
Crin Antonescu, a szenátus elnöke után immár Victor Ponta kormányfő is visszavonatná Tőkés László román állami kitüntetését, közölve: kész ellenjegyezni egy erről szóló elnöki rendeletet. Az EP-képviselő szerint jelenleg a magyar autonómia a legfőbb tét, a román közméltóságok pedig az egész „hűhóval" a lényegről akarják elterelni a figyelmet, az egyéni és közösségi kisebbségi jogokról. Tőkés úgy véli, a bukaresti belpolitikai játszmában a magyarság ügye csupán eszköz.
2013. augusztus 19., 19:072013. augusztus 19., 19:07
Bármikor kész vagyok ellenjegyezni egy esetleges államelnöki rendeletet, amelyben visszavonják Tőkés László európai parlamenti képviselő román állami kitüntetését – közölte Victor Ponta miniszterelnök egy vasárnap esti tévéinterjúban. A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az Antena 3 hírtelevízióban bejelentette: minderről hétfőn hivatalos átiratot is küld az elnöki hivatalnak. Megjegyezte: volt már precedens arra, hogy ellenjegyzett egy állami kitüntetés visszavonásáról szóló rendeletet, és Tőkés László esetében is kész ezt megtenni.
Ponta azzal vádolta az általa szélsőségesen fasisztának nevezett Jobbikot, hogy nacionalista retorikájával olajat önt a tűzre Erdélyben, továbbá a kormányfő ismételten Traian Băsescu szemére vetette, hogy Tőkés László és a védnöksége alatt működő Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) „támogatásával\" alternatívát épített az RMDSZ-szel szemben.
Mint ismert, Tőkés László 2009-ben, a temesvári forradalom kitörésének huszadik évfordulóján kapta meg a legmagasabb állami kitüntetés, a Románia Csillaga érdemrend Lovagi Fokozatát a rendszerváltozás elindításában játszott történelmi szerepéért. A legfőbb román közjogi méltóságok mindegyike bírálta az EP-képviselőt azért, mert a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen azt javasolta: Magyarország vállaljon védhatalmi szerepet Erdély érdekében úgy, ahogy ezt Ausztria tette Dél-Tirol esetében.
Kitüntetésének visszavonását elsőként Crin Antonescu szenátusi elnök vetette fel „a román EP-képviselő következetesen románellenes hozzáállásáért\". Pénteken a külhoni románság képviselőinek részvételével megtartott 11. Marosfői Nyári Egyetemen résztvevői a rendezvény zárónyilatkozatában kérték fel az államfőt, hogy vonja vissza az érdemrendet az általuk szélsőségesnek nevezett magyar politikustól, „aki minden eszközzel Románia és a románság ellen harcol\".
Vasárnapi tévéinterjújában Ponta emlékeztetett is a marosfői tábor részvevőinek a Cotroceni-palotához eljuttatott kérésére. Korábban Băsescu is a román állampolgárságra méltatlannak nevezte Tőkést, de az érdemrend visszavonására irányuló kérésekre nem reagált. Az MTI emlékeztet: az elnök májusban a korrupcióért hét év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Cătălin Voicu volt szociáldemokrata szenátortól, korábbi nemzetbiztonsági tanácsadótól vont vissza állami kitüntetést. 2007-ben Corneliu Vadim Tudortól, a Nagy-Románia Párt elnökétől is megvonták a Románia Csillaga érdemrendet, miután botrányt rendezett azon a parlamenti ülésen, amelyen a román államfő elítélte a kommunizmus bűneit.
Eközben Tőkés László úgy véli, a mostani romániai diverziókeltés, uszítás és hangulatkeltés a visszájára fordulhat oly módon, hogy felhívja az Európai Unió figyelmét arra: az instabilitás tűzfészke nem Magyarország, hanem a Kárpát-medencei magyar közösségek megoldatlan helyzete, melyet mindenképpen rendezni kell. „Politikai örvénybe került a román államelnök. Az eddig erdélyi protektorátus vádjától mára lejutott az Erdély elleni magyar diktátum hajmeresztő vádjáig, ezáltal egy végeérhetetlen politikai licitet indukál, amelyből Victor Ponta és Crin Antonescu is kiveszi a részét\" – jelentette ki az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.
Tőkés szerint az egész „hűhóval\" a lényegről akarják elterelni a figyelmet, az egyéni és közösségi kisebbségi jogokról. „A magyar autonómia itt a legfőbb tét. Románia katasztrofális gazdasági helyzetéről akarják elterelni a figyelmet\" – hangsúlyozta Tőkés, megemlítve az IMF-től felvett újabb kölcsönt.
Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára hétfőn úgy nyilatkozott, butaság lenne megfosztani az EP-képviselőt az állami kitüntetéstől. A politikus a Maszol.ro portálnak ugyanakkor úgy vélekedett: Tőkés László az elmúlt 23 évben „mindent megtett azért, hogy egyre mélyebbre süllyedjen arról a piedesztálról, amelyre 1989-ben felkerült\". „Ha abbahagyná a közéleti tevékenységet, akkor Tőkés László mindannyiunk számára az a személyiség maradna, aki az 1989-es forradalom szikrája volt\" – fogalmazott az RMDSZ főtitkára.
Börtönbüntetésre ítéltek pénteken Nagy-Britanniában két romániai férfit, amiért megkéseltek Londonban egy perzsa nyelvű hírcsatornának dolgozó iráni újságírót.
Az ukrán fél közölte Bukaresttel, hogy a konstancai kikötőben június 5-én történt incidens egy elszigetelt eset volt, amelyet nagy valószínűséggel az orosz elektronikai hadviselés okozott – tájékoztatott pénteken a védelmi minisztérium.
A bogár akár tömeges kőrispusztulást is okozhat, ezért fokozott ellenőrzést rendeltek el Magyarországon.
Július 1-jétől érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
szóljon hozzá!