
Fotó: Pinti Attila
A már megszokott forgatókönyv szerint, szombaton Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének tusványosi beszédét megelőzően Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke osztotta meg gondolatait az ezúttal a Jobb pályán című beszélgetésen.
2024. július 27., 13:192024. július 27., 13:19
Az EMNT elnöke a „tusnádfürdői autonóm önkormányzat és a jövendőbeli autonóm Székelyföld felségterületén az apostoli köszöntés igéivel” üdvözölte a jelenlevőket a krisztusi kort megélt Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban.
– vezette fel a beszédét. Fontosnak tartotta tájékoztatni a hallgatóságot arról, hogy a Ceaușescu-rezsim bukásának 35. évfordulóján, bő kilenc évi pereskedés után,
„Emlékezetes, hogy 2013 júliusában ezen a helyen és ugyanezen alkalommal azzal a kéréssel fordultam Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz, hogy az osztrák-olasz dél-tiroli mintára Magyarország is vállaljon védhatalmi státuszt Erdély felett. Az általam használt kifejezést gyarmatosító értelmű protektorátusnak fordították, s emiatt kezdeményezték a forradalmi érdemeim elismeréséért nekem ítélt kitüntetés visszavonását” – idézte fel a múltat Tőkés.
Fotó: Pinti Attila
Beszédében rámutatott, hogy erőnket meghaladó kihívásokkal ostromol bennünket a gonosz.
Tavalyi táborunk központi gondolata a béke idejéről szólt. Talán túlságosan is előre siettünk. Azóta a háborús helyzet még csak fokozódott, sőt új, az izraeli háború rettenti a világ népét. A trombita hangja s az ágyúdörej elnyomja a békeszerető emberek szelíd szavát. Az egész világot nyomasztó, felsorolt kihívások egyre kihívóbbak. A tömegesen áradó illegális migráció sem kecsegtet békével. Kontinensünk akut demográfiai válságát felemás módon csak a muszlim népvándorlás és az ukrajnai háborús menekültek irdatlan sokasága képes ellensúlyozni. Európa pedig hallgat.” Hozzátette:
Fotó: Pinti Attila
Orbán Viktorhoz és Németh Zsolthoz fordulva kiemelte, hogy ezelőtt 35 évvel másmilyen Európáról álmodtak. „A Hősök terén, majd Sopronpusztán és Temesváron túláradó lelkesedéssel köszöntöttük a vén Európát, a becsülni való, büszke és gyönyörű nőt, akit Varga Miklós énekelt meg nekünk még a tegnap este is (pénteken, szerk. megj.). Mára azonban a varázsa megfakult ennek a gyönyörű nőnek, a brüsszeli bürokraták fogságába került, és okkal féltjük attól, hogy holmi idegen istenek Európé második és végleges elrablásán mesterkednek.” Mint mondta,
És ezen veszély láttán a keresztényeknek választaniuk lehet a lelki megújulás vagy a mohamedánná válás között. „A nándorfehérvári diadal mostani évfordulóján a nemzeti és az európai önvédelem ügye mellett a helyünk, és remélni merjük, hogy jövőre ugyanitt, önnel együtt (Orbán Viktor miniszterelnök - szerk. megj.) a jobb oldalon felsorakozó patrióta szövetségeseit is a bálványosi, tusnádfürdői nyári táborban üdvözölhetjük.
– szúrt oda a Kelemen Hunor által vezetett érdekképviseletnek a volt püspök.
Tőkés László felhívta a figyelmet, hogy a kontinensünket ostromló ázsiai, közel-keleti és afrikai eredetű, kívülről jövő illegális migráció jelensége mellett azt az egyre dagadó kivándorlási népmozgást is számba kell venni, amely a kelet-közép-európai régiót, a volt szocialista tábor országait sújtja. A Kárpát-medencei, ezen belül pedig a romániai kisebbségi magyarság kivándorlásával és aggasztó mértékű fogyatkozásával kapcsolatban elmondta, hogy
„Az 1992 óta eltelt három évtizedben több mint hatszázezret tesz ki az apadásunk. A beállott fogyatkozás legfőbb oka pedig a kivándorlás. Ezen a téren fej-fej mellett haladunk a többségi románsággal, amelynek száma megalapozott becslések szerint mintegy 4 millióval csökkent. Íme, forradalmi román demokráciánkból miképpen lép a migráció útjára, miképpen hagyja oda szülőhazáját országunk népe, illetve erdélyi magyarságunk. És ebben még az is sovány vigasz, hogy az eltávozó magyarok zöme az anyai kis Magyarországra települ át.
Akár egy népszavazást is érdemes volna kitűzni az erdélyi magyarság körében ebben a kérdésben, hogy megtudjuk, kire és kikre számíthatunk. Mi nem vagyunk migránsok, mi nem válhatunk megélhetési kivándorlókká. Erdélyi létünk és szülőföldön való megmaradásunk sorskérdésével nyíltan és őszintén szembe kell néznünk, amitől igencsak ódzkodik a hazai politikum és közvélemény” – fejtegette.
Fotó: Pinti Attila
Úgy véli, hogy a Szülőföldön magyarul programokon túl átfogó stratégiát kellene kialakítania gondoskodó hazánknak a kérdésben. „A lábukkal szavazó románok visszatartásával együtt pedig román hazánknak is cselekvési tervet kellene életbe léptetnie román és magyar polgárai megtartása, hazatérése érdekében.
– hangsúlyozta.
Kiemelte: ahol a jog, ott a hazánk. Romániában is olyan igazságos társadalmi és politikai viszonyok, a biztonságos lét, a jogállamiság és a megélhetés körülményeinek a kialakítására van szükség, melyek itthon tartják, illetve hazavonzzák az ország jobb sorsra érdemes polgárai. A magyar közösségre kétszeresen is érvényes ez, csak ilyenképpen érezheti, hogy
„Jó patriótákként számunkra a haza áll minden előtt. Európa és önmagunk védelmében a kisebbségi kérdéskört is az európai uniós politikai homlokterébe kell helyeznünk, és az Andreanum idei 800. évfordulóján a szülőföldünkön való helytállással és közösségi önrendelkezésük kivívásával kell jövendőt építenünk.
– zárta tusványosi beszédét Tőkés.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!