordul adócsökkentésért

A Bolojan-kormányhoz fordul petícióban a csíkszeredai városvezetés, hogy még az országos költségvetés elfogadása előtt hozzon jogszabályt az adócsökkentésre. Az ügyben elindították az aláírásgyűjtést.

Menyhárt Korodinál járt, a polgármester a kormányhoz fordul adócsökkentésért
Hirdetés
2026. február 03., kedd

Márciusra kész lesz a csíkszeredai tömegközlekedés végleges menetrendje

Begyűjtötték a lakossági észrevételeket, fel is dolgozták annak érdekében, hogy a csíkszeredai városi tömegközlekedés járműveinek végleges menetrendjét kialakítsák. Ezt várhatóan március elején vezetik be.

Márciusra kész lesz a csíkszeredai tömegközlekedés végleges menetrendje
2026. február 02., hétfő

Hatósági engedélyre várnak a torlódás csökkentéséhez Csíkszeredában

Noha tavaly decemberben elkészült Csíkszeredában az Erőss Zsolt Aréna melletti parkoló újabb kijárata a Decemberi forradalom utca felé, azóta is zárva van. Megnyitásával elkerülhető lesz a Stadion utcában keletkező torlódás.

Hatósági engedélyre várnak a torlódás csökkentéséhez Csíkszeredában
2026. február 02., hétfő

Menyhárt János: „Nem vagyok AUR-os” – tiszta vizet öntene a pohárba a csíkszeredai tüntetés szervezője

Míg Csíkszereda polgármestere szerint a szombati megmozdulást az AUR párt használta ki feszültségkeltésre, a tüntetés szervezője állítja: civilként, pártpolitikai érdekektől függetlenül hívta utcára az embereket, és akár perre is kész az igazáért.

Menyhárt János: „Nem vagyok AUR-os” – tiszta vizet öntene a pohárba a csíkszeredai tüntetés szervezője
Hirdetés