
Marosvásárhely élen járhatna a csecsemőhalandóság visszaszorításában
Fotó: Haáz Vince
A Mentsétek meg a Gyermekeket Alapítvány mobil digitális röntgengépet szeretne vásárolni a marosvásárhelyi régi szülészet neonatológiai részlegének, hogy ezzel is segítse a koraszülött csecsemőket. Tájékoztató kampányt indítottak, amelynek célja felhívni a vállalkozók figyelmét, hogy év végéig van még lehetőségük felajánlani profitadójuk 20 százalékát valamely civil szervezetnek.
2017. december 05., 16:492017. december 05., 16:49
Legfőképpen az önkéntesség és az adományozás segítségével finanszírozást szerző Mentsétek meg a Gyermekeket Alapítvány marosvásárhelyi szervezete mobil digitális röntgenberendezésre gyűjt, amely nagy mértékben hozzájárulna a koraszülöttek túlélési esélyeinek növeléséhez.
– tájékoztatta lapunkat Alina Schenk Maros megyei projektkoordinátor.
A következő „nagy dobás” egy mobil digitális röntgenberendezés lenne a Köteles Sámuel utcai régi szülészet – hivatalos nevén a Maros Megyei Kórház 2-es számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája – számára. Az eszközzel nagyon sok olyan születési rendellenességre fény derülne, amelyet a korai diagnózis miatt a szakemberek nagyobb eséllyel tudnának gyógyítani.
– ismertette Alina Schenk. A körút során 2100 lejt gyűjtöttek, az sms-ből befolyt összegről pedig még nem készítettek kimutatást. A cégek mellett a Mentsétek meg a Gyermekeket alapítvány folyamatosan számít a magánszemélyek jövedelemadójának a 2 százalékára, valamint a 8844-es számra a „Salvez” szöveggel küldött sms-ekből befolyó 2 eurókra is, az eszközfelszerelési programot ugyanis jelentős mértékben ebből finanszírozzák.
A szervezet legutóbb szintén a Köteles utcai neonatológiai részlegnek 20 ezer euró értékű gyermekgyógyászati ultrahang-berendezést (ekográfot) adományozott, amellyel az 500–600 grammos súllyal világra jövő koraszülöttek idegrendszeri, emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, valamint vese rendellenességeit lehet felfedni, amelyeket ebben a korban másként nem.
A Maros Megyei Kórház részlegét országos szinten prioritásként kezelték, és az egyesület 2013-tól kezdődően 33 ezer euró értékben adományozott orvosi felszerelést, valamint 2015-ben az újszülöttek intenzív terápiás regionális központját 10 ezer eurós szállítási inkubátorral szerelték fel.
– mondta az ekográf októberi átadásán az egyesület ügyvezető igazgatója, Gabriela Alexandrescu. A neonatológiai osztály vezetője, Laura Mihaela Suciu elmondta, tavaly mintegy 1250 csecsemő született náluk, 12 százalékuk idő előtt, tehát koraszülött volt.
Szülők nélkül nőnek fel
Egyre több az olyan gyerek Romániában, aki munka miatt külföldön tartózkodó szülei nélkül nő fel, ez pedig komoly társadalmi gondokat idéz elő, így „fontosabb, amit itthon hagysz, mint amit hazaküldesz” jelszóval kampányt indított a jelenség ellen a Mentsétek meg a Gyermekeket alapítvány. Az egyik vagy mindkét szülő nélkül nevelkedő kiskorúak száma 2015 decemberében 85 ezer volt, 2017 júniusában pedig 96.700, a tanfelügyelőségektől összegyűjtött adatok alapján azonban 212 ezer – ez utóbbi sem pontos, hiszen csak az oktatási rendszerben résztvevőket összesíti. Az egyesület 2010-től beilleszkedést segítő (oktatási, pszichológiai és szociális) programot működtet 17 központban, többek között Marosvásárhelyen és Segesváron, valamint telefonos tanácsigénylésre is lehetőség nyílik a 0800.070.040-ás számon hétfőtől péntekig 9:30 és 17:30 között, illetve a copiisinguriacasa.ro online platformon.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!