Az okos villanyóráknak a mérési adatok automatikus továbbításán kívül több más előnyük is van
Fotó: Gecse Noémi
Csíkszereda és Marosvásárhely is azon 15 település közé tartozik, ahol okos villanyórákkal korszerűsíti majd a villamossági hálózatot az Electrica-csoport hálózatüzemeltető cége, a DEER. Hargita megyében több településen telepített már okosmérőórákat a vállalat az elmúlt időszakban, ezek egy részének a bekonfigurálása még folyamatban van.
2024. augusztus 14., 08:012024. augusztus 14., 08:01
Összesen 1,1 millió okos-villanyóra megvásárlására írt ki közbeszerzési eljárást az Electrica-csoport hálózatüzemeltető cége, a DEER (Distribuție Energie Electrică Romania – Romániai Villamosenergia-elosztó) részvénytársaság.
A beruházás értéke 371,6 millió lej,
Hasonló fejlesztések helyszíne lesz Galac, Brăila, Focșani, Ploiești, Târgoviște, Brassó, Nagyszeben, Gyulafehérvár, Kolozsvár, Nagyvárad, Zilah, Nagybánya és a Szeben megyei Reșinár község is.
A számok még nem teljesen véglegesek, de
– tájékoztatott megkeresésünkre Bíró Árpád, a hálózatüzemeltető vállalat Hargita megyei kirendeltségének igazgatója. „Ezeknek az óráknak a felszerelése azzal az előnnyel jár, hogy
Ezen kívül számos más paramétert megjegyez az óra, ha például valami baj van, és a fogyasztó reklamál, hogy nem megfelelő a feszültségszint, még ezt is meg tudja mérni. Számunkra van egy olyan előnye:
– sorolta az okos-villanyórák fontosabb előnyeit Bíró Árpád.
Nem ezek lesznek az első okos-villanyórák a megyében, több településen már évek óta működnek hasonlók. A megyeközpont egy részében, számos székelyudvarhelyi tömbházban, illetve Gyergyószentmiklóson is telepítettek ilyen fogyasztásmérőket, igaz, ezeknek nem minden funkciója működik mindig.
– tájékoztatott a hálózatüzemeltető vállalat megyei vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy még nincsenek befejezve ezek a projektek. Egyrészt azoknál a fogyasztóknál, akiket sehogyan sem tudnak elérni, hogy bemehessenek a házaikba felszerelni az új órákat, még a régi mérőeszközök működnek.
Nem továbbítja a szolgáltatónak a fogyasztásra vonatkozó adatokat a Székelyudvarhelyen felszerelt okos villanyóráknak legalább a harmada. Az áramszolgáltató vállalat megyei kirendeltségénél érdeklődve megtudtuk, hogy nem helyi gondról van szó.
Másrészt még a rendszer sincs teljesen bekonfigurálva, hogy összesíteni tudja az adatokat.
– mondta el Bíró Árpád.
Az új, Csíkszeredában telepítendő okos-villanyórákkal kapcsolatban a hálózatüzemeltető vállalat vezetője elmondta, ezek nem a régebb telepítetteket váltják fel: oda szerelik majd fel, ahol mindeddig nem voltak.
Ilyen villanyórákat szerelnek
Fotó: Olvasói felvétel
Arra majd csak a műszaki terv ad választ, hogy a tömbházakban az egyes lakrészekben vagy a lépcsőházakban kapnak-e helyet az órák: „az ideális helyzet az, ha nem kell személyeskedni a fogyasztóval ahhoz, hogy bemenjél az órát megnézni, meg mindent, de tudjuk, hogy ezek a tömbházak nem úgy épültek”, hogy majd a lépcsőházban lesznek az órák – válaszolta kérdésünkre Bíró Árpád.
Az okos-villanyóráknak a mérési adatok automatikus továbbításán kívül további előnyei is vannak.
A fogyasztási adatok automatikus továbbítása ugyanakkor naprakésszé teszi a számlázást,
Az okos villanyórával ellátott háztartások szolgáltatót is gyorsabban és egyszerűbben válthatnak, az elosztóhálózat működtetője ugyanakkor
Az okos-villanyórák továbbá a hálózati hibák gyorsabb azonosításához és elhárításhoz is hozzájárulnak. Ugyanakkor nem csak a szolgáltatás kikapcsolását teszik gyorsabbá – ami inkább csak a hálózatüzemeltető számára kedvező lehetőség –, hanem a visszakapcsolás idejét is minimalizálják, így egy elmulasztott befizetés rendezése után a fogyasztónak sem kell sokat várakoznia.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!