Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă bejelentette hétfőn, hogy lemond miniszterelnöki tisztségéből. Ezáltal Románia rendszerváltás utáni történetében először fordul elő, hogy két párt (a PNL és a PSD) közötti miniszterelnök-cserével alakuljon új kormány.
2023. június 12., 17:302023. június 12., 17:30
2023. június 12., 19:122023. június 12., 19:12
Az alkotmányos eljárás szerint Nicolae Ciucă kormányfő továbbítja a lemondását az államfőnek, aki kibocsátja a tisztség megüresedéséről szóló dekrétumot – ismerteti az Agerpres.
A kormány működését szabályozó törvény szerint az államfő a kormány valamelyik tagját ügyvivő miniszterelnöknek nevezi ki az új kabinet megalakulásáig.
Ezután az alkotmánynak megfelelően az államfő konzultációra hívja a pártokat az elnöki hivatalba, és az egyeztetések után megnevezi a kormányalakítással megbízott miniszterelnök-jelöltet. A jelenlegi koalíció megállapodása szerint ez a jelölt Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke lesz.
A kormányprogramot és a miniszterek névsorát együttes ülésen vitatja meg a képviselőház és a szenátus. A parlament minősített többséggel szavaz bizalmat a kormánynak.
A házszabály szerint a bizalmi szavazás időpontjáról, illetve a képviselők és szenátorok összehívásáról a parlament összevont házbizottsága dönt. Az ülést a kormányprogram és a miniszterek listájának kézbevételétől számított 15 napon belül meg kell tartani.
A miniszterjelölteket a bizalmi szavazás előtt együttes ülésen meghallgatják a képviselőház és a szenátus illetékes házbizottságai. A testületek véleményezik a jelöltek alkalmasságát a tisztségre.
A miniszterelnök-jelölt a képviselőház és a szenátus együttes ülésén ismerteti kormánya programját és minisztereinek listáját, a parlamenti frakciók pedig kérésükre kifejthetik álláspontjukat az új kormány összetételével és programjával kapcsolatban. A parlamenti vita végén szavazásra bocsátják az új kormány beiktatását. A szavazás titkos.
A bizalmi szavazásról szóló parlamenti határozatot a két házelnök aláírásával továbbítják az államfőnek, aki kinevezi a kormány tagjait.
Az alkotmány szerint a miniszterelnök és a kormány tagjai az államfő jelenlétében egyenként leteszik a hivatali esküt. Az új kormány és a miniszterek mandátuma az eskütétel időpontjában kezdődik.
Reményét fejezte ki Nicolae Ciucă miniszterelnök, hogy csütörtökig beiktatják az új kormányt.
Ciucă felvázolta, hogy megbízatását visszaadja az államfőnek, majd megkezdődnek a kormányváltás előkészületei.
– mondta.
Hozzátette, reméli, hogy legkésőbb csütörtökön megalakul az új kormány, és a döntéshozóknak ismét módjukban áll az ország prioritásaival foglalkozni.
Lemondásának bejelentése után Nicolae Ciucă hétfőn kifejtette, hogy bár vannak olyan dolgok, amelyeket nem sikerült véghezvinnie,
„Mandátumom végén szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akikkel együtt dolgoztam ebben az időszakban. Nem akarom az összes megvalósításunkat felsorolni, mert vannak dolgok, amiket véghezvittünk, és jól jártunk el, de vannak olyan célkitűzések is, amiket nem sikerült megvalósítani, és ezt felvállaljuk” – mondta Ciucă.
Hozzátette, 2021-ben kormányra lépve azt vállalták, hogy megoldanak egy politikai válságot, kezelik a már kialakult válságokat, és most, egy év és közel hét hónap eltelte után szerénység nélkül állíthatják, hogy
Véleménye szerint fontos, hogy a politikai pártok ezután is a politikai stabilitást, a gazdasági fejlődést biztosító döntéseket, intézkedéseket hozzanak, és ennek érdekében párbeszédet folytassanak mindazokkal a társadalmi szereplőkkel, akik hozzájárulnak a az ország zavartalan működéséhez.
A távozó kormányfő végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akikkel együtt dolgozott mandátuma során, megemlítve a szakszervezeteket, az üzleti és az akadémiai szférát, az értelmiséget, a civil szervezeteket és a médiát.
Klaus Iohannis államfő tudomásul vette Nicolae Ciucă kormányfő lemondását, és
– jelentette be hétfőn az Államelnöki Hivatal.
A közlemény szerint az államelnök hétfőn fogadta a Cotroceni-palotában Nicolae Ciucát, aki hivatalosan is benyújtotta lemondását a kormányfői tisztségből.
Klaus Iohannis az új kormány megalakításáig Cătălin Predoiu igazságügyi minisztert bízta meg ügyvivőként a kabinet vezetésével.
Klaus Iohannis elnök keddre a Cotroceni-palotába hívta a parlamenti pártok küldöttségeit, hogy a miniszterelnök-jelöltről egyeztessenek – közölte hétfőn az Államelnöki Hivatal.
A hivatal közleménye szerint az államelnök hétfőn fogadta a Cotroceni-palotában Nicolae Ciucát, aki hivatalosan is benyújtotta lemondását a kormányfő tisztségből.
Romániában megszilárdult a demokrácia, és először fordul elő, hogy a nagy pártok betartják az ígéretüket – mondta a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfőn, miután Nicolae Ciucă miniszterelnök bejelentette a lemondását.
A parlamentben nyilatkozó Marcel Ciolacu köszönetet mondott a Nemzeti Liberális Párt elnökének, Nicolae Ciucának, hangsúlyozva, hogy
„Ez az első alkalom, amikor a legjelentősebb politikai pártok vezetői betartják az ígéretüket, és mi büszkék lehetünk erre, függetlenül attól, hogy miként tekintjük a helyzetet” - fogalmazott.
A PSD elnöke örömét fejezte ki, hogy a kormányfővel közösen sikerült megtalálniuk a legjobb megoldásokat a tanügyi sztrájk lezárására, és így
Mint mondta, Nicolae Ciucával abban állapodtak meg, hogy pénteken folytatják a tárgyalásokat a szakszervezeti vezetőkkel és a munkaügyi miniszterrel, és az ígéreteknek megfelelően július 15-éig elkészül az új ágazati bértábla.
A koalíciós egyezmény esetleges módosításával kapcsolatos felvetésre Ciolacu leszögezte, a koalíciós megállapodásokra a parlamenti többség biztosításáért van szükség.
– jelentette ki. Hozzátette: nem lehet eltekinteni attól, hogy egyes miniszterek - például Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter – nagyon jó eredményeket értek el, ezért nekik folytatniuk kell a munkát.
Megjelent hétfő este a Hivatalos Közlönyben az elnöki dekrétum, amellyel Klaus Iohannis államfő tudomásul vette Nicolae Ciucă lemondását, és megüresedettnek nyilvánította a miniszterelnöki tisztséget.
Emellett megjelent a Hivatalos Közlönyben a Cătălin Predoiu ügyvivő kormányfői kinevezéséről szóló dekrétum is. Az igazságügyi miniszter az új kormány megalakulásáig látja el a miniszterelnöki tisztséget – ismerteti az Agerpres.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!