
Fotó: Szucher Ervin
Számos marosvásárhelyi számára kezd bosszúságot okozni az a tény, hogy az önkormányzattal szerződésben álló köztisztasági vállalat, illetve hulladékgazdálkodó cég miként viszonyul a szemét elhordásához. A városból egyrészt sorra tűnnek el a szelektív hulladékgyűjtést szolgáló konténerek, másrészt – bár a lombok rég lehulltak a fákról – csak hétfőn kezdődik el az általános nagytakarítás.
2013. november 03., 20:072013. november 03., 20:07
Az utóbbi hetekben Marosvásárhely több lakónegyedéből eltűntek a szelektív hulladékgyűjtő konténerek, így azoknak, akik ezek után is öntudatos módon különválasztják a háztartási szemetüket a fém-, papír-, üveg- illetve műanyaghulladéktól, most lakhelyüktől távolabb eső kukákig kell elcipelniük az eldobni valót.
„Eddig is szinte ötszáz métert kellett megtennem, amíg a Gyémánt piacon elhelyezett konténerekig vittem a pillepalackokat, sörösüvegeket és az újságpapírt. Most, ha továbbra is civilizált módon akarok megszabadulni tőlük, autóba kell tennem és kell keresnem egy másik begyűjtőhelyet” – panaszolta el portálunknak a Tudor lakótelepen lakó N.A.
Megrongált, felgyújtott konténerek
Nemcsak a piactól, számos más helyről is véglegesen elszállították a kék, zöld és sárga konténereket. Ioan Chiorean, a városháza sajtóirodájának munkatársa elmondta, hogy éppen a lakótársulások kérésére cselekedtek így, hisz egyre több panasz érkezett a konténereket feldúló és guberáló cigányokra. „Nemcsak, hogy felborították ezeket a kukákat, de időnként meg is gyújtották. A Kövesdombon úgy égett az egyik, amelyben műanyag volt, mint a fáklya, ezzel veszélybe sodorva mindent, ami a környékén volt. A városháza nem állíthat egy-egy rendőrt minden konténer mellé” – érvelt Chiorean. A pillepalackokat és a vasat gyűjtő csoportok sokszor nem érték be a konténerek felborításával és „kifosztásával”, a kukák számtalanszor a vandalizmus áldozatává váltak, környékük meg fertőzési gócponttá vált.
Az, ami egy civilizált, nevelőértékű kezdeményezésként indult, mára komoly teher lett mind a lakótársulások, mind a szelektív gyűjtést végző magáncég számára. Korábban a háztartási szemétre vadászók miatt szintén a Tudor lakótelepen egy földalatti szeméttárolót alakított ki a polgármesteri hivatal, ahonnan lehetetlen guberálni. A városvezetés Marosvásárhely más részein is hasonló gyűjtőpontokat szeretett volna építeni, de a magas költségekre hivatkozva az önkormányzati többség elvetette a javaslatot.
Őszi nagytakarítás hétfőtől
Egy másik olvasónk, Jeremiás László a hulló falombok elszállítása körüli bonyodalmat tette szóvá. Mint mondta, háza udvaráról már két hete összegyűjtötte a leveleket, nejlonzsákokba csomagolta, azonban a Salubriserv alkalmazottai csak 50 lejes „borravaló” fejében hajlandók elszállítani. „A köztisztasági vállalatnak már rég észre kellett volna vennie, hogy itt az ősz és ki kellett volna helyeznie azokat a nagy konténereket, ahová azok a lakók, akikben van annyi jóérzés, hogy nem gyújtják meg kertjük végében az összegereblyélt lombokat, kivihetnék a zsákokat” – fejtette ki a Vörösmarty (Mărăşti) utcában lakó férfi. Ioan Chiorean egy kis türelmet kért mindazoktól, akik már összetakarították a kertjüket, és mint mondta, november 4-től a Salubriserv elkezdi az általános őszi nagytakarítást. A városháza munkatársa ugyanakkor azt javasolja minden érintettnek, akitől extra szolgáltatásaikért a szemetesek borravalót követelnek, hogy a visszaélést azonnal jelezzék a polgármesteri hivatalban.
Már másodjára kell javítani a tavaly nyáron átadott parkolót a marosvásárhelyi nagykórház környékén. A hely népszerű az autósok körében, de jelenleg termetes kátyúk fogadják a sofőröket. Az odavezető út pedig sártengerhez hasonlít.
Bántalmazás és családon belüli erőszak gyanújával vettek őrizetbe egy férfit és egy nőt Mezőméhesen – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Jóváhagyták a marosvásárhelyi repülőtér kereskedelmi felületeinek bérleti díjait, egyben rögzítve azt is, hogy mely szolgáltatók számára kívánják ezeket bérbe adni.
Tűz ütött ki egy tömbház negyedik emeletén, egy lakás erkélyén Szászrégenben, a Pomilor utcában csütörtök délután.
Újabb drágulás érheti el a marosvásárhelyi autósokat, amennyiben a helyi tanács rábólint a legfrissebb határozattervezetre. A 9,7 százalékos inflációval kiigazított árak mellett nemcsak az óradíjak, hanem a bliccelésért járó pótdíjak is emelkedhetnek.
Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.
Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.
A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.
Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.
Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.
szóljon hozzá!