Közel jár már a kétszázhoz a székelyudvarhelyi készruhaiparból elbocsátott alkalmazottak száma. Helyzetük nem rózsás, ugyanis az új gyár indításával kapcsolatos remények szertefoszlani látszanak, és kevés a munkalehetőség a városban, illetve a környékén.
Csak a szerencsén múlhatott, hogy korábban nem történt olyan súlyos hiba a Parajdon zajló munkálatok során, mint szerdán. Miként fordulhatott elő, hogy a szakértői tanácsokat felrúgva ökológiai katasztrófa szélére sodorta a térséget a kivitelező?
Beruházásokat vett közvagyonba Székelyudvarhely, jövedelemadó- és áfa-visszaosztásokból származó támogatást foglaltak bele a költségvetésbe, és elfogadták a városnapokon zajló kereskedelmi tevékenységek szabályzatát az önkormányzat keddi ülésén.
Maradnak a biztonsági intézkedések, a bánya állapota lassan romlik, a nemzetközi szakértők megkezdték a munkát, és egyelőre csak napi hatórás vízszolgáltatást tudnak biztosítani a Kis-Küküllő menti településeken, ahol megnőtt a víz sótartalma.
Az eredeti határidő végéig az érintett gazdák több mint 96 százaléka benyújtotta az APIA-hoz az idei mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó kérelmét. Az ügynökség megyei vezetője az ügymenet tolódása miatt nem örül a határidő meghosszabbításának.
Hódok, vidrák, környezetvédelmi civil szervezetek, és a bányakatasztrófa megelőzésének meghiúsítása – sok szóbeszéd terjed arról, hogy védett vadfajok óvása is hozzájárult a parajdi sóbányával történt tragédia bekövetkezéséhez. De mi az igazság?
Találtak egy megoldást a patak gyors elvezetésére, de nincs idő a tétlenkedésre – mondta a Székelyhonnak Deák György, aki számára az a dühítő, hogy a parajdi bányakatasztrófa már a harmadik, ami a prognózisai ellenére bekövetkezett.
Nem csak a parajdi, a sóvidéki, a teljes székelyföldi turizmusra kihat a katasztrófa, ami a térség legfontosabb idegenforgalmi desztinációjával történt. Az ágazatban elkerülhetetlen bevételkiesésekkel számolnak, de újratervezéssel is.
Versenyt futunk az idővel – ismételte el többször is a sóbánya igazgatója, miközben arról beszélt, hogyan próbálják megmenteni a Telegdy-bányát. Alatta addigra már feltelt a bánya mind a hét szintje, és később a munkálatok helyszínét is elérte víz.
Elöntötte a víz a sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek a megmentésében még bíztak Parajdon. Átszakadhatott a napokban felépített gát a nagy nyomás alatt.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.
A normálisnak a százszorosára nőtt vízhozammal tört be a parajdi sóbányába a Korond-patak, ami a nagy esőzések következtében utat tört magának a mélybe. Már a látogatói szintről is kimentették, amit lehetett.
Több panzió bezárt, mert turisták hiányában nem tudják fizetni az alkalmazottakat. A parajdi sóbánya bezárása miatt az idei a legrosszabb turisztikai szezon a településen, ahol most még az időjárás is keresztülhúzza a vendéglátásból élők számításait.
Az éjszakai légzéskiesés kezelésére szolgáló készülék is megtalálható már az egészségbiztosítási pénztár által finanszírozott gyógyászati segédeszközök között, és amióta felkerült erre a listára, folyamatosan nő az igény iránta.
Jó ütemben halad Hargita megyében a mezőgazdasági támogatások igénylése, nincs akadálya annak, hogy a hónap végéig minden kérelmet iktassanak, így a megyei APIA-nál tartják az eredeti tervet. A gazdák több mint 80 százaléka már leadta kérelmét.
Annyi traktor van Hargita megyében, hogy egy ekkora gépparkkal a meglévő területnek a többszöröse is megművelhető lenne. A minőséget illetően még jócskán vannak kihívások, de a régi, U445-ösök mellett már önvezérlő traktorokat is találni a földeken.
Még a méz kipergetését is nehezen tudják elvégezni a méhészek a hideg májusi idő miatt. A méhek gyakran a kaptárakban maradnak, és felélik, amit korábban gyűjtöttek. Ha nem javul az időjárás, kiegészítő táp hiányában éhen pusztulnak a méhcsaládok.