
Fotó: Boda L. Gergely
Az Ungureanu-kormány nemrég kinevezett oktatási, kutatási, ifjúsági és sportminisztere, Cătălin Baba rövid meglepetéslátogatást tett szombaton a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE), hogy tájékozódjon az intézményben kialakult helyzetről.
2012. február 19., 09:502012. február 19., 09:50
2012. február 19., 13:102012. február 19., 13:10
A citynews.ro hírportál úgy tudja, a tárcavezető a MOGYE vezetőségével találkozott és a magyar főtanszék létrehozásáról tárgyaltak – ezt a törvény értelmében kötelező módon meg kellene alakítani. Az egyetemről a bukaresti tisztségviselő a kormánybiztosi hivatalba ment, ahol a prefektussal beszélt a megye oktatásügyi helyzetéről.
A MOGYE rektora, Constantin Copotoiu azt mondta a citynews.ronak, hogy abban állapodtak meg Cătălin Baba miniszterrel, hogy egyelőre nem lehet különválasztani a két főtanszéket – azaz a jogszabálynak megfelelően létrehozni a magyar departamentumot –, mivel a magyar tannyelvű vonalon nincs elég oktató.
„Arról beszéltünk, hogy egyelőre nem történhet meg a szétválasztás. A találkozón a miniszter azt mondta, hogy a Babeş-Bolyain 10 évbe tellett a szétválasztás. A magyar oktatási ágon nincs elegendő számú tanár. Az egyetem jövőbeni finanszírozását érintő néhány változásról is beszéltünk. Amennyiben megtörténik a főtanszékek különválasztása, a finanszírozás nem lenne megfelelő” – nyilatkozta Constantin Copotoiu.
Az összes magyarországi orvosi egyetem rektorai és dékánjai írásban vállalták már majdnem egy évvel ezelőtt, hogy amennyiben létrejön a magyar főtanszék, akkor segítenek, hogy elegendő tanár legyen; azaz oktatókat küldenek Marosvásárhelyre.
A felsőfokú oktatási intézmény finanszírozását a volt tanügyminiszter, Daniel Funeriu is szóba hozta, aki azt állította, hogy amennyiben nem jön létre a magyar főtanszék, akkor elképzelhető, hogy a MOGYE-t a 2012-2013-as tanévben nem támogatják.
Az RMDSZ miniszterelnök-helyettese, Markó Béla néhány napja azt mondta, hogy a MOGYE ügyének rendezése (a törvény betartatása, azaz a magyar főtanszék megalakítása) az RMDSZ kormánytámogató feltételei között szerepel.
Eszméleténél volt és már a helyszínen megvizsgálták azt az áldozatot, aki szombaton délben kútba esett Maros megyében.
Májat, veséket, csontszövetet és szaruhártyát távolítottak el péntekre virradó éjszaka egy 49 éves, agyhalott betegtől a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban – számoltak be a kórház a közösségi oldalán.
Átszervezési terv miatt mulasztással és nemtörődömséggel vádolják a mikházi Felnőtt Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központ vezetőségét az alkalmazottak. Szerintük nem néhány beteget helyeztek volna át, hanem teljesen ki akarták üríteni az intézményt.
Látványetetésekkel, sportvetélkedőkkel és rendhagyó divatbemutatóval ünnepli 62. születésnapját a marosvásárhelyi állatkert.
Őrizetbe vették a rendőrök azt az 54 éves, szászrégeni férfit, akit egy kilencéves kislánnyal szembeni molesztálással gyanúsítanak.
Mintegy 400 négyzetméteren pusztított a tűz péntekre virradó éjszaka Balavásáron: egy ipari csarnok és a közelében álló lakóház is lángra kapott. A tűzoltók több egységgel, órákon át küzdöttek a lángokkal.
Az alapítvány szerint a marosvásárhelyi reptéren nem jelennek meg magyar nyelven is a közérdekű információt tartalmazó feliratok, ezért annak vezetője bírósághoz fordult. A reptér igazgatója szerint a panasz nem valós, el is magyarázta, miért.
Újabb részleteket közölt a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság a csütörtök délutáni marosvásárhelyi ejtőernyős incidensről.
Tizenharmadik alkalommal is elrajtolt Marosvásárhely magyar közösségének legnagyobb rendezvénye, a Vásárhelyi Forgatag csütörtök este. Összesen 370 programmal várja a látogatókat a következő napokban a város több helyszínén, de főként a Várudvarban.
Marad a kilométerenkénti 41 banis támogatás azoknak a Maros megyei diákoknak, akik ősztől nem tudnak tömegközlekedéssel iskolába ingázni. A megyei önkormányzat a szeptember 7-én kezdődő tanévre is változatlan összegű átalánydíjat hagyott jóvá.
szóljon hozzá!