Megválasztotta a gyilkosság áldozatául esett Csala Zsolt utódját az alpolgármesteri székbe Gyergyóalfalu tanácsa. Az új tisztségviselő Portik József lett, aki nyolc szavazatot kapott, riválisa Baricz Róbert pedig hatot.
2011. július 08., 13:282011. július 08., 13:28
2011. szeptember 13., 12:402011. szeptember 13., 12:40
Meglepő eredmény született Gyergyóalfalu alpolgármester-választásán. A község tanácsának csütörtök esti ülésén a testület tagjai Portik Józsefet választották, a Csala Zsolt halálával megüresedett tisztségbe. Az esélyesebbnek tűnő és a helyi RMDSZ által jelölt Baricz Róbert nem kapott elegendő számú szavazatot.
Amint arról beszámoltunk, a választásnak június 23-án már volt egy fordulója, akkor viszont nem született eredmény. A sikeres választáshoz az kellett volna, hogy a testület tiozenöt tagja közül nyolc voksoljon az egyik jelölt mellett. Akkor azonban Baricz Róbert hét, Portik József hat szavazatot kapott, két voks pedig érvénytelen volt. Az újabb, július hetedikén megtartott választáson ugyanez a két személy indult.
Baricz Róbertet a helyi RMDSZ jelölte, Portik József pedig önmagát javasolta a tisztségre. A dolog érdekessége, hogy Portik szintén az RMDSZ színeiben került be a tanácsba, Csala Zsolt halála után, mint a listán következő tanácsosjelölt. Az RMDSZ-frakcióval azonban nem éppen felhőtlen a viszonya, amit az is bizonyít, hogy a frakció döntése ellenére jelöltette magát alpolgármesternek.
Az alfalvi tanács testületét egyébként kilenc RMDSZ-es és hat MPP-s képviselő alkotja. Így a titkos szavazás eredménye (nyolc szavazat Portik József mellett, hat Baricz Róbert mellett és egy érvénytelen) gyakorlatilag mindenkit meglepett – ez egyértelműen érezhető volt abból is, hogy az eredmény kihirdetésekor fél percen át néma csend uralkodott a teremben. Portik József ekkor megköszönte a bizalmat azoknak akik rá szavaztak, és hozzátette, hogy azok döntését is elfogadja, akik riválisára adták le voksukat. Kijelentette, igyekszik a lehető legjobban teljesíteni a rá váró feladatokat.
A helyi RMDSZ elnöke elfogadja az eredményt
Felmerül a kérdés, hogy Portik József, mint önjelölt elutasította az RMDSZ-frakció döntését, ezért a szervezet szabályzata alapján elvileg szankciókat is kiróhatnak rá, a figyelmeztetéstől egészen a bizalom megvonásáig – ami a tisztségből való menesztését is jelenthetné. Gál Mihály, helyi RMDSZ-elnök kijelentette – nem egyeztetett ugyan a szervezet többi tisztségviselőivel, de saját álláspontja az, hogy a szavazás eredményét el kell fogadni. Gál szerint Portik József ellen nem kell semmiféle szinten fellépni, hiszen ez újabb vitákat, ellenségeskedést szülne a faluban, most pedig, közel egy évvel a választások előtt a békességre, összefogásra lenne a legnagyobb szükség.
A polgármester szerint kettőn áll a vásár
Portik József egyébként már a korábbi tanácsosi mandátumaiban is próbálkozott az alpolgármesteri tisztség megszerzésével – sikertelenül. Köztudott volt, hogy György István ellenzékének számít, számos alkalommal kritizálta a településvezető tevékenységét.
„Hidegvérrel és objektíven” – volt a válasza György István polgármesternek arra a kérdésre, hogy miként fogadta a szavazás eredményét. Elmondta, kettőn áll a vásár, Portik Józsefen is múlik, hogy milyen lesz az együttműködésük, de úgy véli, tudnak majd együtt dolgozni.
A sportért, a fiatalságért szeretne minél többet tenni az újdonsült alpolgármester. Célkitűzései között szerepel egy műfüves focipálya létrehozása, de fontos tennivalóként nevezte meg a földviszonyok rendezését, és a földosztóbizottság helyreállítását. Portik József kereskedelemmel foglalkozó kisvállalkozó, nős, két gyermek apja.
A gyergyószentmiklósi villamossági vállalat a helyi önkormányzattal közösen lakossági fórumot szervez augusztus 27-én, szerdán 18 órától a Szabadság tér 22. szám alatt található tanácsteremben.
Távoltartási végzés megszegése miatt vett őrizetbe a rendőrség egy gyergyószentmiklósi férfit pénteken.
Más lesz a 2025–2026-os szezon a Gyergyószentmiklósi Műjégpályán, mivel a Gyergyói Hoki Klub felnőttcsapata, valamint az U21, U18 és U16 korosztályok Gyergyóremetére költöznek. A jég azonban így sem marad üresen: a jégpálya hétfőn indítja az új szezont.
Komoly változásra készülnek a szociális juttatások terén Gyergyószentmiklóson: a következő tanácsülésen dönthetnek arról, hogy csak azok részesüljenek a különféle juttatásokból, akik minden helyi adót és bírságot kifizettek.
Holtan találták meg azt a 72 éves, maroshévizi férfit, aki július 26-án önként távozott otthonából, majd nagy erőkkel keresték többek között rendőrök, csendőrök és önkéntesek is.
Zajlanak a nyári karbantartási munkálatok a gyergyószentmiklósi tanintézményeknél. A Szakinál az iskolaépület felújításával jól haladnak, a bentlakással kevésbé. A Salamonnak is várnia kell még a régi műhelyépület bontására.
Elkezdték a központi park körüli parkolók felújítását Gyergyószentmiklóson, ami egy újabb lépés a fizetéses parkolás újbóli bevezetéséhez.
Elindult az a civil szervezetek programjait népszerűsítő nagykövetek regisztrációja, a negyedik Fuss NEKI! Gyergyó adománygyűjtő mozgalomhoz. 27 szervezet összesen Ötszázezer lejnyi támogatás megszerzését tűzte ki célul.
Gyergyószentmiklós több utcájában és a lakónegyedekben is csatornázási munkálatok zajlanak augusztus folyamán. Ezek időszakos forgalomkorlátozással is járnak.
Engedély nélküli árusítóhelyet számoltak fel kedden a Gyilkos-tó partján. Az önkormányzat polgármesteri rendelet alapján távolíttatta el a természetvédelmi övezetbe jogtalanul kihelyezett büfékocsit, amely egy stég közelében működött.
szóljon hozzá!