Fotó: Boda L. Gergely
Csaknem száz kézműves és virágtermesztő költözött három napra Marosvásárhely főterére, hogy bemutassa az általa készített alkotásokat, termesztett virágokat, és ha lehet minél többet eladjon belőlük. Míg a virágtermesztők között szinte csak magyarok vannak, a román népviseletet készítő árusok ismét jóval többen vannak, mint együttesen a székelyföldi és helyi kézművesek.
2014. május 15., 19:152014. május 15., 19:15
2014. május 15., 19:232014. május 15., 19:23
Mindenképp érdemes egy órát rászánni a két, eladással egybekötött kiállítás megtekintésére, mert szemet gyönyörködtető, minőségi termékek vannak minden standon. Bár a hivatalos megnyitó csak csütörtökön délben volt, már a kora délelőtti órákban nézelődőkkel, vásárlókkal telt meg a főtéri virágóra két oldalán levő terület. Volt, aki tudta, hogy városnapok vannak, mások ügyes-bajos dolgaikat intézték a főtéren, úgy fedezték fel az árusokat.
Virágok minden méretben
Évek óta igény volt, hogy a városnapok keretében virágkiállítás is legyen. Idén ezt sikerült „tető alá hozni”, így három napig mindenki gyönyörködhet a sokféle színben pompázó rózsákban, a kis és nagy virágú petúniákban, megnézheti a begóniákat, muskátlikat, évelő növényeket, virághagymákat, de cserepes rozmaringot és cserépbe ültetett epret is vásárolhat. Az udvarfalvi és szentannai árusok közül páran ismét bemutatják szebbnél szebb növényeiket, de vannak helyi árusok is.
M. Margit és férje főleg évelő növényeket és muskátlikat árul, de az ő standjuknál lehet 18 lejért felfüggeszthető cserépben nevelt epertövet vásárolni. Mint Margittól megtudjuk, anyósa Szováta mellett termeszti a virágokat, növényeket, ők a vásárhelyi napokon megpróbálják értékesíteni. „Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is kevesebb virágot vesznek az emberek. Volt olyan év, hogy egy vásárló 4-5 cserép virágot vitt haza, most 2-3-at vesznek. Az újdonságot keresik, idén például a csüngő eper jól fogy. Főleg a kisgyerekes szülők vásárolják, hiszen a gyerekek egész évben szüretelhetnek róla. A tömbházlakás erkélyén is kiválóan megvan, de meleg helyen kell teleltetni” – mondja a fiatalasszony.
A finom töltött káposztáért
Györfi Alpár és Kinga korondi kézművesek, akik főként fazekakat készítenek. Harmadik évben jöttek vissza Marosvásárhelyre, s mint Kinga elmondta, tavaly inkább ősszel volt jobb a vásár, akkor több mindent tudtak eladni. „Mi ebből élünk, így fontos, hogy olyan vásárokra menjünk, ahol a férjem által készített, általam díszített edényeket el tudjuk adni. A Szent György-napokon is voltunk, a rossz idő miatt kevesebb volt a vevő, reméljük, itt velünk tart az idő is” – mondta a fiatalasszony.
A legnagyobb kínálat
A leggazdagabb standja kétségkívül az Unitarcoop Alapítványnak van, hiszen ők befogadtak minden olyan marosvásárhelyi népművészt, aki bár kért, nem kapott külön asztalt, hogy bemutathassa és értékesíthesse termékeit. Az alapítvány képviselője, Antal Ildikó elmondta, hogy bár túl zsúfolt a terebélyes asztaluk, érdemes alaposan körbenézni, mert náluk lehet házi és nemezelt szappant és természetes masszázsolajat, horgolt és gyöngyökből készített nyakékeket, agyagszobrokat és kőből faragott alkotásokat, írásos, keresztszemes és lapos hímzéses terítőket, könyvjelzőket, párnahuzatokat, szőtt szőnyegeket vásárolni. „Szerettünk volna nagyobb helyet kapni, de ezt is csak az alpolgármesterünk segítségével sikerült. Holott a kiállítóink majdnem mindenike hivatásos népművész. De örvendünk, hogy ilyen sok kézművesnek tudtunk kis helyet szorítani és reméljük, hogy a vásárlók értékelik a marosvásárhelyiek által készített illatos, finom, vagy hasznos termékeinket” – mondta Antal Ildikó.
Ezen a standon lehet venni, faragott fa minta segítségével készített mézespogácsát, amelyet Dénesi Ildikó és látássérült barátnője, Adrienne készít.
Városnapi koncertek
Pénteken délután a Ligetben felállított nagyszínpadon 17 órától néptáncegyüttesek és marosvásárhelyi könnyűzene együttesek lépnek, fel, majd este Zoltán Erika, Directia V és Connect R koncert lesz. Szombaton 19.30 órakor kezdődik a Vártemplomban az Omega Oratórium. Belépőket adomány ellenében lehet igényelni a Vártemplom titkárságán, s azok, akik majd nem férnek be, a templom melletti téren kivetítőn nézhetik, hallgathatják. Szombaton este a Ligetben Benkő László és a Megapolis zenekar lép fel. Vasárnap 17 órától kezdődnek a koncertek a Ligetben: többek között Orbán Barra Gábor és Sipos Veres Katalin lép fel, majd nyolc óra után hallgathatják meg az érdeklődők az Omega-koncertet, amit 22 óra 15 perckor tűzijáték, majd Holograf koncert követ.
Őszi hálaadási istentiszteletre készül vasárnap a Pipe–Szásznádasi Unitárius Egyházközség, amely délután két órakor kezdődik a pipei templomban.
Több száz diák indult hétfőn gyalog iskolába Marosvásárhelyen és Szászrégenben a Lábbusz projekt részeként. Szászrégenben két utcát is lezártak emiatt, Vásárhelyen csak egy kicsi – amúgy sem túl forgalmas – utcát sikerült lezárni.
Háziállatokat pusztított el egy anyamedve és két bocsa a Szovátához tartozó Illyésmezőn. A vadak a villanypásztort átszakítva jutottak be a gazdaságba, ahol öt kecskét széttéptek, egy kutyát pedig megsebesítettek.
Marosvásárhely két Miyawaki-erdővel büszkélkedhet, a közterületen lévő minierdőben a fák három év alatt 3–4 méteresre nőttek. A biodiverzitást erősítő ültetvények nemcsak szebbé, hanem ellenállóbbá és fenntarthatóbbá teszik a városi környezetet.
Több parkoló autót is megrongált egy 30 éves marosvásárhelyi férfi, aki csütörtök este ittasan vezetett a városban.
Romániában az emberkereskedelem egyik legsúlyosabb formája a szexuális kizsákmányolás, amelyhez gyakran az online tér vezet. Most magyar nyelvű szülői útmutató segít felismerni a veszélyeket, és beszélgetni a gyerekekkel az internet csapdáiról.
Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották szerdán a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végeztek pusztítást a lángok. A Maros megyei rendőrség tájékoztatása szerint a házat szándékosan gyújthatták fel.
Ötven napon belül iható lesz a vezetékes víz a parajdi bányakatasztrófa nyomán vízellátási gondokkal küzdő Maros megyei településeken, miután az illetékesek csütörtökön elkezdik a sótalanító berendezések beszerelését – közölte az országos vízügyi hatóság.
Forgalomkorlátozások lesznek Marosvásárhely főterén, két esemény megfelelő lebonyolítása érdekében, a hétvége folyamán.
Az év eleji ellenőrzések okozta nehézségekből tanulva, a Maros megyei civil szervezetek összefognak, hogy szakemberek tanácsai és egymás tapasztalatai alapján fejlődjenek tovább.
szóljon hozzá!