Tízéves a Szent Kristóf kápolna

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

A zuhogó eső ellenére több százan gyűltek össze a gyilkostói Szent Kristóf kápolna védőszentjének búcsúján vasárnap. A szentmise a kápolna tíz éves fennállásának megünneplésével egészült ki.

Pethő Melánia

2011. július 24., 18:562011. július 24., 18:56

2011. július 24., 21:172011. július 24., 21:17

Helyiek, környékbeli, illetve idegenből érkezett zarándokok gyűltek össze hálaadásra vasárnap a gyilkostói Szent Kristóf római katolikus kápolna kertjében; ez alkalommal ünnepelték a kápolna megszentelésének tizedik évfordulóját is. A szentmisét megelőzően a kápolna létrejöttének körülményeit Ferenczi Attila tanár, költő ismertette a hívekkel.

Visszatekintő beszédében a gyilkostói templom tíz évvel ezelőtti szentelésén elhangzottakból idézve, Gyergyó-kerület egykori főesperese, néhai Ft. Hajdó István gondolatait elevenítette fel. „Lármafát építeni viharban, vészben nagyon nehéz, de megéri, s nekünk, zord idők gyermekeinek újabb és újabb szentélyek kellenek, hogy Isten egét ostromoljuk, mert aki ezt teszi, annak bizalma van benne. Amikor itt, a természet csodájában a teremtő Isten utolérhetetlen alkotását látjuk, le kell borulnunk, visszatekintve a megtett nagy történelmi útra” – hangzottak el újra a kápolna építésének kezdeményezője, Ft. Hajdó István gondolatai, amit követően az egybegyűlt hívek egy perces néma csenddel adóztak az e hónap 8-án elhunyt Hajdó atya emléke előtt.

Ferenczi Attila a Szent Kristóf-kápolna alapító levelében foglaltakat és a kápolna technikai adatait is ismertette az egybegyűltekkel, ugyanakkor felsorolta mindazok nevét, akik munkájukkal hozzájárultak a szentély létrejöttéhez és jelenlegi állapotához.

„A Gyilkos-tó és a Békás-szoros csodálatos vidéke békességet kíván. A kápolna védőszentjével együtt kérjük Mennyei Atyánkat, hogy a különböző népek, nemzetek találjanak itt egymásra békében, és hogy életünk vándorbotja kizöldelljen Isten és a felebaráti szeretetben. Szent Kristóf vértanú, az utazók védőszentje, óvjon minden jóakaratú zarándokot!” – zárta gondolatait.

A búcsús szentmisét celebráló Hajlák Attila prédikációjában kifejtette, ahhoz, hogy ki-ki teljesíteni tudja személyes életútját, át kell adnia magát Istennek. A lelkész Szent Ágoston tanításából kiindulva mutatott rá arra, hogy azt a szeretet-tervet, amelyet mindenkinek el kell fogadnia, meg kell élnie, ki kell teljesítenie önmaga számára, csak akkor lehet véghezvinni, ha az életúton Istenre építünk.

A gyilkostói kápolna védelmezője, Szent Kristóf a közlekedők, az utazók védőszentje, így a búcsús szentmise befejezéseként – immár hagyományosan – sor került a járművek megáldására. Mind a Békás-szoros mind pedig Gyergyószentmiklós felől hosszú sorban haladtak el az áldást kiszolgáltató lelkészek előtt az autósok, motorbiciklisek.


A Szent Kristóf-kápolna rövid története

Az 1916-ban leégett kápolna helyére Kós Károly 1933-ban másikat tervezett, amelynek megépítése – anyagi nehézségek és a második világháború miatt – meghiúsult. A terveknek akkor nyoma veszett, így csupán a szerencsi Zemplén Múzeumban megőrzött képeslap alapján alkothattak fogalmat róla. A Kós Károly-i hagyományokat is követő tervet Anthony Gall magyar származású ausztráliai építész készítette, együttműködve a belső terveket, valamint a körfreskót készítő Stefanovits Péter és Elekes Károly képzőművészekkel.
A kápolna alapkövét 1999. szeptember 26-án tették le. 2001. július 28-án szentelte fel Tamás József püspök Szent Kristóf vértanú tiszteletére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 09., csütörtök

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó

Három autó ütközött össze a Gyergyóújfaluhoz tartozó Tekerőpatakon csütörtökön dél körül.

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó
Hirdetés
2026. július 08., szerda

A következő néhány évben még lesz uniós pénz ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, aztán viszlát

A Bucsin-tetőn kialakult üdülőfalu sokáig alapvető közművek nélkül létezett: sem villanyáram, sem ivóvíz-, sem pedig szennyvízhálózat nem volt itt. De miután tavaly megoldódott a villany kérdése, most a víz- és csatornahálózat kiépítése következik.

A következő néhány évben még lesz uniós pénz ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, aztán viszlát
2026. július 08., szerda

Xantus Géza kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson

Több mint húsz év után újra Gyergyószentmiklóson lesznek láthatók Xantus Géza alkotásai. Július 10-én, pénteken 18 órától nyílik meg a Pro Art Galériában a Fényúton című tárlat.

Xantus Géza kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson
2026. július 06., hétfő

Közelebb került a megvalósításhoz a rég várt körforgalom

Elfogadta a gyergyószentmiklósi képviselő-testület a Kőkereszthez tervezett körforgalom kivitelezési dokumentációját, így megindulhatnak a kisajátítási és engedélyeztetési eljárások.

Közelebb került a megvalósításhoz a rég várt körforgalom
Hirdetés
2026. július 06., hétfő

Újabb tömeges elbocsájtás Hargita megyében: több mint hetven dolgozóból csak kettő maradhat

Közel százötven alkalmazottat érintenek Hargita megyében a bejelentett csoportos létszámleépítések: a székelykeresztúri vállalat mellett, most egy maroshévízi gyár jelentette be a tömeges elbocsájtási szándékot.

Újabb tömeges elbocsájtás Hargita megyében: több mint hetven dolgozóból csak kettő maradhat
2026. július 05., vasárnap

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban

Megkezdődött a hivatalos turistaszezon a Súgó-barlangban, amely július 1-jétől hétfő kivételével naponta látogatható. A gyergyói természeti ritkaság nyáron több ezer egyéni turistát fogad, miközben a barlang kutatása és újratérképezése is folytatódik.

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban
Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban
2026. július 05., vasárnap

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban

2026. július 04., szombat

Víztől a jégig: javításokkal készülnek az új sportidényre Gyergyószentmiklóson

A nyár során több sportlétesítményben is karbantartási és kisebb felújítási munkálatokat végez a Gyergyószentmiklósi Városi Sportklub (VSK). Eközben a klub pénzügyi helyzete is stabilizálódott.

Víztől a jégig: javításokkal készülnek az új sportidényre Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. július 04., szombat

Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás két gyergyószentmiklósi utcában

Vízvezeték-meghibásodás miatt átmenetileg szünetel az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklóson a Békény utca egy részén, valamint a Víz utcában.

Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás két gyergyószentmiklósi utcában
2026. július 03., péntek

Mikrobusz gyulladt ki Marosfőn

Lángra kapott egy mikrobusz motorja pénteken délután a 12-es országút marosfői szakaszán, három embernek kellett kimenekülnie a járműből – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Mikrobusz gyulladt ki Marosfőn
Mikrobusz gyulladt ki Marosfőn
2026. július 03., péntek

Mikrobusz gyulladt ki Marosfőn

2026. július 03., péntek

A városháza és a kórház több mint ötven munkatársa öltött székely népviseletet Gyergyószentmiklóson

A Gyergyószentmiklósi Polgármesteri Hivatal és a Municípiumi Kórház idén először együtt ünnepelte a Székely Népviselet Napját. A város főterén álltak össze egy közös fotóra.

A városháza és a kórház több mint ötven munkatársa öltött székely népviseletet Gyergyószentmiklóson
Hirdetés