Bukarest ellenzi az uniós büdzsétervezet megkurtítását

A bukaresti parlament határozatban foglalt állást kedden arról, hogy nem tükrözi Románia célkitűzéseit a Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke által javasolt 2014–2020-as uniós költségvetés-tervezet.

2012. november 20., 18:412012. november 20., 18:41

A törvényhozás két háza együttes ülésen jelentős szavazattöbbséggel fogadta el a határozatot, amelyben szorgalmazza, hogy Traian Băsescu államfő határozottan képviselje a csütörtökön kezdődő EU-csúcson az Európai Bizottság által korábban javasolt költségvetés-tervezetet, amely szerint Románia több pénzt kapna, mint a Van Rompuy által javasolt tervezet szerint.

Victor Ponta miniszterelnök szerint ez utóbbi 7–8 milliárd eurót vonna el Romániától a következő uniós költségvetési ciklusban. A határozat szerint az unió új költségvetésének a szolidaritást és a tagországok közötti lemaradás csökkentését kell erősítenie. „Románia számára elfogadhatatlan, hogy a büdzsé hátrányos megkülönböztetésben részesítse a tagországokat” – olvasható a dokumentumban. A parlament azt követően foglalt állást, hogy a miniszterelnök és Traian Băsescu között vita alakult ki arról, milyen álláspontra helyezkedjen Románia az unió költségvetésével kapcsolatban.

Ponta korábban úgy nyilatkozott, hogy Romániának a vétójogával is élnie kell, ha a Van Rompuy-féle költségvetés-tervezet érvényesül. Kedden Băsescu ismét leszögezte, hogy nem válik hasznára Romániának, ha a vétójog alkalmazásával fenyegetőzik, hiszen akkor azt kockáztatja, hogy az EU-csúcsot megelőző tárgyalásokból eleve kirekeszti magát.

Az EU-csúcson Băsescu képviseli Romániát. Becslések szerint az EU 2007 és 2013 között 34 milliárd eurót bocsátott Románia rendelkezésére, az új büdzsétervezet szerint Bukarest 40–45 milliárd euróra számíthat. Ez az összeg azonban minden bizonnyal nő majd, kérdéses viszont, hogy mennyivel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. február 14., szombat

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz

A 2026-os év a győzelem éve lesz: a győzelem éve a családoknak, a jobboldalnak, a Fidesznek és a győzelem éve Magyarországnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszéde végén szombaton Budapesten, a Várkert Bazárban.

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban

George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan államfő, aki szerint ez sokat elárul a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének külföldi megítéléséről.

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban
2026. február 09., hétfő

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz
2026. február 09., hétfő

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban

Mintegy hárommilliárd maszkot semmisítettek meg Németországban, olyan védőeszközöket, amelyeket a koronavírus-világjárvány idején szereztek be, de nem használták fel és időközben lejártak – jelentette be a múlt héten a német kormány.

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit

A benne ülő ötéves kisfiúval együtt lopott el egy autót egy húszéves férfi a Pest vármegyei Sülysápon szerdán, majd a gyermeket hat kilométerrel arrébb Úriban egy bolt előtt magára hagyta és továbbhajtott.

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit
2026. január 30., péntek

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban

Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban
2026. január 29., csütörtök

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök

Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben – közölte a katalán rendőrség.

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban
2026. január 19., hétfő

Két román állampolgár sérült meg a spanyolországi vasúti balesetben

Két román állampolgár könnyebb sérüléseket szenvedett a spanyolországi Córdoba térségében történt vasúti balesetben – erősítette meg hétfőn a külügyminisztérium.

Két román állampolgár sérült meg a spanyolországi vasúti balesetben
2026. január 19., hétfő

Súlyos vonatbaleset Spanyolországban, csaknem negyvenen vesztették életüket

Halálos vonatbaleset történt a dél-spanyolországi Córdoba közelében, amelyben legkevesebb 39 ember életét vesztette, a sérültek száma hetven fölött van, legalább 24 ember sérülése súlyos, közülük négy kiskorú – írja az EFE spanyol hírügynökség.

Súlyos vonatbaleset Spanyolországban, csaknem negyvenen vesztették életüket
Hirdetés