
Fotó: Pinti Attila
A már megszokott forgatókönyv szerint, szombaton Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének tusványosi beszédét megelőzően Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke osztotta meg gondolatait az ezúttal a Jobb pályán című beszélgetésen.
2024. július 27., 13:192024. július 27., 13:19
Az EMNT elnöke a „tusnádfürdői autonóm önkormányzat és a jövendőbeli autonóm Székelyföld felségterületén az apostoli köszöntés igéivel” üdvözölte a jelenlevőket a krisztusi kort megélt Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban.
– vezette fel a beszédét. Fontosnak tartotta tájékoztatni a hallgatóságot arról, hogy a Ceaușescu-rezsim bukásának 35. évfordulóján, bő kilenc évi pereskedés után,
„Emlékezetes, hogy 2013 júliusában ezen a helyen és ugyanezen alkalommal azzal a kéréssel fordultam Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz, hogy az osztrák-olasz dél-tiroli mintára Magyarország is vállaljon védhatalmi státuszt Erdély felett. Az általam használt kifejezést gyarmatosító értelmű protektorátusnak fordították, s emiatt kezdeményezték a forradalmi érdemeim elismeréséért nekem ítélt kitüntetés visszavonását” – idézte fel a múltat Tőkés.
Fotó: Pinti Attila
Beszédében rámutatott, hogy erőnket meghaladó kihívásokkal ostromol bennünket a gonosz.
Tavalyi táborunk központi gondolata a béke idejéről szólt. Talán túlságosan is előre siettünk. Azóta a háborús helyzet még csak fokozódott, sőt új, az izraeli háború rettenti a világ népét. A trombita hangja s az ágyúdörej elnyomja a békeszerető emberek szelíd szavát. Az egész világot nyomasztó, felsorolt kihívások egyre kihívóbbak. A tömegesen áradó illegális migráció sem kecsegtet békével. Kontinensünk akut demográfiai válságát felemás módon csak a muszlim népvándorlás és az ukrajnai háborús menekültek irdatlan sokasága képes ellensúlyozni. Európa pedig hallgat.” Hozzátette:
Fotó: Pinti Attila
Orbán Viktorhoz és Németh Zsolthoz fordulva kiemelte, hogy ezelőtt 35 évvel másmilyen Európáról álmodtak. „A Hősök terén, majd Sopronpusztán és Temesváron túláradó lelkesedéssel köszöntöttük a vén Európát, a becsülni való, büszke és gyönyörű nőt, akit Varga Miklós énekelt meg nekünk még a tegnap este is (pénteken, szerk. megj.). Mára azonban a varázsa megfakult ennek a gyönyörű nőnek, a brüsszeli bürokraták fogságába került, és okkal féltjük attól, hogy holmi idegen istenek Európé második és végleges elrablásán mesterkednek.” Mint mondta,
És ezen veszély láttán a keresztényeknek választaniuk lehet a lelki megújulás vagy a mohamedánná válás között. „A nándorfehérvári diadal mostani évfordulóján a nemzeti és az európai önvédelem ügye mellett a helyünk, és remélni merjük, hogy jövőre ugyanitt, önnel együtt (Orbán Viktor miniszterelnök - szerk. megj.) a jobb oldalon felsorakozó patrióta szövetségeseit is a bálványosi, tusnádfürdői nyári táborban üdvözölhetjük.
– szúrt oda a Kelemen Hunor által vezetett érdekképviseletnek a volt püspök.
Tőkés László felhívta a figyelmet, hogy a kontinensünket ostromló ázsiai, közel-keleti és afrikai eredetű, kívülről jövő illegális migráció jelensége mellett azt az egyre dagadó kivándorlási népmozgást is számba kell venni, amely a kelet-közép-európai régiót, a volt szocialista tábor országait sújtja. A Kárpát-medencei, ezen belül pedig a romániai kisebbségi magyarság kivándorlásával és aggasztó mértékű fogyatkozásával kapcsolatban elmondta, hogy
„Az 1992 óta eltelt három évtizedben több mint hatszázezret tesz ki az apadásunk. A beállott fogyatkozás legfőbb oka pedig a kivándorlás. Ezen a téren fej-fej mellett haladunk a többségi románsággal, amelynek száma megalapozott becslések szerint mintegy 4 millióval csökkent. Íme, forradalmi román demokráciánkból miképpen lép a migráció útjára, miképpen hagyja oda szülőhazáját országunk népe, illetve erdélyi magyarságunk. És ebben még az is sovány vigasz, hogy az eltávozó magyarok zöme az anyai kis Magyarországra települ át.
Akár egy népszavazást is érdemes volna kitűzni az erdélyi magyarság körében ebben a kérdésben, hogy megtudjuk, kire és kikre számíthatunk. Mi nem vagyunk migránsok, mi nem válhatunk megélhetési kivándorlókká. Erdélyi létünk és szülőföldön való megmaradásunk sorskérdésével nyíltan és őszintén szembe kell néznünk, amitől igencsak ódzkodik a hazai politikum és közvélemény” – fejtegette.
Fotó: Pinti Attila
Úgy véli, hogy a Szülőföldön magyarul programokon túl átfogó stratégiát kellene kialakítania gondoskodó hazánknak a kérdésben. „A lábukkal szavazó románok visszatartásával együtt pedig román hazánknak is cselekvési tervet kellene életbe léptetnie román és magyar polgárai megtartása, hazatérése érdekében.
– hangsúlyozta.
Kiemelte: ahol a jog, ott a hazánk. Romániában is olyan igazságos társadalmi és politikai viszonyok, a biztonságos lét, a jogállamiság és a megélhetés körülményeinek a kialakítására van szükség, melyek itthon tartják, illetve hazavonzzák az ország jobb sorsra érdemes polgárai. A magyar közösségre kétszeresen is érvényes ez, csak ilyenképpen érezheti, hogy
„Jó patriótákként számunkra a haza áll minden előtt. Európa és önmagunk védelmében a kisebbségi kérdéskört is az európai uniós politikai homlokterébe kell helyeznünk, és az Andreanum idei 800. évfordulóján a szülőföldünkön való helytállással és közösségi önrendelkezésük kivívásával kell jövendőt építenünk.
– zárta tusványosi beszédét Tőkés.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!