Fotó: László Ildikó
Két speciális berendezés fog érkezni Parajdra ezen a héten, amelyekkel vizsgálatokat végezhetnek a sóbányánál egy biztonságos alaphelyzet meghatározása érdekében. Utóbbi folyamat hónapokba telhet, lezárulásáig viszont nem költözhetnek haza a lakók.
2025. június 10., 16:572025. június 10., 16:57
2025. június 10., 17:022025. június 10., 17:02
Hetekig, sőt hónapokig is eltarthat, amire speciális szeizmológiai berendezésekkel sikerül meghatározni egy biztonságos alaphelyzetet a parajdi sóbányánál, azt megelőzően viszont nem költözhetnek vissza lakásaikba a veszélyzónából evakuált lakók – fejtette ki egy keddi sajtótájékoztatón Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának vezetője. Mint mondta, az említett alaphelyzet meghatározását követően
Arra is kitért, hogy a korábban életbe léptetett biztonsági intézkedéseket nem kell kiterjeszteni, ami jó hírnek számít. Nem kell ugyanis újabb személyeket kiköltöztetni a zónából.
Fotó: László Ildikó
Arról is beszélt, hogy a külföldi szakértők szerdán távozni fognak Parajdról, de továbbra is tartják majd a kapcsolatot a helyi szakemberekkel.
Bogdan Gruia Ivan gazdasági miniszter mindenkinek megköszönte a segítséget, aki részt vett mostanig a helyzet stabilizálásában. Elmondta, a polgármester bevonásával dolgoznak azon, hogy miként tudnak segíteni a bányakatasztrófa miatt bajba jutott, mintegy kétszáz vállalkozásnak.
Fotó: László Ildikó
Arra is kitért, hogy
A munkálat azonban mindenképp csak a Korond-patak elterelését követően történhet meg.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter hangsúlyozta, mindenképp prioritást élvez, hogy mielőbb megszüntessék a sós víznek a Korond-patakba való jutását, hiszen ennek természetvédelmi hatásai is vannak, nem beszélve arról, hogy ivóvíz nélkül maradtak a Kis-Küküllő menti települések lakói.
Fotó: László Ildikó
A Kis-Küküllő egyébként nincs közvetlen kapcsolatban a bányával, csak a Korond-patak révén. Sajnos azonban
A kétcsöves patakelvezetés mellett – amelynek megoldása folyamatban van – egy másik rendszer kiépítésére is szükség van a mederben, ezek azonban csak ideiglenes megoldást jelentenek.
A végső megoldást a patak felső szakaszán kiépítendő vésztározórendszer,
illetve a medernek a szorosból való teljes elterelése jelentik.
Utóbbi két munkálat tanulmányainak az elkészítését már megkezdte a környezetvédelmi minisztérium, ugyanakkor a kivitelezéshez még valószínűleg évekre lesz szükség.
Fotó: László Ildikó
Az elmondottakat Petres Sándor prefektus is megerősítette a sajtónak.
Nőnek a kráterek
Ismét megnézhette a sajtó a problémás bányarészt, igaz, hogy már a korábbi napokhoz képest jóval kevesebben jöttek el. A helyszínen jól látszik, hogy egyre csak nőnek a meglévő kráterek, ráadásul újak is keletkeztek. Mindemellett azért annak is van látszata, hogy a kivitelező dolgozik a probléma elhárításán.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Többen is megsérültek egy Felsősófalván történt autóbalesetben pénteken délelőtt.
Érdemes zajt kelteni, ha a Székelyudvarhely melletti erdőkben és mezőkön bóklászunk, hiszen több mint húsz medve él a város környékén. Folyamatosak a nagyvadak miatti kárjelentések Udvarhelyszéken, a helyzet pedig fokozódni fog.
A reggeli órákban történt újabb födémbeszakadások vizet szorítottak ki a régi bánya tárnáiból, növelve a Korond-patak vizének sótartalmát – számolt be csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján Petres Sándor.
Énekszóval érkeztek a keresztalják Udvarhelyszék legjelentősebb zarándoknapjára, az úrnapi búcsúra csütörtökön. A hagyományos ünnepen idén Fábry Kornél, magyarországi püspök osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel.
A magyarországi kutatók friss vizsgálatai szerint csekély, évi néhány milliméteres felszínmozgás zajlik Parajd térségében. A műholdas mérések stabil területeket és enyhe süllyedéseket is jeleznek, főként a Dózsa-bánya környékén.
Baleset történt csütörtök reggel a 13A országúton Szentegyháza szelterszi végében. A helyszínre több mentőegység, köztük a hivatásos és a szentegyházi tűzoltóság, a mentőszolgálat, illetve a rendőrség is kiszállt.
Már töltik fel a medencéket a parajdi sós strandon, a Salrom képviselője azt ígérte, hogy legkésőbb július 1-jéig megnyitják a létesítményt.
Napi szinten okoz nehézséget a közlekedés Székelyudvarhelyen, ahol több utcában is zajlanak a nagy mobilitási projekt munkálatai: aszfaltozások, zöldövezetek kialakítása, közműcserék és kátyúzások formálják át a várost.
Lemondásra szólította fel hétfőn este a Salrom vállalat vezérigazgatóját a parajdi helyzetről tartott parlamenti meghallgatások után a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, a környezetvédelmi bizottságot vezető Diana Buzoianu.
Az országos vízügyi igazgatóság katasztrófavédelmi főosztályának igazgatója a hétfő esti parlamenti meghallgatásakor kijelentette, hogy a parajdi sóbányánál nincs azonnali omlásveszély, viszont a lakosság vízellátásának szempontjából nehéz a helyzet.
szóljon hozzá!