
Fotó: Boda L. Gergely
Marosszékről mintegy húszezer résztvevőt várnak Kézdivásárhelyre, Csernátonba és Bereckre, a Székelyek Nagy Menetelésére.
2013. október 02., 15:002013. október 02., 15:00
2013. október 02., 15:432013. október 02., 15:43
Baszk és katalán zászló fogta közre a székely lobogót a Kultúrpalota kistermében a Marosszéki Székely Tanács kedd esti rendkívüli ülésén. Egyetlen napirendi pontként az egységes, önálló és autonóm Székelyföldért október 27-én megvalósuló tiltakozás szerepelt.
A rendezvényen részt vettek az RMDSZ, a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács képviselői is – Izsák Balázs SZNT-elnök szerint előzmény nélküli az összefogás. „Azért esett a választás erre az időpontra, mert október 26-án lesz tíz éve annak, hogy megalakult a Székely Nemzeti Tanács, de úgy döntöttünk, nem szombaton, hanem vasárnap szervezzük meg” – mondta el Izsák.
A terv szerint a Bereck és Kökös, Gábor Áron szülőfaluja és hősi halálának helyszíne közötti 55 kilométeres útszakaszon 15 gyülekezési pontot jelölnek ki, 11 órától mindenhol ökumenikus istentiszteletet tartanak, majd 12 órától két irányba indulnak meg a csoportok. A távolságokat úgy osztották fel, hogy a legtöbbet a minden csoportban élen haladók kell megtegyék, mintegy 3-4 kilométert, az egész megmozdulás pedig egy–másfél órát tart. „A végén 55 kilométer hosszan, valamint Budapesten, Bécsben és mindenhol, ahol március 10-én is utcára vonultak, együtt énekeljük a magyar és a székely himnuszt”– ismertette Izsák Balázs. A kapcsolatot az SZNT által működtetett és a helyi rádióadók által átvett úgynevezett belső rádión tartják.
László György marosszéki szervező szerint a megye harmincnégy szállítócége közül huszonhetet kerestek meg, eddig nyolcvanhét autóbuszt foglalva le, amelyekkel mintegy négyezer embert tudnak a helyszínre szállítani. Mivel Marosszékről húszezer személyt várnak, arra kérik a lakosságot, hogy aki teheti, saját gépkocsijával menjen Háromszékre. „Jelentkezni az egyházaknál, a politikai pártok székhelyein és a partner civil szervezeteknél lehet, és azt kérnénk, hogy ki-ki anyagi lehetőségei szerint járuljon hozzá a szállításhoz. Arra törekszünk, hogy minden lakónegyedből induljanak buszok, és azokra a településekre is igyekszünk járművet küldeni, ahol már tudni lehet, hogy megtöltik. Valószínűleg reggel 6 órakor fogunk indulni” – ismertette László György.
A Marosszéki Székely Tanács elnökétől, Csíki Sándortól megtudtuk, a marosszékieket három településen várják: Marosvásárhely és vonzásköre Kézdivásárhelyt „szállja meg”, Székely-Kisküküllő melléke és Szováta vidéke Csernátont „lepi el”, Nyárád-fiúszék lakossága pedig Bereckbe zarándokol, a makfalviak pedig szekérkaravánnal a rétyi elágazáshoz érkeznek.
Drágítják a fizetős parkolás díjait Marosvásárhelyen, az új árak április 20-tól lépnek életbe a helyi tanács döntése alapján.
Előzetes letartóztatásba helyeztek két embert, miután több mint 13 kilogramm kannabiszt tartalmazó csomagot akartak átvenni Maros megyében.
Előadást szerveznek a gyermekek biztonságos eszközhasználatáról és az online tér veszélyeiről, amelyre április 23-án várják a szülőket és pedagógusokat Marosvásárhelyen.
Nyílni kezdtek a sztyeppei bazsarózsák a mezőzáhi rezervátumban, ahol április 7-én bontotta szirmait az első virág. A ritka növényeket idén is fesztivállal ünneplik: a kétnapos rendezvényt április 25–26-án tartják.
Öt embert vettek őrizetbe csütörtökön egy tíz nappal korábban történt dicsőszentmártoni verekedés ügyében. A rendőrség szerint a konfliktus alkoholfogyasztás után robbant ki, két ember kórházba került.
Megszakítás nélkül folytatódik a gyilkossággal gyanúsított mezőméhesi férfi felkutatására irányuló hajtóvadászat – erősítette meg lapunknak a Maros megyei rendőrség sajtóirodája, miután a 112-n jelezték, hogy Szénaverősön vélhetően Emil Gânjt látták.
Marosvásárhely több pontján tartanak rágcsáló- és rovarirtási akciót hétvégén, az időjárástól függően – tájékoztatja az érintetteket a polgármesteri hivatal.
Karbantartási munkálatok miatt ideiglenesen szünetel a vízszolgáltatás Marosvásárhely több pontján csütörtökön. A tervek szerint a leállás 9 és 16 óra között tart majd.
Lakossági bejelentést követően Marosvásárhelyen, a Kárpátok sétány környékén folytatott helyszíni vizsgálatot a vízügyi hatóság. Megállapították, hogy szennyvíz folyt a folyóba, de az észlelt problémát rövidesen sikerült megoldani.
Ideiglenes forgalmi korlátozásra kell számítani Marosvásárhely központjában – tájékoztat a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!