Hirdetés
Hirdetés

Bővül az egészségügyi szolgáltatások palettája

Nagyobb hangsúly fektetnek a betegségmegelőzésre. Júliustól a 18-39 éves korosztályba tartozók is évente mehetnek prevenciós konzultációra •  Fotó: Barabás Ákos

Nagyobb hangsúly fektetnek a betegségmegelőzésre. Júliustól a 18-39 éves korosztályba tartozók is évente mehetnek prevenciós konzultációra

Fotó: Barabás Ákos

Nagyobb hangsúlyt fektetnek a megelőzésre és több új szolgáltatás is megjelenik az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt egészségügyi szolgáltatások közt – július elsején érvénybe lépnek az új egészségügyi keretszerződés előírásai.

Széchely István

2023. június 28., 08:122023. június 28., 08:12

Az egészségügy szinte minden ágában változásokat hoz a rendszer működését szabályozó, néhány nap múlva alkalmazásba lépő új keretszerződés.

Az eddiginél nagyobb jelentőséget és finanszírozást fordítanak

  • a betegségmegelőzésre (prevencióra) irányuló egészségügyi szolgáltatásokra,

  • javítják a szolgáltatásokhoz való hozzáférést az alapcsomag kiterjesztésével,

  • módosul a háziorvosi ellátás finanszírozása és ösztönzik a vidéken történő praktizálást,

  • a kórházi ellátás pedig új szolgáltatásokkal bővül.

Hirdetés

Néhány újdonságról

Az egyik újdonság az, hogy a 40-60 éves korosztály esetében bővülnek a gyakori betegségek megelőzését célzó szolgáltatások az egészségügyi alapellátásban. Az említett korosztályba tartozók

a szív- és érrendszeri, valamint az agyi és érrendszeri betegségek, onkológiai, cukor-, illetve vesebetegségek kialakulásának a lehetőségét időben feltáró, valamint a mentális és reproduktív egészség felmérésére irányuló konzultációkon vehetnek részt.

A 60 évnél idősebbek esetében a prevenciós konzultációk a halálos kimenetelű kardiovaszkuláris betegségek megelőzésére, a csontritkulás, vizeletinkontinencia, a demencia és a depresszió kockázatának felmérésére is kiterjednek.

A 18-39 éves korosztályba tartozók évente ingyenes megelőző konzultáción vehetnek részt, és a betegségmegelőzés érdekében

a háziorvosok az eddiginél szélesebb skáláról javasolhatnak ingyenes paraklinikai vizsgálatokat az egészségbiztosítással rendelkezők számára.

„Számos olyan újdonság van, amely a megelőzés irányába tolja az egész rendszer filozófiáját. Kérdés, hogy a jelenlegi leterheltség mellett, és figyelembe véve azt is, hogy csökkent a családorvosok száma, miként és mennyi idejük marad ezekre a szolgáltatásokra. A lehetőség megteremtődött, ez nagyon fontos, és

Idézet
valójában az egész egészségügyi rendszer ebbe az irányba kellene forduljon, hiszen sokkal jobb megelőzni egy betegséget, mint kezelni, tehát a megelőzés a legfontosabb.

Ebbe az irányba folyamatosan történtek lépések, most radikálisabb lépés történt, ami a lehetőségek szintjén egyértelműen megmutatkozik – minden korosztálynak más és jobb lehetőségei vannak az új keretszerződés értelmében” – beszélt az új szabályozás szemléletéről a Székelyhonnak Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Nő a finanszírozás az alapellátásban, vidékre csábítják a kezdő orvosokat

Az új keretszerződés változásokat hoz az egészségügyi alapellátás finanszírozásában is:

a háziorvosi rendelők bevétele az eddigi 50-50 százalékos részarány helyett 35-65 százalékos arányban áll majd össze a fejkvótás (az adott orvoshoz feliratkozott biztosított páciensek száma alapján kiszámolt), illetve az elvégzett szolgáltatásokra kapott finanszírozásból.

Egyébként mindkét típusú finanszírozás tarifája nő július elsejétől, így jóval 20 százalék fölött lesz a háziorvosok jövedelmének a növekedése – közölte Duda Tihamér.

Amint arról már számtalan alkalommal írtunk az elmúlt években, a háziorvoshiány a vidéki településeken egyre hangsúlyosabban tapasztalható. Ezt is próbálják mérsékelni az új keretszerződéssel:

50 százalékkal nagyobb finanszírozást biztosítanak azoknak a háziorvosoknak, akik vidéken kívánnak dolgozni; azoknak pedig, akik olyan települést választanak, ahol nincs más háziorvos vagy rendelő, 100 százalékkal nagyobb finanszírozást biztosítanak, mint a városi rendelőknek.

Az említett bónusz a fejkvóta tarifájára vonatkozik, a bónusz hányadának a megállapításánál ugyanakkor még számos tényezőt figyelembe vesznek, például azt is, hogy az adott település mennyire megközelíthető.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Csökkenhetnek a laboratóriumok várólistái

Új szolgáltatások bevezetésével bővül a kórházi járóbeteg-szakrendelők ellátási palettája is, ugyanakkor azt is előírja az új keretszerződés, hogy

a fizikoterápiás és rehabilitációs szakrendelőkben minden szolgáltató köteles naponta legalább 7 órás, azaz hetente 35 órás munkaprogramot biztosítani.

A járóbeteg-szakellátás részeként működő paraklinikai szakrendelők – például laboratóriumok – esetében jelentősen bővül az elszámolható vizsgálatok csomagja, és a szolgáltatók szerződést köthetnek az egészségbiztosítási pénztárral mobil gyűjtőpontok működtetésére is.

Idézet
Természetesen több pénzt fog kapni az a laboratórium, amelynek több vegyésze, orvosa van, modernebb, újabb felszereltséggel rendelkezik, ezek mind pluszpontot jelentenek”

– mondta Duda Tihamér arról a pontrendszerről beszélve, amelyet alkalmazva felmérik a laboratóriumok helyzetét az új keretszerződés megkötése előtt. Az újdonságokkal kapcsolatban hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy egyre több vizsgálat elszámolása kerül ki a laboratóriumoknak biztosított havi alapfinanszírozásból, így

több szolgáltatást végezhetnek el a laboratóriumok, mint eddig és egyes pácienskategóriák sem kell várakozzanak az ingyenes szolgáltatásokra.

Július elsejétől ugyanakkor a laboratóriumok a vizsgálati eredményeket e-mailben is elküldhetik a beteg kezelőorvosának.

Kiterjedtebbé válik az otthoni ellátás

Az egynapos kórházi ellátásban több mint száz új szolgáltatással bővül az orvosi szolgáltatások listája, és

általánosan kötelezővé válik, hogy a kórházaknak legkevesebb heti 5 napos és napi 7 órás nappali kórházi programot kell biztosítaniuk, legalább egy szakorvos jelenléte mellett.

Az otthoni orvosi és palliatív ellátás esetében júliustól lehetőség lesz arra, hogy a biztosított az általa bejelentett helyen kapja meg az ellátást, függetlenül attól, hogy melyik megye egészségbiztosítási pénztárának a nyilvántartásában szerepel. Ugyanakkor

90-ről 180 napra nő az az időtartam, amely alatt a 18 év alattiak otthoni orvosi, illetve palliatív ellátásban részesülhetnek.

Az egészségbiztosítási alapcsomag is bővül, új gyógyászati segédeszközök is bekerülnek abba július elsejétől.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 07., péntek

Kormányközi nukleáris megállapodást ír alá Magyarország és az USA külügyminisztere

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

Kormányközi nukleáris megállapodást ír alá Magyarország és az USA külügyminisztere
Hirdetés
2025. november 05., szerda

Öten meghaltak egy vasúti átjárónál történt balesetben Magyarországon

Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.

Öten meghaltak egy vasúti átjárónál történt balesetben Magyarországon
2025. november 04., kedd

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke
2025. november 04., kedd

Meghalt a kórházban a Rómában hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás

A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.

Meghalt a kórházban a Rómában hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás
Hirdetés
2025. október 30., csütörtök

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort

A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort
Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort
2025. október 30., csütörtök

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort

2025. október 28., kedd

Minden jegy elkelt a magyar–ír vébéselejtezőre, székelyföldi szurkolók is sorra kerültek

Elfogytak a rendelkezésre álló jegyek a magyar labdarúgó-válogatott utolsó világbajnoki selejtezőmérkőzésére, melyet az ír csapattal játszik november 16-án a Puskás Arénában. Székelyföldi szurkolóknak is sikerült jegyet vásárolniuk.

Minden jegy elkelt a magyar–ír vébéselejtezőre, székelyföldi szurkolók is sorra kerültek
2025. október 28., kedd

Kisrepülőgép zuhant le Kenyában, nyolc magyar állampolgár is az áldozatok között van

Nyolc magyar és két német állampolgár, valamint a kenyai kapitány tartózkodott azon a kisrepülőgépen, amely lezuhant kedden Kenya partvidékén, a légikatasztrófának nincsenek túlélői – közölte a gépet üzemeltető Mombasa Air Safari légitársaság.

Kisrepülőgép zuhant le Kenyában, nyolc magyar állampolgár is az áldozatok között van
Hirdetés
2025. október 27., hétfő

Szexuális bűncselekményekért összesen 74 év börtönre ítélték egy román bűnbanda tagjait Skóciában

Súlyos börtönbüntetésekre ítéltek hétfőn Skóciában öt román állampolgárt szexuális bűncselekményekért, embercsempészetért és kelet-európai nők prostitúcióra kényszerítéséért.

Szexuális bűncselekményekért összesen 74 év börtönre ítélték egy román bűnbanda tagjait Skóciában
2025. október 26., vasárnap

Az európai ország, ahol két miniszter is lemondott azonnal egy gyilkossági ügy miatt

Lemondott vasárnap Andreja Katic szlovén igazságügyi miniszter és Bostjan Poklukar belügyminiszter, miután előző nap hajnalban az ország délkeleti részén található Novo Mesto városban meggyilkoltak egy férfit.

Az európai ország, ahol két miniszter is lemondott azonnal egy gyilkossági ügy miatt
2025. október 26., vasárnap

Hiperszonikus nukleáris fegyver tesztelését jelentették be az oroszok

Tesztelték a Burevesztnyik hiperszonikus, pilóta nélkül manőverező repülőgépet október 21-én – jelentette Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke Vlagyimir Putyin elnöknek vasárnap egy vezetési ponton.

Hiperszonikus nukleáris fegyver tesztelését jelentették be az oroszok
Hirdetés