Tatarozták a kutya-menhelyet

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Októberben kiürítették, majd belül tatarozták a székelyudvarhelyi önkormányzat által fenntartott, II. Rákóczi Ferenc utcai kutya-menhelyet: a létesítmény most már akár negyven gazdátlan eb befogadására is alkalmas. A menhelyen jelenleg tizennégy kutyát tartanak, s bár az állatok ellátása költséges, elaltatásukhoz csak végső esetben folyamodik a városvezetőség.

Kovács Eszter

2013. december 10., 18:012013. december 10., 18:01

2013. december 10., 19:482013. december 10., 19:48

Ősszel a felújítás céljából üresítették ki a városi állat-menhelyet, akkor a polgármesteri hivatal rendeletére három agresszív és beteg kutyát elaltattak. A tatarozási munkálatokat megelőzően a gazdátlan állatokat felkaroló Ebremény Állatvédő Egyesület önkénteseivel egyeztettek a helyi polgármesteri hivatal illetékesei. „Az állatvédők javaslatára új kenneleket alakítottunk ki, így húsz helyett mintegy negyven kóbor kutya befogadására alkalmas a létesítmény. Továbbá az épület ablakai is kicserélődtek, valamint a betonpadlóra fapaletták kerültek” – sorolta a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.

A 2013/258-as, a kóbor kutyákra vonatkozó törvény értelmében tizennégy napig tarthatók a befogott gazdátlan kutyák, ha pedig ez idő alatt gazdájuk nem jelentkezik, vagy az állatokat nem sikerül örökbe adni, elaltatják őket. A helyi önkormányzatok azonban módosíthatják az időhatárokat, tovább is tarthatják a kutyákat, amennyiben rendelkeznek az ehhez szükséges forrásokkal. A törvény ugyanakkor szigorúan tiltja, hogy a befogott kutyákat újból az utcára engedjék, és előírja, hogy az örökbefogadásnak díjmentesnek kell lennie. Udvarhelyen az AVE Hargita Kft. végzi a kóbor ebek befogását, ennek költsége egyedenként 120 lej. Amennyiben otthonról elkóborolt állatot fognak be, a házi kedvenceket a befogás utáni héten, a befogás költségének megtérítésével visszaigényelhetik gazdáik. Abban az esetben, ha nem jelentkezett a gazda, a kutyákat az Ebremény Állatvédő Egyesület közreműködésével örökbe adják. Amennyiben azonban a kiváltott vagy örökbe adott ebet ismét közterületen kóborolni találják, gazdáját – a törvény értelmében – 5 ezertől 10 ezer lejig terjedő pénzbírsággal sújthatják.

A befogott állatok élelmezése havonta 300–500 lejbe kerül, a költségekhez még hozzájárul a menhely gondnokának fizetése, illetve a fenntartási költségek, valamint a kutyák egészségügyi ellátása. „Bár a törvény kilátásba helyezi a gazdátlan ebek elaltatásának lehetőségét, az erre vonatkozó alkalmazási szabályzat még nem jelent meg, ezért az udvarhelyi polgármesteri hivatal egyelőre nem él ezzel a lehetőséggel” – summázott a sajtóreferens.

A II. Rákóczi Ferenc utcai menhelyen új látvány, viszont a megszokott, fullasztó bűz fogadott: a polgármesteri hivatal alkalmazottja reggelente eteti meg az állatokat, és gondoskodik a kennelek kitakarításáról. „Úgy látjuk, jó úton halad a menhely korszerűsítése, a kennelek kialakítása mellett meszelés is volt, illetve az állatok megfelelő etető- és itatóedényeket is kaptak” – sorolta Kodolányi Enikő, az Ebremény Egyesület munkatársa. Az önkéntes állatvédő korábban hangsúlyozta: a kóborkutya-probléma hosszú távú megoldása érdekében befogni és ivartalanítani, illetve azonosítócsippel kellene ellátni az ebeket, hisz így létre lehetne hozni egy adatbázist, amely a gazdátlan állattok számontartása szempontjából elengedhetetlen lenne. Jelenleg ugyanis nem tudni, Udvarhelyen hány kóbor kutya van.

Egyébként a napokban több lakossági panasz is érkezett szerkesztőségünkbe, hogy a Bethlen-negyedi park környékén újabb kutyafalka tanyázik, mint Kodolányi Enikő elmondta: a tüzelési időszakban ez már visszatérő probléma, az ilyen jellegű észrevételekkel a polgármesteri hivatal illetékes munkatársaihoz lehet fordulni.

A városi menhely bentlakóit, illetve a más gazdira váró kutyákat az Ebremény Állatvédő Egyesület Facebook-oldalán lehet megtekinteni, örökbefogadással kapcsolatosan a 0740–192162-es telefonszámon lehet érdeklődni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 02., szombat

Elvetik a költséges terveket, mégis megújulhat a székelyudvarhelyi közvécé

Túlzónak tartják a korábban elkészített terveket, ráadásul pénz sem lenne azok megvalósítására, így beruházás helyett a karbantartási munkálatok részeként szeretné rendbe hozni a polgármesteri hivatal a városközponti közvécét.

Elvetik a költséges terveket, mégis megújulhat a székelyudvarhelyi közvécé
Hirdetés
2026. május 01., péntek

Időseink emlékei „a munkásosztály ünnepnapjáról” – videó

Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.

Időseink emlékei „a munkásosztály ünnepnapjáról” – videó
2026. április 29., szerda

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen

Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen
2026. április 29., szerda

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen

Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.

Lakóház égett le Szentegyházán
Lakóház égett le Szentegyházán
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

2026. április 27., hétfő

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén

Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén
2026. április 27., hétfő

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen

Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen

Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen
2026. április 25., szombat

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon

Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon
2026. április 23., csütörtök

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen

Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen
Hirdetés