
Az okos villanyóráknak a mérési adatok automatikus továbbításán kívül több más előnyük is van
Fotó: Gecse Noémi
Csíkszereda és Marosvásárhely is azon 15 település közé tartozik, ahol okos villanyórákkal korszerűsíti majd a villamossági hálózatot az Electrica-csoport hálózatüzemeltető cége, a DEER. Hargita megyében több településen telepített már okosmérőórákat a vállalat az elmúlt időszakban, ezek egy részének a bekonfigurálása még folyamatban van.
2024. augusztus 14., 08:012024. augusztus 14., 08:01
Összesen 1,1 millió okos-villanyóra megvásárlására írt ki közbeszerzési eljárást az Electrica-csoport hálózatüzemeltető cége, a DEER (Distribuție Energie Electrică Romania – Romániai Villamosenergia-elosztó) részvénytársaság.
A beruházás értéke 371,6 millió lej,
Hasonló fejlesztések helyszíne lesz Galac, Brăila, Focșani, Ploiești, Târgoviște, Brassó, Nagyszeben, Gyulafehérvár, Kolozsvár, Nagyvárad, Zilah, Nagybánya és a Szeben megyei Reșinár község is.
A számok még nem teljesen véglegesek, de
– tájékoztatott megkeresésünkre Bíró Árpád, a hálózatüzemeltető vállalat Hargita megyei kirendeltségének igazgatója. „Ezeknek az óráknak a felszerelése azzal az előnnyel jár, hogy
Ezen kívül számos más paramétert megjegyez az óra, ha például valami baj van, és a fogyasztó reklamál, hogy nem megfelelő a feszültségszint, még ezt is meg tudja mérni. Számunkra van egy olyan előnye:
– sorolta az okos-villanyórák fontosabb előnyeit Bíró Árpád.
Nem ezek lesznek az első okos-villanyórák a megyében, több településen már évek óta működnek hasonlók. A megyeközpont egy részében, számos székelyudvarhelyi tömbházban, illetve Gyergyószentmiklóson is telepítettek ilyen fogyasztásmérőket, igaz, ezeknek nem minden funkciója működik mindig.
– tájékoztatott a hálózatüzemeltető vállalat megyei vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy még nincsenek befejezve ezek a projektek. Egyrészt azoknál a fogyasztóknál, akiket sehogyan sem tudnak elérni, hogy bemehessenek a házaikba felszerelni az új órákat, még a régi mérőeszközök működnek.

Nem továbbítja a szolgáltatónak a fogyasztásra vonatkozó adatokat a Székelyudvarhelyen felszerelt okos villanyóráknak legalább a harmada. Az áramszolgáltató vállalat megyei kirendeltségénél érdeklődve megtudtuk, hogy nem helyi gondról van szó.
Másrészt még a rendszer sincs teljesen bekonfigurálva, hogy összesíteni tudja az adatokat.
– mondta el Bíró Árpád.
Az új, Csíkszeredában telepítendő okos-villanyórákkal kapcsolatban a hálózatüzemeltető vállalat vezetője elmondta, ezek nem a régebb telepítetteket váltják fel: oda szerelik majd fel, ahol mindeddig nem voltak.
Ilyen villanyórákat szerelnek
Fotó: Olvasói felvétel
Arra majd csak a műszaki terv ad választ, hogy a tömbházakban az egyes lakrészekben vagy a lépcsőházakban kapnak-e helyet az órák: „az ideális helyzet az, ha nem kell személyeskedni a fogyasztóval ahhoz, hogy bemenjél az órát megnézni, meg mindent, de tudjuk, hogy ezek a tömbházak nem úgy épültek”, hogy majd a lépcsőházban lesznek az órák – válaszolta kérdésünkre Bíró Árpád.
Az okos-villanyóráknak a mérési adatok automatikus továbbításán kívül további előnyei is vannak.
A fogyasztási adatok automatikus továbbítása ugyanakkor naprakésszé teszi a számlázást,
Az okos villanyórával ellátott háztartások szolgáltatót is gyorsabban és egyszerűbben válthatnak, az elosztóhálózat működtetője ugyanakkor
Az okos-villanyórák továbbá a hálózati hibák gyorsabb azonosításához és elhárításhoz is hozzájárulnak. Ugyanakkor nem csak a szolgáltatás kikapcsolását teszik gyorsabbá – ami inkább csak a hálózatüzemeltető számára kedvező lehetőség –, hanem a visszakapcsolás idejét is minimalizálják, így egy elmulasztott befizetés rendezése után a fogyasztónak sem kell sokat várakoznia.
Ilie Bolojan kormányfő kijelentette, hogy a következő hónapokban „több tízezer” álláshelyet szüntetnek meg a központi és helyi közigazgatásban, hozzátéve, az állami vállalatok reformja prioritás, de „nem túl könnyű feladat”.
A választott tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik szerdán a próbaérettségi.
A húsvét nemcsak a kereszténység legszentebb ünnepe, hanem a hagyományok megélésének kiemelt eseménye is. Most itt a lehetőség, hogy megmutasd, te hogyan ünnepled.
Kovásznán hétfőn óta zajlik, és szombatig tart az 1990 óta minden évben megrendezett Csoma-napok 36. kiadása, amely lényegében a csütörtökön kezdődő tudományos ülésszakra épül rá. A szervező egyesület elnökével, Ferencz Évával beszélgettünk.
A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.
Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.
A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.
Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.
A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.
Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.
szóljon hozzá!