A mese legyen életünk fűszere

•  Fotó: Iochom Zsolt

Fotó: Iochom Zsolt

A csíkszeredai Nagy István Művészeti Iskolában március 7-én, március 8-án pedig a József Attila Általános Iskolában tartottak mesemondó napot. Székelyföldön is körbe-körbe vándorol a Meseszer elnevezésű, stafétaszerű társasjáték.

Péter Beáta

2011. március 08., 17:502011. március 08., 17:50

2011. március 08., 19:212011. március 08., 19:21

Tekintse meg galériánkat!

Az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár gyermekkönyvtára 2009 novemberében indította útjára a Meseszer társasjátékot. A kezdeményezés célja, hogy a népmese a legősibb formában, vagyis szájról szájra terjedjen tovább és maradjon fent. Akárcsak a mesékben, a játékba bekapcsolódók három szabálynak kell eleget tegyenek: a mesét tovább kell adni két másik településnek, magyar népmeséről lehet szó, és a hagyományos mesélés módszerével kell továbbadni, vagyis „fejből” mondani.

„Mindezt pedig azért, hogy se szeri, se száma ne legyen a mesemondásnak, hogy szépszerével összegyűljünk mesélni, mesét hallgatni, csak úgy, jól érezni magunkat. Hogy a mese legyen fűszere életünknek, gyógyszere rosszkedvünknek, ékszere nyelvünknek” – írják az egri kezdeményezők. „Hogy népmeséink hatalmas fészerében mindenki szert tehessen a maga szerére, amivel szertelenségeit csillapíthatja, netán amin elméjét tornáztathatja. Mert úgy látjuk, időszerű már, hogy a mesemondás ősi szertartásával ez a magunkfajta emberi szerzet felszerelje magát mindazzal, amit a mesékből megszerezhet: emberséggel, kitartással, türelemmel, az újrakezdés képességével, erkölcsi renddel, humorral, töretlen elszántsággal.”

Csíkszeredában először a Márton Áron Gimnázium könyvtára vette át a stafétát, majd a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolának és a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Líceumnak adta tovább. Ez utóbbitól kapta a csíkszeredai Nagy István művészeti iskola és a József Attila Általános Iskola is. A Meseszer lebonyolítását általában minden tanintézményben a könyvtárosok vállalják fel, és a mesékből ihletődve, még valamilyen más tevékenységgel is összekötik a mesemondást.

A Nagy István művészeti iskolában a stafétaátadáskor húsz diák mondott magyar népmesét, valamint kalákát is szerveztek, amelynek keretében kukoricabontás, rongyvágás zajlott, valamint a gyerekek kipróbálhatták a fonás fortélyait, amelyet fonóasszonyok mutattak meg nekik. A mesemondás stafétája a művészetiből a csíkmadarasi Kiss Ferenc Általános Iskolába és a gyergyóremetei Fráter György Általános Iskolába vándorolt.

A József Attila Általános Iskolában 19 kisdiák mesélt a résztvevőknek, miközben az iskola énekkara, a Csicsergők gyerek- és népdalokkal tette még színesebbé a rendezvényt. „Tekintettel a mai nap jelentőségére, lévén, hogy húshagyó kedd van, záróakkordként közösen búcsúztattuk el a telet, az iskola udvarán farsangtemetésre került sor, énekeltünk, volt siratás, majd szalmabáb-égetés is” – tájékoztatott az iskola könyvtárosa. Innen a Meseszer stafétája a szentegyházi Mártonffi János Általános Iskolához és a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Általános Iskolához került.

A kezdeményezők elképzelése egyre inkább valóra válik: „Szaporodjanak hát a MESESZERŰ alkalmak kényszer nélkül szerről szerre, dombról dombra térben és időben egyaránt, legyen ebben játékostársunk felnőtt és gyermek, asszony és ember, jószerével mindenki, akinek kedve van hozzá.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 01., hétfő

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt

Késelésig fajult egy konfliktus vasárnap éjjel Madéfalván, a 44 éves áldozatot kórházba vitték, ám az orvosok erőfeszítései ellenére a férfi hétfőn életét vesztette – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt
Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt
2025. szeptember 01., hétfő

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt

2025. szeptember 01., hétfő

Körforgalmakat szeretnének kialakítani Csíkszentkirályon

Két útkereszteződésben is körforgalmat szeretne kialakítani a csíkszentkirályi önkormányzat, hogy biztonságosabb legyen az autós közlekedés, csakhogy egyik esetben az országos útügy, a másikban pedig a Hargita Megyei Tanács az illetékes.

Körforgalmakat szeretnének kialakítani Csíkszentkirályon
2025. augusztus 31., vasárnap

Elhunyt egy férfi szombat este a csíksomlyói nyeregben

Hosszú ideig próbálták megmenteni annak a férfinek az életét, aki szombat este az István, a király koncert helyszínére menet rosszul lett, és végül elhunyt.

Elhunyt egy férfi szombat este a csíksomlyói nyeregben
2025. augusztus 31., vasárnap

Ismét jelesre vizsgáztak a csíksomlyói nyeregbe látogatók

Mintha nem is lett volna több ezer ember a csíksomlyói hegynyeregben szombat este, olyan érintetlennek tűnik a terület.

Ismét jelesre vizsgáztak a csíksomlyói nyeregbe látogatók
2025. augusztus 31., vasárnap

Láng, dal, összetartozás – István, a király Csíksomlyón

A csíksomlyói nyeregben újra megelevenedett a rockopera, amely nemzedékek óta összeköt bennünket. Tízezrek énekelték együtt a dalokat, a fények és a himnuszok pillanatai pedig örökre beégtek az emlékezetbe.

Láng, dal, összetartozás – István, a király Csíksomlyón
2025. augusztus 30., szombat

Így érkeztek a nézők az István, a király koncertre – frissítve

Egyre többen érkeznek a nyeregbe, családok, több generáció. Sokan vannak, akik már a korábbi István, a király rockoperán is jelen voltak.

Így érkeztek a nézők az István, a király koncertre – frissítve
2025. augusztus 30., szombat

Vadhajtási akcióval biztosítják az István, a király koncert helyszínét

A biztonság áll a középpontban a ma esti István, a király koncert előtt Csíkszeredában. Korodi Attila polgármester tájékoztatása szerint a rendezvény zavartalan lebonyolítása érdekében kora reggel vadhajtási akciót hajtottak végre a környéken.

Vadhajtási akcióval biztosítják az István, a király koncert helyszínét
2025. augusztus 30., szombat

Idén is indul a Lábbusz program Csíkszeredában

Biztonságosan és jókedvvel indulhatnak iskolába a csíkszeredai diákok, hiszen szeptember 9-én ismét elindulnak a Lábbusz járatai, amelyekhez a régi résztvevők mellett új jelentkezőket is várnak a szervezők.

Idén is indul a Lábbusz program Csíkszeredában
2025. augusztus 30., szombat

István és Koppány hangja újra összecsendül a csíksomlyói nyeregben

Szombat este ismét benépesül a csíksomlyói nyereg: az István, a király koncertváltozata Feke Pál és Dolhai Attila főszereplésével érkezik Székelyföld szakrális terébe. A produkció egyszerre ígér látványos zenei élményt és közös ünnepet.

István és Koppány hangja újra összecsendül a csíksomlyói nyeregben
2025. augusztus 29., péntek

Minden, amit tudni érdemes, mielőtt a csíksomlyói nyeregbe indulna koncertezni

Útlezárások, parkolási lehetőségek, különjáratok – minden, amit tudni érdemes arról, szombaton hogyan lehet eljutni a csíksomlyói nyeregbe, az István, a király-koncertre.

Minden, amit tudni érdemes, mielőtt a csíksomlyói nyeregbe indulna koncertezni