A Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetségének és a sepsiszentgyörgyi PATLIB iroda tanácsadójának közreműködésével csütörtökön irodát nyitott Székelyudvarhelyen a Román Szabadalmi és Védjegy Hivatal (OSIM). A szellemitulajdon-védelmet érintő minden témában várják – előzetes egyeztetés alapján – az érdeklődőket a Kossuth Lajos utca 43. szám alatti SZMVSZ-irodába.
2011. december 08., 18:162011. december 08., 18:16
2011. december 20., 18:502011. december 20., 18:50
A sepsiszentgyörgyi mintájára az udvarhelyi iroda is ingyenes tanácsadást nyújt találmányok, védjegyek, formatervek védelmével kapcsolatban, valamint az engedélyeztetési eljárások kérdésében. „A sepsiszentgyörgyi partner tudása és szakmai tapasztalata alapján ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtja ez az iroda is, mint a Kovászna megyei, megkönnyítve az udvarhelyszéki vállalkozók dolgát” – mondta el Birtalan József, az SZMVSZ elnöke. Megtudtuk, a megfelelő személy kiképzésével a Kossuth utcai iroda szolgáltatásai folyamatosak lennének.
„Számomra a legnagyobb öröm, hogy ebben a térségben így talán sikerül egy szakembert kinevelni, akinek hivatása lesz a szellemi tulajdon jogvédelme” – fűzte hozzá Stanciu Adél, a Kovászna–Hargita megyei PATLIB-központ igazgatója. Az iroda tevékenysége kétféle: a tanácsadás ingyenes, viszont az oltalmi eljárások lebonyolítása fizetett tevékenység. „A szentgyörgyi központ az európai hálózat szerves tagja, melyet a szabadalmi hivatal felügyel, szakembereinknek ingyenes továbbképzési lehetőséget is biztosítva” – tette hozzá Stanciu Adél.
Különben a Kovászna megyei irodához idén három szabadalomkérés érkezett kisebb találmányokra, védjegyek terén több mint 30 oltalmat jegyeztek, melyekből tíz megújítás volt. „A dizájn kategóriában országszinten csökkenés volt észlelhető, Hargita megye mégis – az elmúlt évekhez hasonlóan – dobogós helyen áll öt kérelemmel” – mondta el a szakember. Udvarhelyszéken számos termék, márkanév és logó jogvédett, többek között a Székely termékek logója vagy a város címere is. „Legalább öt olyan vállalkozóról tudok, aki azért nem bukott be, mert jogvédett termékekkel, szolgáltatásokkal foglalkozott” – hívta fel a figyelmet a PATLIB Kovászna–Hargita megyei központjának igazgatója.
Stanciu Adél azt is hangsúlyozta, Hargita megyében ugyan tevékenykednek más, ún. pszeudoszakemberek, ők viszont az engedélyeztetési eljárások legalitásáért nem vállalnak felelősséget. „Nálunk a beadványok ún. tisztasági vizsgálaton is átesnek, hogy akarva vagy akaratlanul ne történjen jogbitorlás” – fűzte hozzá a szakember. „Ezennel Udvarhely is felkerült Európa szellemitulajdon- és iparjogvédelmi térképére” – summázott Birtalan József.
A Korond-patak, a Szováta-patak és a Kis-Küküllő-folyó különböző pontjain végzett méréseket csütörtökön dr. Máthé István, a Sapientia egyetem csíkszeredai karának oktatója. Eredményeit és érdekes tapasztalatait a Székelyhonnal is megosztotta.
Jól látszott, hogy nagy erőkkel dolgozott a kivitelező pénteken a parajdi sóbányánál lévő lezárt veszélyzónában, ugyanakkor precíz szeizmológiai mérések is zajlottak.
A bányában dolgozott, ám a Salrom egyik alvállalkozójánál, a Sal Sindnél volt alkalmazva, ezért nem részesült segélyben az a nagyjából harminc személy, aki pénteken tüntetett a bányánál. Azt ígérték nekik, hogy nem hagyják magukra őket.
A kivitelező gőzerővel dolgozik a parajdi sóbányánál keletkezett gondok elhárításán: a vízügyi szakemberek szerint eddig 50 kilogrammnyi hal pusztult a sós víz szivárgása miatt. A szakértők egy újabb bánya építését is felvetették.
Közel jár már a kétszázhoz a székelyudvarhelyi készruhaiparból elbocsátott alkalmazottak száma. Helyzetük nem rózsás, ugyanis az új gyár indításával kapcsolatos remények szertefoszlani látszanak, és kevés a munkalehetőség a városban, illetve a környékén.
Közlekedési baleset történt Székelyudvarhelyen csütörtök délután 17 óra körül, amelyben egy személyautó elütött egy kerékpárost, aki kórházba került.
Másodpercenként tíz köbméternyi vizet engednek ki a bözödújfalusi víztározóból, ezzel hígítják a magas sókoncentrációjú Kis-Küküllő vizét. Mindemellett a zeteváraljai víztározóból kiengedett víz egy részét is felhasználják.
Nőtt a beszakadások mértéke a parajdi sóbányánál, egy másik mederbe kellett terelni a Korond-patakot, és el kellett bontani egy nemrég megépített fenékküszöböt – ezzel magyarázták meg a Korond-patak sókoncentrációjának szerdán esti növekedését.
Csak a szerencsén múlhatott, hogy korábban nem történt olyan súlyos hiba a Parajdon zajló munkálatok során, mint szerdán. Miként fordulhatott elő, hogy a szakértői tanácsokat felrúgva ökológiai katasztrófa szélére sodorta a térséget a kivitelező?
Több utcában kell forgalomkorlátozásra számítani Székelyudvarhelyen csütörtökön különböző munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal közösségi oldalán.
szóljon hozzá!