
Fotó: Both Ildikó
A Magyar Népfőiskolai Collegium (MNC) elnöksége és a Magyar Református Egyházak Tanácskozó Zsinatának (MRETZS) elnöksége felszólította az illetékes román hatóságokat, hogy semmisítsék meg a Református Sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaállamosításáról hozott bírósági határozatot – közölte az MNC.
2012. augusztus 28., 16:392012. augusztus 28., 16:39
Az MNC és a MRETZS, csatlakozva a Romániai Református Egyház zsinatához és a Romániában élő Keresztyén Egyházak Közösségéhez, követelik, hogy a visszaállamosítások kísérletét azonnal szüntessék meg, és a jogállamiságot maradéktalanul tartsák meg Romániában. Mint írták, köztudott, hogy Románia az Európai Unióhoz való csatlakozásakor hatalmas igazságtalanságok és hiányosságok kiküszöbölésére tett ígéretet.
„Megbotránkozással szembesülünk azzal, hogy Romániában – ahelyett, hogy teljesítenék a felvállalt intézkedéseket – visszarendező erők hatására, a kommunista diktatúra jegyei jelentkeznek”. A közleményben úgy fogalmaztak: „nem hagyjuk szó nélkül, hogy mindaz, ami jelenleg Romániában történik, a jogállamiság eszméje ellen való durva támadás, egyben az Európai Unióban élő polgárok ellen való bűncselekmény”.
Korábban a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége az erdélyi magyarság megfélemlítését szolgáló intézkedésnek nevezte az egyháznak korábban kormányrendelettel, jogszerűen visszaszolgáltatott sepsiszentgyörgyi kollégium újraállamosítását elrendelő ítéletet. Szintén kedden kibocsátott közleményében a Lehet Más a Politika (LMP) leszögezte: parlamenti frakciója tiszteletben tartja a román állam bíróságának függetlenségét, de a Székely Mikó Kollégium ügyében hozott példátlan ítéletét elfogadhatatlannak tartja, és a szeptember 1-jén, Sepsiszentgyörgyön tüntetőket támogatásáról biztosítja, valamint az ügy európai szintű képviseletéhez is minden segítséget megad.
„Pártcsaládunkon, az Európai Parlament zöld frakcióján keresztül uniós szinten is támogatni fogjuk Winkler Gyula, Sógor Csaba és Tőkés László EP-képviselők beadványát, hogy az EU is minél komolyabb figyelemmel kísérje az ügy további fejleményeit” – szerepel a magyarországi ellenzéki alakulat állásfoglalásában.
Bukarest és Kijev egyaránt tagadta kedden Moszkva vádjait, miszerint Ukrajna és Nagy-Britannia egy közös titkosszolgálati akcióval el akart téríteni egy orosz vadászrepülőgépet – írja az Agerpres az AFP hírügynökségre hivatkozva.
Lezuhant egy török katonai teherszállító repülőgép kedden Georgia légterében, az Azerbajdzsánnal közös határ közelében. A zuhanást szemtanúk filmezték le.
Elfogták hétfőn Olaszországban az itthon börtönbüntetésre ítélt, de szökésben lévő maneleénekes Dani Mocanut és a testvérét.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.
Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.
Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.
A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.
A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.
Elfogytak a rendelkezésre álló jegyek a magyar labdarúgó-válogatott utolsó világbajnoki selejtezőmérkőzésére, melyet az ír csapattal játszik november 16-án a Puskás Arénában. Székelyföldi szurkolóknak is sikerült jegyet vásárolniuk.
Nyolc magyar és két német állampolgár, valamint a kenyai kapitány tartózkodott azon a kisrepülőgépen, amely lezuhant kedden Kenya partvidékén, a légikatasztrófának nincsenek túlélői – közölte a gépet üzemeltető Mombasa Air Safari légitársaság.
szóljon hozzá!