
Fotó: RMDSZ
Az RMDSZ politikusai nem vesznek részt a hétfőn 17 órától elkezdett koalíciós tárgyalásokon, mert nem hívták meg őket az egyeztetésekre – nyilatkozták politikai források az Agerpresnek.
2023. június 12., 18:472023. június 12., 18:47
2023. június 12., 18:482023. június 12., 18:48
A találkozó a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a nemzeti kisebbségek frakciójának vezetőinek részvételével zajlik, és a napirendjén az új kormány programjának megvitatása szerepel.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök korábban a nap folyamán kijelentette, hogy
„Tegnap, amikor a Victoria-palotában tartott tárgyalások végén felálltunk az asztaltól, azzal váltunk el, hogy ma 17 órától újra találkozunk. (...) Nyilván tudok a találkozóról, közösen egyeztettünk róla, de azóta nem tárgyaltam Ciolacu úrral (a PSD elnökével - szerk. megj.). A miniszterelnökkel természetesen találkoztam a mai kormányülésen. Majd meglátjuk, mindenesetre tudok a tárgyalásokról” – nyilatkozta Kelemen Hunor a parlamentben.

Nicolae Ciucă bejelentette hétfőn, hogy lemond miniszterelnöki tisztségéből. Ezáltal Románia rendszerváltás utáni történetében először fordul elő, hogy két párt (a PNL és a PSD) közötti miniszterelnök-cserével alakuljon új kormány.
Az RMDSZ kilép a kormányból, ha az új kabinetben nem kapja meg a fejlesztési minisztérium irányítását – jelentette még ki hétfőn Kelemen Hunor. Az RMDSZ frakciónak és minisztereinek részvételével lezajlott ülés után a szövetségi elnök a parlamentben azt nyilatkozta, hogy ismertette kollégáival a koalíciós tárgyalások jelenlegi állását. Beszámolója szerint elmondta nekik, hogy

Az RMDSZ nem fogadja el az fejlesztési minisztérium elvesztését a miniszterelnök-csere után megalakuló új kormányban, de „nem áll fel a tárgyalóasztaltól” – jelentette ki a koalíció vezetőinek vasárnap esti tárgyalásai után Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Kelemen hangsúlyozta, hogy az RMDSZ 2024-ig vállalta a kormányzás felelősségét, és a három miniszterük jó munkát végzett, ezért nem látnak okot arra, hogy más tárcákra cseréljék azt a két minisztériumot, amelyet eddig is RMDSZ-es miniszter vezetett, és az új kormányban is megmarad (fejlesztés és környezetvédelem). Emlékeztetett arra, hogy
„Természetesen nyitva hagytuk az ajtót, van helye a további tárgyalásoknak. A fejlesztési tárca nélkül mi nem tudjuk folytatni, de ha koalíciós társaink akarják, tárgyalhatunk a környezetvédelmi tárcáról” – nyilatkozta Kelemen.
Az újságírók felvetésére, hogy ezek szerint a fejlesztési tárca nélkül az RMDSZ nem marad kormányon, Kelemen így válaszolt: „Jól értették.”
Kelemen hozzátette, hogy a Szövetségi Állandó Tanács pénteki ülése után mind Nicolae Ciucă liberális pártelnököt, mind Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnököt tájékoztatta a meghozott döntésekről, az RMDSZ álláspontjáról. Amikor tehát vasárnap előálltak az ajánlattal, hogy az RMDSZ vegye át az európai alapok tárcájának az irányítását a fejlesztési minisztérium helyett, mindketten ismerték a Szövetség álláspontját – magyarázta.
– nyomatékosította Kelemen.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az RMDSZ „nem állt fel a tárgyalóasztaltól”, azonban „lelökhetik a lépcsőn”.
Hozzátette, Nicolae Ciucă kormányfő lemondását, majd Marcel Ciolacu miniszterelnöki tisztségbe való kinevezését követően utóbbi felelőssége lesz a kormányalakítás, ő fog a kormány struktúrájáról, a koalíció összetételéről dönteni.
„Mi nem álltunk fel a tárgyalóasztaltól, azt azonban nem tagadhatom, hogy lelökhetnek minket a lépcsőn. (...)
– szögezte le a kormányfőhelyettes.
Az újságírók azon kérdésére, hogy amennyiben kilép a kormányból, az RMDSZ a parlamentben támogatni fogja-e a koalíciót, Kelemen azt válaszolta, hogy a Szövetség képviselői „nem szenvednek Stockholm-szindrómában”.
Hozzátette, ezt az álláspontot közölni fogják a kormánykoalíciós partnerekkel is a délután 5 órára beharangozott koalíciós ülésen, amennyiben meghívják rá őket.
Vádat emeltek egy férfi ellen Magyarországon, aki két autót is átvett szerelésre, ám a problémák megoldása helyett alkatrészeket szerelt ki a kocsikból, amelyek így használhatatlanná váltak.
Tömegpusztító fegyverré nyilvánította Donald Trump amerikai elnök a törvénytelen úton előállított fentanilt és alapösszetevőit hétfőn.
A rendező és felesége szúrt sérüléseket szenvedett, Los Angeles rendőrségének képviselője egyértelmű gyilkosságról beszélt.
Súlyos pszichés károkat okozhatnak az áldozatokban a közösségimédia-felületeken időről időre felbukkanó veszélyes trendek.
A román külügyminisztérium hétfő délután közölte, hogy életét vesztette a Tenerifén óriáshullámok által elsodort másik román állampolgár is.
Megerősítette hétfőn a külügyminisztérium, hogy óriáshullámok okozták egy román állampolgár halálát Tenerifén.
Az Európai Unió Tanácsának elnöksége és az Európai Parlament (EP) képviselői ideiglenes megállapodásra jutottak az orosz földgáz importjának fokozatos megszüntetésére vonatkozó szabályozásról – tájékoztatott a két uniós intézmény szerdán.
Christian Stocker osztrák kancellár meghívására Ilie Bolojan hivatalos látogatást tesz szerdán és csütörtökön Ausztriában, és útban Bécs felé, Budapesten találkozik Orbán Viktor magyar kormányfővel is.
Egyelőre nincs Ukrajnára vonatkozó kompromisszumos béketerv, egyes amerikai javaslatok elfogadhatók Oroszország számára, mások viszont nem – jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója.
Donald Trump szerint jó esély van a megállapodásra, az ukrajnai korrupciós botrány azonban gondot jelent a békefolyamatban. Az amerikai elnök erről vasárnap beszélt, miután lezárult az amerikai és ukrán delegáció közötti egyeztetés Floridában.
1 hozzászólás