A Go Rt. megdrágítaná az ivóvizet Gyergyószentmiklóson

Az ivóvíz drágításában látja a veszteségek megszüntetéséhez vezető egyik kiutat a Go Rt. vezetősége. A vállalat számításai szerint, az ár növelése mellett, mindenképpen szükséges a vízórák felszerelése azokban a háztartásokban, ahol még nem rendelkeznek költségmérőkkel.

Pethő Melánia

2011. március 07., 16:062011. március 07., 16:06

2011. március 07., 18:062011. március 07., 18:06

Mezei János polgármester felkérésére beszámolót készített a vízszolgáltatás helyzetéről a gyergyószentmiklósi közüzem vezetősége. A számadatok tükrében a Go Rt. víz-, csatorna szolgáltatása közel 250 ezer lej veszteséget jelentett 2010-ben a vállalatnak.

Lukács László igazgató (fotó) szerint az előállított és eladott vízmennyiség közötti különbség legfőképp az elavult vezetékek miatt adódik – a közel ötven éves vízhálózat vezetékei gyakran meghibásodnak, a föld alatt nagy mennyiségű víz szivárog el.

Az igazgató ismertetése szerint tavaly közel 3 millió köbméter vizet kezelt a vízháznál a vállalat, ennek azonban kevesebb mint felét, alig több mint egymillió köbméternyit értékesített. A veszteség abból is adódik, hogy a magánházak mindössze 60 százaléka van ellátva vízórával. Ezeknek a háztartásoknak a vízfogyasztását nem lehet reálisan lemérni, így lehetetlen kiszámolni a pontos fogyasztást. Ilyen esetekben átalánydíjat alkalmaz a közüzem, aminek viszont sok esetben követhetetlenek a tényezői, hisz a személyenként számolt, havi 5,5 köbméter víz mellé a család gazdaságában lévő állatok számát is figyelembe kell venni, és más tényezők is hozzájárulnak a vízfogyasztáshoz. Ennek pontos követése vízóra hiányában kivitelezhetetlen – vélekedik Lukács, aki szerint a tavalyi veszteség egy másik okát az esős idő miatt a víz tisztításához használt rengeteg vegyszer, illetve a víz igen alacsony eladási ára jelentette.

A víz árának növelését javasolják
Az igazgató számításai szerint nagymértékben csökkentené a veszteséget, ha a magánházak mindegyikében vízóra mérné a fogyasztást. „A jelenleg felszerelt órák egy részét maguk a fogyasztók vásárolták meg. Törvényes előírások szerint ezek költségeit az önkormányzat kellene állja. Beláthatatlan, hogy mikor lesz pénze erre a beruházásra Gyergyószentmiklósnak, éppen ezért, első fázisban a vállalat próbálja meg beszerezni az órák egy részét. Erre még idén sor kellene kerüljön” – mondta a vállalatvezető.

A Go Rt. jelenleg 1,32 lej + áfa áron számlázza a köbméterenkénti vízmennyiséget a lakosságnak, ez az ár megegyezik az ivóvíz előállítási költségével. „Az előállítási és eladási ár között nincs különbség. Ez egy jóváhagyott ár, ebbe bele kell férjen minden költség” – magyarázta az igazgató. Hozzátette, a tevékenység gazdaságossá tételéhez kidolgozott stratégia többek között a víz köbméterenkénti árának 0,53 lejes emelését is tartalmazza. „Ez javaslatként fog a tanácsos testület elé kerülni. Muszáj lesz, mert másképp nem lehet működni. Ha valamilyen okból a városnak idén nem sikerülne megoldani a víz-csatorna rendszer felújítását, az említett tervek gyakorlatba ültetésével minimálisra lehetne csökkenteni, kezelhetővé lehetne tenni a veszteséget” – mondta.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 21., szombat

Ötven gyergyószentmiklósi családnak ajándékoznak gyümölcsfa csemetéket

Idén is meghirdeti a hagyományossá vált facsemete-ültetési programját a gyergyószentmiklósi RMDSZ, melynek alkalmával 50 családot ajándékoznak meg facsemetékkel.

Ötven gyergyószentmiklósi családnak ajándékoznak gyümölcsfa csemetéket
Hirdetés
2026. március 19., csütörtök

Ezer és kétezer-ötszáz lej értékű támogatásokat fogadtak el Gyergyószentmiklóson

Fogyatékkal élők számára az adófizetéshez, jövedelem nélkülieknek pedig az egészségügyi ellátáshoz nyújt támogatást Gyergyószentmiklós önkormányzata. Több utcafelújítási projekt előkészítése és a Monturist-ügy is napirendre került a csütörtöki ülésen.

Ezer és kétezer-ötszáz lej értékű támogatásokat fogadtak el Gyergyószentmiklóson
2026. március 18., szerda

Díjak és pályázati lehetőségek a Hargita megyei Lovasgálán

Harminckilenc díjazott vehetett át elismerést a 2026. évi Hargita megyei Lovasgálán. A Gyergyóremetén megrendezett eseményen Nacsa Lőrinc államtitkár bejelentette, napokon belül meghirdetik az idei Kárpát-medencei Lovas Programot.

Díjak és pályázati lehetőségek a Hargita megyei Lovasgálán
2026. március 18., szerda

Erdőt is fenyeget a tarlótűz Maroshévízen

Erdőt is fenyeget a szerda esti tarlótűz Maroshévíz környékén, mintegy öt hektáron ég a száraz növényzet, hivatásos és önkéntes tűzoltók dolgoznak a lángok megfékezésén.

Erdőt is fenyeget a tarlótűz Maroshévízen
Hirdetés
2026. március 18., szerda

Főszerepben a gyergyói zene és a fiatalok: nagykoncerttel indul az ifjúsági főváros programsorozat

Látványos koncerttel indul a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa programsorozat Gyergyószentmiklóson. Szombaton 20 órától a Basilides Tibor Sportcsarnok ad helyet annak az eseménynek, ahol a gyergyói zenei élet ismert előadói lépnek színpadra.

Főszerepben a gyergyói zene és a fiatalok: nagykoncerttel indul az ifjúsági főváros programsorozat
2026. március 17., kedd

Előadás szülőknek és pedagógusoknak Gyergyószentmiklóson

A Szülőnek lenni előadás-sorozat újabb alkalommal várja az érdeklődőket március 20-án, pénteken 18 órától Gyergyószentmiklóson, az örmény katolikus templomban. Az esemény meghívott előadója Sisak Imola lesz.

Előadás szülőknek és pedagógusoknak Gyergyószentmiklóson
2026. március 17., kedd

Amerikai filmeken dolgozott, most Gyergyóremetén mesél erről

Újabb érdekes meghívottal folytatódik a Nagyvilág Gyergyóremetén előadás-sorozat. Gergely László mesél az élményeiről, aki korábban az Egyesült Államokban dolgozott látványtechnikusként.

Amerikai filmeken dolgozott, most Gyergyóremetén mesél erről
Hirdetés
2026. március 17., kedd

Leégett egy gazdasági melléképület, egy ember pánikrohamot kapott – frissítve

Gazdasági melléképület gyulladt ki Tekerőpatakon kedd délelőtt, a helyszínre több tűzoltóegységet is riasztottak.

Leégett egy gazdasági melléképület, egy ember pánikrohamot kapott – frissítve
2026. március 16., hétfő

Eltávolította az elektronikus nyomkövetőt, letartóztatták a rendőrök

Levette magáról a hatóságok által elrendelt elektronikus nyomkövetőt egy gyergyószentmiklósi férfi, aki azóta harmincnapos előzetes letartóztatásba került – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Eltávolította az elektronikus nyomkövetőt, letartóztatták a rendőrök
2026. március 16., hétfő

Öt embert vettek őrizetbe egy kocsmai tömegverekedés miatt Maroshévízen

Négy férfit és egy nőt vettek őrizetbe a hatóságok vasárnap, miután összeverekedtek egy maroshévízi lokálban. Mintegy tízezer lejes kárt okoztak – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Öt embert vettek őrizetbe egy kocsmai tömegverekedés miatt Maroshévízen
Hirdetés