
Fotó: Gergely Imre
Kilenc székely gazda összefogásával zajlik egy kísérlet, amelynek a végén olyan székelyföldi tájjellegű sajttípus születhet meg, amely eséllyel veheti fel a versenyt a nyugati, nagy hagyományokkal rendelkező konkurenciával is a piacon. Ugyanolyan recept és eljárás szerint 81 féle termék született, kiértékelésükre szombaton Gyergyószentmiklóson került sor.
2022. augusztus 06., 19:542022. augusztus 06., 19:54
Volt már próbálkozás arra, hogy a térségben élő sajtkészítők egy közös sajtot készítsenek, és ez most megvalósulni látszik. Konrad Suter svájci sajtmester alkotta meg azt a receptet, amelyre kilenc Kovászna és Hargita megyei sajtkésztő „volt vevő”.
Egyik sajt a saját pincéjében maradt, a másik kettőt két másik pincébe vitte el. Így egy pincében három sajtkészítő egy-egy sajtja érlelődött 140 napig, mindenki a saját módszereivel, tapasztalatai szerint kezelte. Az eredmény komoly meglepetéseket hozott.
volt eset, hogy a készítője nem ismerte fel a saját termékét – ismertette a kezdeményezést összefogó Caritas Vidékfejlesztés vezetője, Kastal László. Hozzátette, ez a kísérlet komoly lépés abba az irányba, hogy idővel létrejöjjön egy olyan székelyföldi sajttípus, amit azonos módon tudnak készíteni az ebben résztvevő gazdálkodók, és amellyel egységesen lehet megjelenni a piacon.
Fotó: Gergely Imre
Ez pedig magában hordozza majd a Székelyföldre jellemző tájjelleget is, így lesz egyedi különlegesség.
A szakmai kiértékelő után a gazdák képet kaphattak arról, hogy milyen hibákat kell kiküszöbölniük, milyen erényeket kell megtartaniuk és finomítaniuk ahhoz, hogy azonos szintű, igazán minőségű termék szülessen a munkájuk nyomán.
A közös munkába Udvarhelyszékről Sándor Huba Homoródalmásról, Mózes Enikő Kénosról, Bálint Sándor Dályáról, Háromszékről Putnoky Csicsó Barna Nyújtódról, Sterczer Sándor Kézdiszentlélekről, Gyimesbükkből Sárig Attila, a Gyergyói-medencéből az újfalvi Bányász József és a tekerőpataki Bálint Attila mellett a Caritas Vidékfejlesztés tangazdaságának sajtmestere, Portik-Hegyi Loránd nevezett be.
A gazdák felismerték, hogy nem konkurenciát jelentenek egymásnak, hanem közösen dolgozva segítségére tudnak lenni egymásnak – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
A Székelyföldi Sajtkészítők Kézműves Egyesülete és Caritas Vidékfejlesztés partnerségében szombaton megtartott találkozón
Bányász József, a kezdeményezésbe bekapcsolódott gazda egy másik szempontból is gondolkodásmód-váltásra ösztönzi a gazdákat. Úgy fogalmazott, hogy ma a gazdálkodást csak tudatos, természetet értékelő, életvitelszerű hozzáállással szabadna folytatni.
Azért sivatagosodik el a Kárpát-medence, azért fogynak el a vizeink, mert az ipari agráriummal tönkretettük a környezetünket. A gazdálkodónak az a dolga, hogy csak annyit vegyen el a természettől, amennyit vissza is tud forgatni.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!