
Fotó: Gergely Imre
A Szent Miklós templom búcsúünnepe a gyergyószentmiklósi városnapok legfontosabb eseménye. Az adakozás, ajándékozás szentjének életútja megmutatja: a legnagyobb ajándék, amit ma a szülők adhatnak a gyermeküknek, ha irányt mutatva számukra, megvédik őket az eltévelyedéshez vezető kísértetésektől – hangzott el a prédikációban.
2019. december 06., 16:142019. december 06., 16:14
Szent Miklósról nagyon kevés életrajzi adatot ismerünk, viszont annál több legenda maradt fent vele kapcsolatban. Amint Tamás József segédpüspök ünnepi prédikációjában kifejtette, a legendákból ismert püspökre úgy emlékezünk, mint egy olyan emberre, aki figyelt az elesettekre, rászorulókra, és lehetőségei szerint megpróbált segíteni nekik, megmenteni őket, kiemelni őket nehéz helyzetükből. A gyermekek megajándékozásának ma is élő szokása innen eredeztethető.
Az ő példáját kell ma követnie a felnőtteknek, szülőknek. Fontos, hogy olyan ajándékot adjanak át a gyerekeknek, a fiataloknak, amely valóban segítség számukra – fogalmazott Tamás József.
„A Szent Miklós templom féltett kincsének, a fából készült Szent Miklós szobornak hiányzik a keze. A mi feladatunk az, hogy a kezei legyünk és teljesítsük azt a feladatot, amit Isten kijelölt számunkra” – mondta Portik Hegyi Kelemen főesperes. Az eseményen felszólalt Soltész Miklós, a magyar miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára is. „A cselekvő szeretet az, ami Szent Miklós életét jellemezte, és ez a követendő számunkra is” – hangsúlyozta.
A szentmisét követően tartották a hagyományos körmenetet, ahol a szokások szerint, ökrös szekéren vitték körbe a főtéren Szent Miklós püspök szobrát, több helyen megállva, imádkozva a városért, és annak lakóiért.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Fehér Csongor
Ismét megközelíthető a turisták számára a Bilea-tó környéke, miután újraindították a viharos szél miatt vasárnap leállított kötélpályás szállítást – nyilatkozták kedden az Agerpresnek a felvonót működtető vállalat alkalmazottai.
Erős szélre és havazásra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A hivatásos tűzoltóknak hétfőn országos szinten több mint 1800 bevetésük volt; 1490 esetben sürgősségi orvosi ellátást kellett nyújtaniuk, ugyanakkor 95 tüzet oltottak el, 265 esetben pedig a közösségek és azok tulajdonának védelmében léptek fel.
Kéz-, arc- és szemsérülésekkel kerülnek gyakran kórházba gyerekek az ünnepi időszakban petárdák és hibás tűzijátékok miatt. A balesetek másodpercek alatt megtörténnek, és akár maradandó következményekkel is járhatnak.
A karácsony előtti ellenőrzések eredménye jobb, mint a korábbi években, de ennek nem örömteli ok áll a hátterében.
Az elmúlt 24 órában 23 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 26 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott kedden a Salvamont.
Fagyosan indult az év utolsó előtti reggele, Székelyföld-szerte mínusz 10 fok közelébe csökkent a hőmérséklet keddre virradóan. A leghidegebb ezúttal a háromszéki Bodzafordulón volt – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.
A kártya története legalább háromezer éves múltra tekint vissza, Európában a 14. századtól kezdett elterjedni. Az ördög bibliájának, merthogy így is nevezték, 190 éve magyar változta is ismert, amelynek napját 2013 óta december 29-én tartjuk.
Cáfolta hétfőn az oktatási minisztérium azokat a nyilvánosságban megjelent információkat, amelyek szerint a 2025–2026-os tanévben az előző tanévhez képest mintegy 30 ezerrel csökken a tanári állások száma.
Gyergyószentmiklósra hazatérve nagyszabású koncerttel zárta a 2025-ös évet a 4S Street zenekar szombaton.
szóljon hozzá!