Német támogatási ígéret a szakoktatás felélesztésére

Támogatja Marosvásárhely németországi testvérvárosa, Ilmenau azt az elképzelést, miszerint fel kellene éleszteni és magas szintre kell emelni az itthoni szakoktatást. A két település kapcsolata az egyetemek közötti együttműködésre is kiterjedhet.

Szucher Ervin

2015. május 27., 13:312015. május 27., 13:31

A valamikor nagy hagyományra visszatekintő szakoktatásnak vissza kell nyernie a becsületét – állapodtak meg Marosvásárhely és keletnémet testvérvárosa, Ilmenau vezetői. A székelyföldi település polgármestere, Dorin Florea ugyanis német segítséget kért a valamikor nagy tiszteletnek örvendő vásárhelyi szakoktatás felélesztésére. Az önkormányzat áldozni is hajlandó a fiatalság oktatására: iskolaépületet, bentlakást, korszerűen felszerelt műhelyeket bocsátana az érdeklődők rendelkezésére. A polgármester csak azon bosszankodik, hogy az oktatásügyi tárca nem pontosította, miként szállhat be egy önkormányzat az oktatás megszervezésébe.

„Nem baj, mi elkezdjük, megpróbálunk uniós forrásokat is lehívni, majd csak felfigyelnek ránk a minisztériumi illetékesek is!” – adott hangot reményének az elöljáró. Tervei véghezviteléhez Florea tárgyalásokat folyatott az ilmenaui egyetem rektorával, és bevonta a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem vezetőségét is. „A marosvásárhelyi egyetemek és a mi egyetemünk közötti partnerséget időszerűnek találom, annál is inkább, hogy hasonló kapcsolatokat ápolunk a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemmel, mellyel az együttműködés igencsak építő jellegűnek bizonyult” – mondta Peter Scharff professzor, az ilmenaui felsőfokú intézet rektora. Ez év őszén az Ilmenaui Műszaki Egyetem professzorainak küldöttsége érkezik majd Marosvásárhelyre, arra a nemzetközi konferenciára, amelyet a Petru Maior Egyetem szervez.

A két település vezetése reméli, akkorra a szakiskolák létesítéséről szóló partnerségi projekt is kézzelfoghatóvá válik. „Abban reménykedünk, hogy a Marosvásárhelyi Egyetemi Konzorcium és a németországi ilmenaui egyetem között létrejött kapcsolat valósággá válik annak érdekében, hogy az EU-s pénzalapok lehívása folytán letehessük a szakiskolák magas színvonalon való működéséhez szükséges projekt alapjait. Szükséges, hogy a két egyetemi központ szakemberei, az ilmenaui és a Petru Maior Egyetem műszaki vonala egyesítse az intellektuális forrásokat, az oktatási szakaszokat kezdeményezve annak érdekében, hogy felkészítsék azokat, akik valóban el szeretnének sajátítani egy mesterséget. A szakiskola nem kényszermegoldás kellene hogy legyen, illetve a szégyen vagy a társadalmi kirekesztés eszköze”– fejtette ki Marosvásárhely polgármestere. Florea szerint a szakoktatás elsősorban a fiatalok hozzáállása miatt veszítette el egykori presztízsét; ma már mindenki csak pénzt szeretne szerezni, dolgozni kevésbé. A német féllel folytatott tárgyalásból kiderült, hogy sajnos Nyugaton is egyre több fiatal kezd így gondolkodni. Vásárhely polgármestere szerint ugyanakkor gondot jelent a tanárok nemtörődömsége is. Mint mondta, mára szinte kihaltak azok a pedagógusok, akiknek az oktatás mellett szívügye volt a jövő nemzedékének a nevelése.

Dorin Florea elképzelését a Maros megyei tanfelügyelőség is támogatja. Ştefan Someşan főtanfelügyelő és helyettese, Illés Ildikó többször is nyilatkozta, hogy arra próbálják felhívni a diákok és a szülők figyelmét, hogy szakmát tanulni nem szégyen, sőt hasznos dolog.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 13., szerda

Figyelmeztetnek a rendőrök: gyakorló pillangókést visznek a diákok az iskolába

Aggasztó jelenségre hívta fel a figyelmet a Maros megyei rendőrség iskolai biztonságért felelős osztálya: egyre több tanuló vásárol és hord magánál úgynevezett gyakorló pillangókést.

Figyelmeztetnek a rendőrök: gyakorló pillangókést visznek a diákok az iskolába
Hirdetés
2026. május 12., kedd

Lesodródtak autójukkal az útról, a sofőr és az utasa is megsérült

Kórházba szállították annak a járműnek a sofőrjét és utasát, amelyik kedden este lesodródott az úttestről a 15-ös jelzésű országúton Dédabisztra és Ratosnya között.

Lesodródtak autójukkal az útról, a sofőr és az utasa is megsérült
2026. május 12., kedd

Halmentő akcióra készülnek a csónakázótavon Marosvásárhelyen

Önkénteseket toboroznak a hét közepére tervezett halmentő és áttelepítési akcióhoz, amelyet a Víkendtelep csónakázótaván szerveznek Marosvásárhelyen.

Halmentő akcióra készülnek a csónakázótavon Marosvásárhelyen
2026. május 11., hétfő

Fókuszban a közlekedés: pénzt szánnak az elkerülőútra, a Maros-hídra és a parkolási gondok felszámolására

Egyórás késéssel kezdődött a marosvásárhelyi költségvetés elfogadására összehívott képviselő-testületi ülés hétfőn, mivel a költségvetési bizottság nem tudta befejezni a módosító javaslatok átbeszélését.

Fókuszban a közlekedés: pénzt szánnak az elkerülőútra, a Maros-hídra és a parkolási gondok felszámolására
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Zászlórongálás miatt állítottak elő egy székelyudvarhelyi férfit

Azonosították azt a férfit, aki letépte a román zászlókat Marosvásárhelyen, az ismeretlen katona szobra előtt vasárnap. Az ügyben rendőrségi vizsgálat indult.

Zászlórongálás miatt állítottak elő egy székelyudvarhelyi férfit
2026. május 11., hétfő

Több magyar előkészítős kezd idén Maros megyében, bőséges túljelentkezés van a Bolyaiban

Az iskolai beiratkozás első szakasza lezárult: Maros megyében 1507 magyar gyerek iratkozott be, csaknem százzal több mint tavaly. A Bolyai iskolában idén túljelentkezés van, de aggodalomra semmi ok, hisz mindenki a körzethez tartozik lakcím szerint.

Több magyar előkészítős kezd idén Maros megyében, bőséges túljelentkezés van a Bolyaiban
2026. május 10., vasárnap

Fejlődik ugyan a lakónegyed, de mekkora terhelést bír el a közműhálózat?

A gyors ütemű ingatlanfejlesztések mellett a meglévő víz- és szennyvízhálózat képes-e kiszolgálni az új háztartásokat? – merült fel a kérdés a marosvásárhelyi Egyesülés lakónegyedében. A közműszolgáltató szerint jelenleg nincs gond a rendszerrel.

Fejlődik ugyan a lakónegyed, de mekkora terhelést bír el a közműhálózat?
Hirdetés
2026. május 10., vasárnap

Rózsamuskátlitól kakukkfűig – vasárnap estig tart a vásár Udvarfalván

Igazi szín- és illatkavalkád fogadta szombaton az udvarfalvi virágkiállításra és vásárra érkezőket a helyi futballpályán. Vasárnap is érdemes kilátogatni, sötétedésig lehet virágokat vásárolni.

Rózsamuskátlitól kakukkfűig – vasárnap estig tart a vásár Udvarfalván
2026. május 09., szombat

Tűzkárosult mezőpaniti családért mozdul meg a közösség

A lángok martalékává vált Mezőpanitban a Karda család otthona. Gyűjtést szerveznek a támogatásukra, segíteni szeretnék az újrakezdést az otthonuk újjáépítésében és a mindennapi élethez szükséges dolgok pótlásában.

Tűzkárosult mezőpaniti családért mozdul meg a közösség
2026. május 09., szombat

Marosvásárhelyen járt szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök

Ilie Bolojan felkereste szombaton Marosvásárhelyen a szív-érrendszeri és transzplantációs intézetet, amely új épülettel bővül az EU helyreállítási alapjából származó finanszírozással.

Marosvásárhelyen járt szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök
Hirdetés