Astra: megvan a mentőterv

Mintegy 490 millió lejes (110 millió eurós) tőkeemelésre kötelezi az Astra biztosítótársaságot a KPMG felügyeleti biztos, amelynek döntése alapján a társaságnak első körben 70 millió lejt kell befektetnie. 

2014. április 08., 17:542014. április 08., 17:54

A Dan Adamescu üzletember tulajdonában lévő biztosító tőkéje jelenleg 192,7 millió lej. A felügyeleti biztosnak az Astra átszervezésére vonatkozó stratégiáját hétfőn a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) is jóváhagyta.

„A felügyeleti biztos széleskörű vizsgálatot végzett a biztosítótársaság pénzügyi helyzete terén, amelynek célja az volt, hogy nyilvánvalóvá váljanak az átszervezéshez szükséges konkrét intézkedések” – számolt be közleményében a KPMG tanácsadó cég.

A biztos ugyanakkor bizonyos hitelek sürgős behajtását is elrendelte, a biztosítónak emellett csökkentenie kell a természeti katasztrófák esetén fedezendő tőkeszükségletét. A közlemény szerint a továbbiakban összehívják az Astra részvényeseit, akik kijelölik a tőkeemeléssel megbízott biztosukat.

Az ASF vezetői február végén jelentették be, hogy felügyeleti biztost – a KPMG tanácsadó céget – rendeltek ki a biztosítótársaság élére. A hatóság indoklása szerint a tőkeemelésre azért van szükség, mert a több mint 3 millió ügyféllel rendelkező, piacvezető társaság nem lenne képes fedezni a tömeges kárigényeket egy rendkívüli esemény bekövetkezte esetén.

Dan Adamescu ennek nyomán úgy vélekedett, „a pénzügyi hatóság maffiamódszerekkel dolgozik, az elfogadhatatlan intézkedés pedig nemzetközi sokkot fog okozni.” Adamescu azt is elmondta: bíróságon kíván fellebbezni a pénzügyi hatóság döntése ellen.

A tőkeemelés megvalósításáig az Astra – az államkötvény-vásárlást és a banki letétet leszámítva – nem eszközölhet semmilyen beruházást, ugyanakkor bármilyen értéktárgy vagy részvénye eladásához igényelnie kell az ASF beleegyezését.

Az Astrának ezzel párhuzamosan egyéb gondjai is adódtak: amint arról nemrég beszámoltunk, a hazai autójavító műhelyek bojkottálják a biztosító működését. A műhelyek mintegy harmada visszautasítja az Astránál biztosított gépkocsik javítását, ugyanis a társaság nem fizet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 16., vasárnap

Busztragédia Magyarországon több halálos áldozattal

Több ember is életét vesztette az M3-as autópályán szombatról vasárnapra virradó éjszaka történt buszbalesetben – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI megkeresésére.

Busztragédia Magyarországon több halálos áldozattal
Hirdetés
2026. augusztus 15., szombat

Milliárdos házaspár adományából avatták fel Európa legmagasabb Mária-szobrát – videóval

Óriási Mária-szobrot avattak fel a közép-lengyelországi Torun városához közeli Konotopie faluban. A lengyel milliárdos házaspár adományából megvalósult, 55,6 méter magas emlékmű Európa legnagyobb ilyen jellegű emlékművének számít.

Milliárdos házaspár adományából avatták fel Európa legmagasabb Mária-szobrát – videóval
2026. augusztus 13., csütörtök

Energiaügyi előrejelzés: most még nőhet az olajár, de megbecsülték, mikorra rendeződhet a helyzet

Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.

Energiaügyi előrejelzés: most még nőhet az olajár, de megbecsülték, mikorra rendeződhet a helyzet
2026. augusztus 09., vasárnap

Nem csak nálunk van gond: történelmi mélyponton az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának szintje

Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.

Nem csak nálunk van gond: történelmi mélyponton az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának szintje
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

A Tate-testvérek szabadlábra helyezését kérik ügyvédeik

Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.

A Tate-testvérek szabadlábra helyezését kérik ügyvédeik
2026. július 31., péntek

Migrációs válság Ceutában: több tízezer határsértő jutott be a spanyol városba Marokkó felől

Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.

Migrációs válság Ceutában: több tízezer határsértő jutott be a spanyol városba Marokkó felől
2026. július 28., kedd

Szentségtörő üzenetek és vandalizmus a medjugorjei Mária-szobornál – térfigyelő rögzítette a gyújtogatást

Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.

Szentségtörő üzenetek és vandalizmus a medjugorjei Mária-szobornál – térfigyelő rögzítette a gyújtogatást
Hirdetés
2026. július 19., vasárnap

Őrizetbe vették a Romániában is súlyos bűncselekményekkel vádolt Tate testvéreket

Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.

Őrizetbe vették a Romániában is súlyos bűncselekményekkel vádolt Tate testvéreket
2026. július 17., péntek

Mostantól börtönök őrzésére is használhatóak a nílusi krokodilok Izraelben

Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.

Mostantól börtönök őrzésére is használhatóak a nílusi krokodilok Izraelben
2026. július 15., szerda

Zelenszkij: Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra tervezi emelni dróngyártási kapacitását

Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.

Zelenszkij: Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra tervezi emelni dróngyártási kapacitását
Hirdetés